تدوین قانون جامع آبخیزداری به زودی؛

خیز دولت و مجلس برای مقابله با تلفات ناشی از سیل

قانون جامع آبخیزداری، قانونی که اگر از سال‌ها پیش تدوین و تصویب می‌شد، شاهد این تعداد از تلفات ناگوار سیلاب در ایران نبودیم.

هر چند سال یکبار این تجربه تلخ تکرار می‌شود و شاهد شنیدن اخبار ناگوار از مرگ هم وطنانمان در پی وقوع سیل هستیم.

با وجود هشدار کارشناسان قبل از بروز این سیل‌ها، اما انگار گوش شنوایی در کشور برای جلوگیری از این بحران وجود ندارد.

از نبود قانون منسجم گرفته تا عدم هماهنگی بین نهادهای متولی در این امر، همه و همه دست به دست هم دادند تا با یک بارش ناگهانی باران در فصلی مثل تابستان شاهد تلفاتی باشیم که می‌توانست تنها با ارائه و تصویب قانونی مدون از وقوع آن جلوگیری کرد.

یکی از مهم ترین قوانینی که می‌توانست در این زمینه تدوین شود، قانونی برای آبخیزداری بود که پارسال نمایندگان مجلس طرح آن را ارائه کردند و اعلام وصول هم شد اما انگار در اولویت برنامه‌های مجلس نبود تا به آن رسیدگی شود.

.

به گفته سید احسان خاندوری وزیر اقتصاد، فقط ۲.۵ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل‌ اخیر اختصاص داده شده است

حالا بعد گذشت چند روز از این سیلاب در سراسر کشور، رئیس جمهور، وزرات جهاد کشاوزی را ملزم کرد تا با همکاری دیگر بخش‌ها لایحه‌ای جامع در این خصوص تدوین کنند. 

آقای رئیسی تاکید کرده در این لایحه نقش مردم به طور ویژه دیده شود و برای آبخیزداری ۹۰ میلیون هکتار اراضی کشور برنامه‎‌ اجرایی در نظر گرفته شود.

اما آبخیز و آبخیزداری چیست؟ متولی آن کیست؟و چرا می‌توانست از وقوع چنین بحرانی جلوگیری کند؟

آبخيز عرصه‌ای است كه روان آب ناشی از بارش بر روی آن توسط آبراهه‌ها جمع‌آوری و به يك خروجي نظير رودخانه، آب انباشت، تالاب، در ياچه و دريا هدايت مي‌شود. 

.

مراحلی از آن‌چه در یک آبخیزداری استاندارد می‌گذرد

به عبارتی ديگر حوزه آبخیز تمامی سطحی را در بر می‌گیرد که آب‌های سطحی در آن منطقه به سمت نقطه یا محل مشخصی جریان می‌یابد.

آبخیزداری نیز به معنای طراحی و مدیریت حوزه به منظور حفاظت و استفاده صحیح و پایدار از منابع طبیعی با توجه ویژه به منابع آب و خاک است.

درحال حاضر وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی با سازمان‌های زیر مجموعه آن و تعدادی انجمن‌های مردمی متولی این امر هستند که این عدم تمرکز باعث بروز مشکلاتی شده که به سیل منتهی و نهایتا باعث فوت هموطنان می‌شود.

با این وجود جلال محمود‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با باشگا خبرنگاران جوان می‌گوید: در قضیه سیل‌های اخیر تنها مسئله آبخیز داری موثر نبوده بلکه عوامل مختلفی مانند تغییر اقلیم ،تخریب مراتع، میزان بارندگی، تراکنش بارندگی دست به دست هم می‎دهند تا سیل اتفاق بیفتد.

خیز دولت و مجلس برای مقابله با تلفات ناشی از سیل

به گفته جلال محمودزاده، تغییرات اقلیمی هم درکنار آبخیزداری یکی از عوامل موثر در ایجاد سیل اخیر بوده است

به گفته این نماینده مجلس یازدهم، قانون بهره‌وری کشاورزی در مورد آب خیزداری هنوز ادامه دارد، در حال رسیدگی است و یک بار به شورای نگهبان رفته و از آن ایراداتی گرفته شد و دوباره به مجلس برگشت و مجلس در حال حل مشکلات آن است.

جلال محمودزاده در پایان به تشریح برنامه های مجلس برای دولت در حوزه آبخیزداری پرداخت و گفت: در برنامه ششم توسعه هم قوانینی درباره‌ی وظایف دولت در طول برنامه برای پروژه‌های آبخیزداری داریم؛ از نظر بودجه سالیانه هم علی الخصوص امسال اعتبارات خوبی در خصوص ابخیزداری در مناطق مختلف و ویژه در نظر گرفته ایم.

اما کمی از فضای مجلس و تصمیمات مجلس در حوزه آبخیزداری فاصله گرفته و نظر کارشناسان امر را هم جویا شویم.

همایون خوشروان کارشناس حوزه آبخیزداری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان به سوال ما در مورد ابخیز داری در پاسخ به این سوال ما که اگر مجلس قانون آبخیزداری را مصوب می‌کرد این قانون می‌توانست از وقوع سیلاب و تلفات ناشی از آن جلوگیری کند گفت: در درجه اول باید نظارت روی قانون رعایت اصول مهندسی رودخانه و حد بستر و حریم آن در کشور صورت بگیرد چراکه در حال حاضر مشکل ما تجاوز به حریم رودخانه،تالاب‌ها و دریاچه‌هاست و آنچه که باعث بروز خسارت مالی و جانی بعد از سیل می‌شود بحث آبخیزداری نیست.

خیز دولت و مجلس برای مقابله با تلفات ناشی از سیل

ساخت سازهای غیر اصولی، تجاوز به حریم رودخانه ها و ساخت مسکن در مسیل ها در کنار عدم وجود قانونی جامع برای آبخیزداری به مشکلی دیگر تبدیل شده است

به گفته این کارشناس، زمانی که در حریم رودخانه ساخت و ساز غیر مجاز، کشاورزی و تغییر کاربری داده می‌شود با یک باران سیل آسا رودخانه پر آب می‌شود و باید منتظر چنین عواقبی ماند. 

خوشروان در ادامه توضیح می‌دهد که اگر در دره‌های پر شیب اصول آب‌خیزداری رعایت می‌شد می‌توانست جلوی شدت آن سیلاب را بگیرد و مخاطرات ناشی از آن کاهش چشم گیری داشت. 

به گفته این کارشناس حوزه آبخیزداری، آبخیزداری زمانی کارایی دارد که اول در بستر رودخانه تجاوز نشده باشد؛ مانند امام زاده داوود تهران، که در اطرف آن دره پر شیب ساخت و ساز انجام شده و زمانی که سیلاب در مسیر شیارها به پایین حرکت می‌کند می‌خواهد وارد دره شود و زمانی که آنجا ساخت و ساز شده اب متوقف می‌شود و نیروی عظیم آب تبدیل به سیلاب و باعث کشته شدن انسان‌ها می‌شود.

اما در ادامه اهتمام دولت به پیگیری مسأله آبخیزداری، معاون اول رئیس جمهور هم در جلسه مشترک قرارگاه های مردمی بسیج، خاتم الانبیاء(ص) و امام حسین(ع) با بیان اینکه در سال های گذشته غفلت اساسی در زمینه آبخیزداری در کشور صورت گرفته، بر لزوم تمرکز جدی بر این موضوع و جبران کاستی ها تاکید و وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرد ظرف دو هفته طرحی جامع با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود به همراه مدل تامین مالی و فازبندی شده برای آبخیزداری در کشور تدوین و ارائه کند.

خیز دولت و مجلس برای مقابله با تلفات ناشی از سیل

کارشناسان می‌گویند آبخیزداری زمانی کارایی دارد که اول در بستر رودخانه تجاوز نشده باشد

محمد مخبر گفت: موضوع آبخیزداری و آبخوانداری باید به یک فرایند قانونی و مطالبه عمومی در کشور تبدیل شود، از وزارت جهاد کشاورزی خواست در اسرع وقت قانون آبخیزداری را تدوین تا طی لایحه ای به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تصویب ارائه شود.

حالا که دولت آستین بالا زده و به دنبال تدوین لایحه قانون آبخیزداری است، شایسته است مجلس نیز کمر همت بسته و با تصویب قانونی جامع، موانع موجود بر سر راه دولت در این زمینه را برطرف کند.

مینا دامچی

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۵ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
تلفات سیل رو ولش خیز وردارین برا تلفات کرونا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۸ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
کرونا ولش کردن که وضعیت قرمز شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۵ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
باشه قلی جون !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خیلی از مردم دوز اول و دوم را نزدن یاد روزهایی می‌افتم که عده ای از آشنایان و همکاران حاضر بودند بروند کشورهای همسایه واکسن دوست و سیصد ملیونی بزنند و بیایند و حالا عده ای ناز میکنند که گویا خونشان از بقیه رنگین تر است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۲ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
10:55اگه این واکسنا خوبه چرا کادر درمان از همینا نزدن؟ چرا واکسناشون با مردم عادی فرق می کرد؟ چرادبعد از واکسناسیون هیچ پزشکی وهیچ مسوولی فوت نشد ولی مردم عادی فوتی میدن؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۸:۵۵ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
زرت...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۶ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
احسنت
تنها جواب لایق اینها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۲ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خدا به خیر کنه میخان خیز بردارن واسه قیمتها خخخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
تو دیگه واقعا پرتی اصلا یه بار هم به گوشت آبخیزداری نخورده راجع آبه عزیز !!!!!!
خخخخخخخ تو هم مرض قیمت گرفتی ها!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۷ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
1053 میدونم ابخیز داری چیه ولی اینا هر وقت خیز برداشتند برای چیزی فقط قیمتا رفت بالا خخخخ فک کنم اشتباه میپرن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۱ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خدا به داد سیل زده ها برسه شما مسولین اسم هر چی رو میارید به خاک سیاه می نشانید
کمی از سید الشهدا یاد بگیرید تمام وجودش رو در راه خدای عزیز داد ، مسولین فقط به فکر خوشون بودن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۰ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
اینها نمایش تبلیغاتی بیش نیس یه صد نفری کشته شدن و شوی تبلیغاتی شروع شده یه چن هفته بگذرد و جو آروم بشه روز از نو روزی از نو....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۲ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
از بس همه فقط در حد حرفند و به عمل از اینهمه ثروت خدادادی آنهم در گرمترین فصل سال جز ویرانی و تخریب و مرگ و میر هیچکدام هیچ استفاده و مدیریتی نکردیم جز در بعضی استانها
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۲ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
اول شفافیت را تصویب و اجرا کنید بعد کارهای دیگه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۳ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
اینکه برخی میگویند جلوگیری از تجاوز به حریم رودخانه ها در اولویت باید باشد ، این حرف ضمن اینکه درست است ولی نباید باعث تعطیلی سایر اقدامات در حوزه آبخیزداری شود !
در اینجا صحبت از تدوین طرح جامع آبخیزداری است که در آن همه عوامل مؤثر لحاظ میگردد و......
ولی آنچه که مسلم است هر یک از عوامل در بروز سیلها سهم مشخصی را به خود اختصاص میدهند و....
Iran (Islamic Republic of)
دانشجوی فارغ التحصیل آبخیزداری
۱۰:۴۶ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
همانطور که به دانشجویان آبخیزداری اهمیتی داده نمی شود به مبحث آبخیزداری هم توجه نمی شود
Iran (Islamic Republic of)
زاگرسیان
۱۰:۵۰ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خدا کند مافیای دزد بیابان مانع پیشرفت این کشور نشود ذخیره کردن آبها و مدیریت آبها امری راهبردی است ،سر ادم‌سوت میکشد وقتی دریاچه یک سد ترکیه به اندازه تمام صد و هفتاد و سه سد ایران است!!!! بعد همین کشور محصول آب بری چون هندوانه را از ایران وارد میکند!!!!!!!
ایران لانه و خانه و کاشانه و وطن ماست برای آبادیش همه باید تلاش کنیم و این سرمایه های ملی را کنترل کنیم آبخیزداری یک هنر است .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۵ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خودشونو خسته نکنند نیازی به خیز نیست. این هم مثل مابقی کارهای انقلابی شون که نتیجه انچنانی نداشته و ندارد.
Iran (Islamic Republic of)
عبدالهی
۱۰:۵۹ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
کشور و مردم کشوری که قدر سرمایه های خود را ندانند هیچگاه رسد و پیشرفت خوبی نخواهند داشت ،این ثروتها باید مدیریت شوند.کافیست به ترکیه نگاه کنیم و در مدیریت آب قطعا در غرب آسیا بی نظیر و خیلی از ایران پیشتازتر و جلوتر است بعد عده ای در این کشور با هر سد و بند و آبخیزداری مخالفند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۱۸ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
اونایی که غیرقانونی در مسیر رودخانه ساخت وساز میکنندهمان بهتر که سیل بیاد ساختمونشون را خراب کنه یه فکری برا بقیه بکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۰ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
دولت ومجلس بی پا چه خیزی میتونه برداره؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۳ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خودتون رو میتونید گول بزنید ولی مروم رو نه مسئولین ناکارامد چند دهه سر پستها هستند سال بعد همین و اشو همین کاسه هست بشین و ببین
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۳ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خیز نمی خواد دریغ از یک قدم هرچی این چهل سال جهادی و پرش طول وارتفاع رفتین دیگه بسه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۷ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
خیز اینها همیشه برای محیط زیست ، اقتصاد ، فرهنگ و نهایتا مردم با مصیبت همراه بوده
ما را به خیر شما امید نیست ، شر مرسانید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۱ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
ای دادن بیداد تمامی رطب های نخل های استان بوشهر ترش شده جان ماراتون فکر کشاورزا باشین که تمام محصول خرما از بین رفته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۹ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
بشین بابا ،خسارات طرح های شما بیشتر از سیل میشه برای مردم . البته جیب آقایان پر میشه
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته تامین اجتماعی
۲۳:۰۳ ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ۱۹:۲۳:۱۱
پرداخت خسارت سیل تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به سیل زدگان/ همان نتیجه ظلم دولت به بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.
Iran (Islamic Republic of)
بازنشسته تامین اجتماعی
۱۹:۰۱ ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۳۱:۵۷
عملکرد و رفتار رئیس کانون بازنشستگی استان تهران به همراه دولت و مسئولان تاکنون اهانت، توهین، بی احترامی و خیانت به بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.
آخرین اخبار