تبدیل کشاورزی سنتی به صنعتی، اهمیت منابع طبیعی را کاهش داد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: تبدیل کشاورزی سنتی و معیشتی به حالت اقتصادی اهمیت منابع طبیعی را کاهش داده است.

خدا رحم امیری زاده، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان به مناسبت روز درختکاری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: کشاورزی ما از یک حالت معیشتی به سمت تجاری رفته و تا وقتی که سنتی بود در حفظ منابع طبیعی کوشا‌تر بودیم، اما از زمانی که صنعتی شده اهمیت طبیعت کاهش یافته است.

او افزود: منشاء بسیاری از تولیدات اقتصادی منابع طبیعی است و امروز تولید اکسیژن، جلوگیری از گردو غبار ها، تلطیف هوا، کنترل آب‌های سطحی، تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، تنوع زیستی و تفرج گاه ها، مهم‌ترین اثرات این بخش هستند و در حقیقت منابع طبیعی حیات یک ملت و ثروت یک کشور محسوب می‌شود.

امیری زاده بیان کرد: بهره برداری‌های بی رویه و بی ضابطه غیر قانونی از سوی ساکنین مناطق جنگل، آتش سوزی‌های عمدی و غیر عمدی، تغییر کاربری‌های غیر مجاز مسکونی و کشاورزی، نداشتن فرهنگ صحیح و عدم تعادل دام و مرتع باعث تخریب منابع طبیعی در کشور ما می‌شود که اهمیت بسزایی دارد که باید دیدگاه‌ها و فرهنگ ما نسبت به منابع طبیعی تغییر یابند و کودکان را به کاشت نهال تشویق کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه خوزستان دهمین استان پهناور کشور است، اظهار داشت: از ۶.۴ دهم میلیون هکتار مساحت استان ۴.۷ دهم میلیون هکتار آن، یعنی حدود ۸۰ درصد، منابع طبیعی است و حکمت خداوند در آفرینش زمین و آسمان به گونه‌ای هست که تداوم بشر بستگی به ممات و حیات منابع طبیعی دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در پایان گفت: این کره خاکی در دست ما امانت است و باید آن را برای آیندگان پاس بداریم، زیرا ما نیاز‌مند آن هستیم.

انتهای پیام/ن

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر