پارسال ۱۲۳ متخلف حوزه میراث تاریخی آذربایجان‌شرقی دستگیر شدند

 فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی گفت:پارسال  تعداد ۱۲۳ نفر از مجرمان و عاملان تعرض به میراث فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،سرهنگ  داداشی  فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به تعدد بالای آثار و اماکن تاریخی در آذربایجان شرقی و لزوم حفاظت و صیانت هر چه بهتر از این مواریث، یگان حفاظت میراث فرهنگی مستمر از مکان‌های تاریخی بازدید و با متخلفانی که به صورت پایشی و گزارش مردمی شناسایی شده‌اند، از طریق مراجع قانونی برخورد می‌کند.

او به میزان بازدید‌های صورت گرفته از ابنیه و اماکن تاریخی و فرهنگی استان آذربایجان شرقی طی پارسال اشاره کرد  و گفت: طی پارسال  تعداد یک هزار و ۹۰۲ مورد بازدید از آثار، ابنیه، حریم های تاریخی و پایگاه‌های مستقر در شهرستان‌های آذربایجان شرقی توسط نیرو‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی صورت گرفته است.

سرهنگ داداشی گفت: در راستای عملکرد حوزه یگان حفاظت میراث فرهنگی استان طی پارسال، این نهاد نظارتی و انتظامی با ۴۳ مورد جرایم علیه میراث فرهنگی نظیر خرید و فروش غیر مجاز اموال تاریخی، حفاری غیرمجاز، استفاده غیرقانونی از فلزیاب، تجاوز به حریم و تخریب آثار تاریخی از طریق مراجع قانونی برخورد کرد.

او گفت: بیشترین میزان ارتکاب جرایم طی پارسال به ترتیب در شهرستان‌های تبریز، مراغه، کلیبر، خداآفرین و بستان‌آباد بود.

سرهنگ داداشی افزود: از مجموع دستگیر شدگان حوزه میراث فرهنگی استان طی پارسال، ۱۱۳ نفر افراد بومی و ۱۰ نفر غیربومی بودند.

او افزود: به دنبال اقدامات یگان حفاظت میراث فرهنگی طی پارسال، یک هزار و ۹۲۴ مورد شی تاریخی کشف شد که از این میان چهار نمونه مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت که سه مورد جزو اشیا تاریخی و یک مورد بدل شناسایی شد.

سرهنگ داداشی گفت: با توجه به اینکه حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی وظیفه‌ای همگانی است از این رو باید تمام آحاد مردم در پیشگیری از هرگونه آسیب مرتبط با این مواریث ارزشمند همراه اداره کل میراث فرهنگی استان باشند.

او با بیان اینکه طی پارسال همراهی مردم آذربایجان شرقی در این خصوص چشمگیر بود، گفت: پارسال تعداد ۱۲۷ مورد گزارش مردمی در خصوص اقدامات علیه میراث فرهنگی در یگان حفاظت استان به ثبت رسید.

سرهنگ داداشی تعامل مستمر مردم با یگان حفاظت را عاملی موثر در ارتقای امنیت مواریث تاریخی خواند و گفت: بدون تردید مردم در این زمینه نقش مهم و محوری دارند.

انتهای پیام/ک

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار