نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بر ضرورت جذب حداکثری زکات‌های واجبی و مستحبی در استان آذربایجان شرقی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم  نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در نخستین نشست شورای زکات استان آذربایجان شرقی در سال جدید با اشاره به جایگاه زکات در آموزه‌های دینی گفت: زکات بستر توزیع ثروت در جامعه است و باید جمع آوری آن هدفمند باشد.

رئیس شورای زکات آذربایجان شرقی ترویج فرهنگ پرداخت زکات را بهترین راه برای دستگیری از محرومان دانست و افزود: شورای زکات شهرستان‌ها و بخش‌ها با محوریت زکات فطره و با هماهنگی ائمه جمعه تشکیل و شورای موجود هم تقویت شود.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم  گفت: فراهم سازی اقدامات قانونی جهت تامین امنیت عاملان صندوق‌ها، محور قرار دادن مصلی‌ها برای جمع آوری زکات، ارائه بیلان کار زکات فطره سال ۹۹ از جمله اقداماتی است که اعضای شورای زکات در استان باید به آن اهتمام داشته باشند.

او با تاکید بر نقش موثر رسانه‌ها و تقدیر از فعالیت‌های رسانه ملی در فرهنگ سازی و ترویج احکام مربوط به زکات افزود: بر این اساس فقر در جامعه ریشه کن و به یقین با جلوگیری از بروز مشکلات اجتماعی متعددی که ریشه در فقر دارد، سلامت جامعه تضمین می‌شود.

کلامی مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی هم در این نشست با تاکید بر اینکه پرداخت زکات باعث گردش ثروت در جامعه می شود گفت: برای ریشه کنی فقر در کنار ایجاد ثروت و درآمد کمک به توزیع آن در جامعه یک اصل مهم است و هدف نهایی اقتصاد اسلامی هم جمع آوری مالیات اسلامی یعنی زکات و توزیع آن در بین نیازمندان و محرومان است.

او افزود: در میزان زکات پرداختی مردم آذربایجان شرقی پارسال در رتبه چهارم کشوری قرار گرفتند که در نوع خود جایگاه بسیار خوبی به حساب می‌آید.

حجت الاسلام محمدزاده دبیر شورای زکات استان آذربایجان شرقی هم در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد این شورا در سال ۹۹ گفت: پرداخت زکات واجبی مردم استان طی پارسال نسبت به سال قبل آن، ۱۲۸ درصد رشد داشته به طوری که میزان زکات پرداختی از ۳۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در سال ۹۸ به ۸۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون طی پارسال رسیده است.

او با بیان اینکه برنامه ریزی برای جمع آوری زکات سال جدید در استان آذربایجان شرقی ۲۰۰ میلیارد تومان است گفت: ۵۱ درصد زکات جمع آوری شده در امور محرومین هزینه شده است.

انتهای پیام/ک

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.