برگزیده جشنواره علامه حلی:

فضای مجازی، نقش همسری زنان را به چالش کشیده است

مهدیان گفت: امروز فضای مجازی، نقش‌های جنسیتی زنان به خصوص نقش همسری آنان را به چالش کشیده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم، حفیظه مهدیان، برگزیده جشنواره علامه حلی با اشاره به این که مقاله وی با عنوان "تکنیک‌های اقناعی شبکه اجتماعی تلگرام در مقابله با نقش‌های جنسیتی زن" امسال در جشنواره استانی علامه حلی  حائز رتبه دوم شده است، اظهار کرد: این مقاله در واقع بخشی از یک پروژه علمی و کتابی است که هم اکنون در دست چاپ است.

او در ادامه  هدف از نگارش این کتاب را تحلیل و تبیین راهبرد‌های اقناع مخاطب در فضای مجازی به خصوص ناظر به نقش و جایگاه زن در خانواده دانست.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات فضای مجازی حوزه همچنین با اشاره به این که فضای‌مجازی، رسانه نوینی است که در مقیاسی عمیق و گسترده، توان تغییر فرهنگ و ارائه بازتعریف جدید از امور فرهنگی را دارد، گفت: یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها و مؤلفه‌های فرهنگی در کشور، نقش‌های جنسیتی و به‌خصوص نقش همسری زنان است که از سوی فضای‌مجازی به چالش کشیده شده است.

او بیان کرد: این مقاله سعی دارد ابتدا با استفاده ازنظریات مربوطه، ماهیت فضای‌مجازی را فهم کند تا به‌ تبع آن به این پرسش پاسخ دهد که فضای‌ مجازی چگونه زنان را اقناع می‌کند تا از ایفای نقش‌هایی که تا کنون برعهده داشته ‌اند سرباز زنند،به همین منظور پس از ارائه نظریات و تعریف مفاهیم، با استفاده از روش تحلیل‌مضمون، پیام‌های انتخابی از جامعه‌ آماری تحلیل  و مضامین اصلی فعالیت شبکه‌های تلگرام علیه نقش همسری زن استخراج می‌شود.

مهدیان همچنین افزود: یافته‌ها بر این اساس است که این شبکه‌ها در دو حوزه «رفتار» و «اندیشه» سعی در تغییر مفهوم همسری هستند؛ در حوزه اندیشه بر مولفه‌های «خانه‌داری»، «تمکین»، «خیانت» و «جدایی» تمرکز دارند و سعی دارند در این چهارگانه، رفتار زنان را در خانواده تحت‌الشعاع قرار دهند.

او ادامه داد: این شبکه‌ها در حوزه اندیشه، بر «معناسازی فانتزی از زن»، «تحقیرآمیز بودن همسری»، «القای نابرابری» و «کلیشه ظالم بودن شوهر» تاکید دارند و سعی دارند با ساخت هویتی جدید از زن، زنان ایرانی را از نقش‌های جنسیتی که تا کنون در خانواده ایفا می‌کردند، بازدارند.

منبع:خبر حوزه

انتهای پیام/ش

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۱ ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
چرا دوم شده این بانو
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر