سلبریتی‌ها از کجا می‌آیند؟

سلبریتی‌ها مدام در حال نقشه کشیدن و سناریو نویسی برای جذب ما هستند تا ما آن‌ها را انسانی برتر، خاص و متفاوت ببینیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، اکثر ما در کتب تاریخی خوانده‌ایم که در سده‌های پیش و زمان‌های خیلی دور بخش قابل توجهی از مردم بت پرست بودند و بت‌هایی که خودشان از سنگ و چوب می‌ساختند را پرستش می‌کردند.

اگرچه امروزه مردمان آن عصر را جاهل و آن عصر را عصر جاهلیت می‌نامیم و‌لی باید گفت که اکنون ما هم در عصر حاضر یعنی عصر علم و سواد و آگاهی و منطق به نحو دیگری گرفتار همان بت پرستی شده‌ایم و شاید هم بدتر از جاهلیت!

یکی از بت‌های عصر ما سلبریتی‌ها هستند، انسان‌هایی کاملا معمولی که توسط خود ما به شهرت رسیده‌اند و ما در مورد آن‌ها افسانه‌ها ساخته‌ایم و آن‌ها را سوار خود کرده و برای آن‌ها جایگاهی نظیر بتان عصر جاهلیت در نظر گرفته‌ایم. از آن‌ها الگو‌هایی بی بدیل ساخته‌ایم و مدام سعی می‌کنیم شبیه آن‌ها باشیم. اما این بتان عصر ما هیچ دردی از ما دعوا نمی‌کنند و از لایک و فالوو ما پول پارو می‌کنند.


بیشتر بخوانید

اگر قصه ابراهیم پیامبر را خوانده یا شنیده باشید می‌دانید که وقتی ابراهیم با تبر بت‌های بتخانه را شکست بت بزرگ را سالم نگه داشته و وقتی از او پرسیدند چه کسی خدایان ما را به این روز انداخته است او گفت کار این بت بزرگ بوده و بت پرستان گفتند او که توان انجام حرکتی ندارد پس ابراهیم گفت چگونه بتی را پرستش می‌کنید که خود می‌دانید نه سخن می‌گوید و نه حرکتی می‌کند؟! حال باید از خودمان بپرسیم چگونه سلبریتی‌هایی را پرستش می‌کنیم که ساخته خود ما هستند و در مشکلات هیچ کمکی به ما نمی‌کنند.

ما شیفته جذابیت تصویری میشویم که سلبریتی‌ها به کمک رسانه‌های متعدد و به ویژه رسانه‌های اجتماعی از خودشان نشان می‌دهند و این تصویر هرگز خود واقعی آن‌ها نیست بلکه تصویری است تصنعی برای فریب ما، برای جذب ما. در واقع سلبریتی‌ها مدام در حال نقشه کشیدن و سناریو نویسی برای جذب ما هستند تا ما آن‌ها را انسانی برتر، خاص و متفاوت ببینیم.

تاکنون کدام سلبریتی مسئولیت و عواقب توصیه‌ها و رهنمود‌های خود را پذیرفته است؟ در عصر فلسفه و منطق چگونه می‌پذیریم که سلبریتی‌ها در مورد همه مسائل اظهار نظر کنند و ما هیچ واکنشی منفی نشان نمی‌دهیم؟

سلبریتی‌ها نه تنها متفاوت و برتر نیستند بلکه شاید از ما معمولی‌ها هم ضعیف‌تر باشند چرا که صفاتی، چون غرور و حسادت و طمع و ... که در مذموم و زشت بودن آن‌ها متفق‌القول هستیم بعضاً در این بت‌های مدرن بیشتر است و ما تنها مغلوب قدرت و جذبه رسانه‌ای آن‌ها شده‌ایم و به مرور از آن‌ها بت ساخته‌ایم و هرچه بیشتر پیش می‌رویم شکستن این بت‌ها، بیش از پیش سخت می‌شود، زیرا شکستن آن‌ها تبدیل به شکست خود ما می‌شود.

اما اگر بدانیم که پشت هر لبخند و جیغ و فریاد و ناله آنها، ریال‌ها و دلار‌ها خوابیده؛ هرگز شیفته و شیدای آن‌ها نمی‌شویم و نه تنها از آن‌ها الگو نمی‌سازیم بلکه از دیدن آن‌ها فرار می‌کنیم. در واقع سلبریتی‌ها ساخته خیال‌بافی و جهل ما هستند. ما به واسطه عدم سواد رسانه و فریب رسانه‌ها از بین سلبریتی‌های مختلف بت دلخواه خودمان را انتخاب می‌کنیم. ما لایک و کامنت‌های‌مان داریم هر روز آن‌ها را فربه‌تر و گستاخ‌تر می‌کنیم بدون آنکه متوجه باشیم.

و، اما حال چه باید کرد؟ بنظر باید ورق برگردد و سلبریتی‌ها را در مقام پاسخگویی قرارداد که با این همه توجه رسانه‌ای و امکانات مادی و معنوی که مردم در اختیارشان گذاشته اند برای مردم چه کرده‌اند و چقدر برای مردم هزینه کردند و چقدر کمک حال مردم بوده اند هستند؟ در مجموع ما باید از سلبریتی‌ها پرسش کنیم و مطالبه گر باشیم.

منبع:آنا

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر