تشکیل قرارگاه مدیریت آب اردبیل در آستانه فصل گرما/ میزان بارش در اردبیل ۵۴ درصد کاهش یافته است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل از تشکیل قرارگاه مدیریت آب استان در آستانه فصل گرما خبر داد.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، فرزاد قلندری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل در جلسه مدیریت منابع آبی استان با تاکید بر صرفه جویی در مصرف آب گفت: بر اساس گزارش‌های هواشناسی و آب منطقه‌ای استان میزان بارش‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته و ذخیره آب سد یامچی نیز به تبع کاهش یافته است.

او بیان کرد: برای مدیریت مصرف آب از هم اکنون با پیگیری‌های مستمر و اتخاذ تصمیمات لازم تلاش می‌کنیم مردم در فصل بهار و تابستان با مشکل مواجه نشوند.

معاون استاندار اردبیل با توجه به کاهش بارش‌ها و افزایش مصرف آب احتمال کمبود آب در اواخر فصل بهار و تابستان خواهیم داشت که باید صرفه جویی در مصرف آب خصوصا آب در مصارف شرب بیشتر شود.

قلندری به تامین آب قشلاقات از سوی امور عشایر استان اشاره کرد و خواستار همکاری فرمانداری‌ها برای جلوگیری از بروز مشکل در آبرسانی شد.

او گفت: همچنین در راستای جلوگیری از بروز مشکل در تامین آب شرب شهرستان اردبیل هماهنگی‌های لازم برای تامین اعتبار انجام می‌شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان اردبیل نیز در این جلسه با بیان اینکه به احتمال بالا با بحران آب در شهرستان اردبیل همزمان با فصل گرما مواجه شویم، خواستار مدیریت مصرف آب شرب شد.

عباس جنگی مرنی افزود: ۵۰ درصد آب شرب استان از سد یامچی تامین می‌شود که ذخیره آب این سد در سالجاری با کاهش پنج میلیون متر مکعبی نسبت به سال گذشته به ۳۴ میلیون متر مکعب در سالجاری رسیده است.

او تصریح کرد: برای مدیریت مصرف آب همانند سال گذشته نیاز به پنج میلیون متر مکعب آب داریم که لازم است صرفه جویی‌های لازم در آب شرب انجام شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان اردبیل تصریح کرد: باتوجه به افزایش میزان آب شرب در سال جاری نسبت به سال گذشته از ۲۱ میلیون متر مکعب به ۲۳ میلیون متر مکعب در آب شرب، توزیع آب کشاورزی را کاهش خواهیم داد.

جنگی مرنی به کاهش بارندگی‌ها و ورودی آب سد یامچی اشاره کرد و گفت: میزان آب ورودی به سد یامچی دو سوم کاهش یافته و در حال حاضر حدود ۳۴ میلیون متر مکعب آب ذخیره در سد یامچی وجود دارد.

مدیر کل هواشناسی استان اردبیل نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از بارش‌ها در فصل بارش سال گذشته گفت: میزان بارش از فصل پاییز سال گذشته تا فروردین سالجاری ۵۴ درصد کاهش یافته است.

محمدی بیان کرد: بارش برف در ارتفاعات در زمستان گذشته کاهش یافته و در ماه‌های آینده نیز بارش چندان برف در ارتفاعات پیش بینی نمی‌شود.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: