امروز در مراسم افتتاح مراکز مثبت زندگی مطرح شد؛

روحانی: راه اندازی مراکز مثبت زندگی برای توانمندسازی خانواده های نیازمند/ شریعتمداری: بهزیستی به محلات می‌رود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با راه اندازی مراکز مثبت زندگی، بهزیستی به محلات می‌رود.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، ۲۴۰۰ مرکز خدمات بهزیستی تحت عنوان مراکز مثبت زندگی امروز (دوشنبه ۱۸ اسفندماه) در سراسر کشور با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد.

این مراکز به اسـتناد بنـد ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشـی از مقررات مالی دولت، الگوی تاسـیس مراکز غیردولتی در پهنه بندی مناسـب و متناسـب بـا پراکندگی جغرافیایی و سکونتگاه‌های گروه هـای هـدف تحت پوشـش در سـطح کشـور برنامه ریـزی و راه اندازی می‌شوند.

مراکز خدمات «مثبت زندگی» به عنوان بهزیستی‌های کوچک، خدمات ۲۲ گانه را به صورت رایگان به گروه‌های هدف تحت پوشش سازمان و براساس مکان و موقعیت گروه‌های هدف ارائه می‌کنند.

در راه اندازی این مراکز به محور‌های مختلف همچون مشارکت مردمی، محله محوری، تسهیل دسترسی، خانواده محوری، مددکار محوری، توجه به دولت الکترونیک، ارتقای سلامت اجتماعی و اجرای طرح‌های غربالگری و مشاوره ژنتیک توجه ویژه شده است.

ارائه خدمت به ۵ میلیون نفر در یک روز توسط مراکز مثبت زندگی

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور گفت: در زمینه بهزیستی کار خوبی انجام شد و قرار است خدمات خوبی را به مددجویان و جامعه هدف ارائه دهد و بر همین اساس ۵ میلیون نفر در یک روز خدمت دریافت می‌کنند که این اقدام خوبی است.

وی با اشاره به اینکه ما امروز ۲ هزار و ۴۰۰ مرکز مثبت زندگی را افتتاح کردیم و این کار بزرگ اجتماعی است، ادامه داد: باید به خانواده هایی که در توانمندسازی نیاز به کمک دارند خدمت رسانی انجام دهیم تا رنج مردم کاهش پیدا کند.

افزایش رفاه و ارائه خدمات اجتماعی با راه اندازی مرکز مثبت زندگی

در ادامه این مراسم محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ۶ هزار میلیارد تومان ارزش اقتصادی پروژه مرکز مثبت زندگی است و این پروژه در حوزه بهزیستی جزء عظیم ترین پروژه‌ها محسوب می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با راه اندازی مراکز مثبت زندگی، بهزیستی به محلات می‌رود و ۲۴۹۲ مرکز به وسیله ۱۱ هزار مددکار و روانشناس در سراسر کشور راه اندازی می‌شود.

شریعتمداری تصریح کرد: امروز تحول بزرگی در عرصه فعالیت‌های کشور رخ داد و بهترین روز برای کار ماست، چراکه راه اندازی این مراکز در راستای افزایش رفاه و ارائه خدمات اجتماعی به جامعه هدف است.

وی با بیان اینکه ۱۱ هزار جوان در این مجموعه مشغول به کار شده‌اند و آزمون داده اند، افزود: تا دو ماه آینده ۵ میلیون بازدید خانه به خانه داریم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: مراکز مثبت زندگی، مراکزی برای آموزش خانواده‌ها و پیشگیری از آسیب های اجتماعی هستند تا فعالیت پر افتخار اجتماعی را به نتیجه برسانند.

ایجاد ۱۱ هزار شغل برای جوانان با راه اندازی مراکز مثبت زندگی

قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه این مراسم گفت: مراکز خدمات بهزیستی از سال ۸۰ طبق بند ۴ ماده قانون تنظیم مقررات دولت باید تشکیل می‌شد و بعد از چندین سال شاهد راه اندازی این مراکز هستیم.

وی افزود: با بهره گیری از راهنمایی رییس جمهور، انگیزه ایجاد این مراکز در ما شکل گرفت و این مراکز را ایجاد کردیم، ۲۲ سطح خدمت بهزیستی به صورت رایگان در اختیار جامعه هدف قرار می‌گیرد، با مشارکت بخش غیر دولتی و ۲ هزار و ۴۰۰ نیروی جوان تحصیلکرده این مراکز راه اندازی شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در ۲ هزار و ۴۰۰ محله شهری و روستایی این مراکز راه اندازی شده اند و از بین ۱۲ هزار داوطلب، ۲ هزار و ۴۰۰ نیروی جوان پذیرش شدند و دستورالعمل های مراکز از ماه‌ها قبل تدوین و ابلاغ شده و فاز آزمایشی این طرح هم انجام شده است.

قبادی دانا گفت: وجود پرونده الکترونیک در هر مرکز باعث افزایش دسترس پذیری و رضایتمندی در جامعه هدف شده است.

وی افزود: با فعالیت این مراکز بیش از ۱۱ هزار شغل برای جوانان ایجاد شده است که میانگین سن آن‌ها ۳۳ سال است و با زبان بومی محلات به جامعه هدف خدمت رسانی می‌کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: مطابق ماده ۲۶ قانون تنظیم مقررات، این مراکز غیر دولتی هستند و سازمان بهزیستی برنامه ریزی، سیاست گذاری و نظارت را بر عهده دارد، نرم افزاری تهیه شده و تمام فعالیت‌ها به صورت الکترونیک انجام می‌شود، این مراکز در ماه‌های اخیر فعالیت‌های خود را انجام داده‌اند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۰ ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
اول این که بیشتر امتیاز به بازنشسته های بهزیستی داده شده
دوم این که با افتخار اعلام میکنید 5000000 بازدید خانه به خانه با توجه به شیوع بیماری کشنده کرونا کار عقلانی به نظر نمیرسد
و در آخر میزان حقوقی که این جوانان مذکور دریافت می کنند رو هم اعلام کنید با بیشتر مشعوف بشویم!
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر