مدیرکل محیط زیست قم خبر داد؛

رشد حدود ۵۰ درصدی جمعیت حیات وحش منطقه پلنگ دره قم

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: براساس بررسی‌های انجام شده، جمعیت حیات وحش منطقه حفاظت شده پلنگ دره حدود ۵۰ درصد رشد پیدا کرده است.

سید رضا موسوی مشکینی، مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با اشاره به  رشد حدود ۵۰ درصدی جمعیت حیات وحش منطقه پلنگ دره قم اظهار کرد: گونه‌های این منطقه حفاظت شده  از گستردگی زیادی برخوردار است و انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان و گونه‌های گیاهی ارزشمند را شامل می‌شود.

او  ادامه داد: قوچ و میش، کَل و بز، گرگ، گربه وحشی، گراز، روباه، انواع مار، کبک و تیهو و انواع پرندگان شکاری از گونه‌های موجود در این منطقه حفاظت شده به شمار می‌آید.

موسوی  احداث پاسگاه سمندری در این منطقه را مورد توجه قرار داد و گفت: پاسگاه راهجرد در منطقه حفاطت شده پلنگ دره که کمی مستهلک شده بود نیز، بازسازی و درحال حاضر فعال شده‌است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم اضافه کرد: طی یک سال گذشته بیش از ۲۰۰ عدد از انواع گونه‌های پرندگان و پستانداران موجود در استان قم آسیب دیده، تیمار و تحت مراقبت و نگهداری قرار گرفتند.

او ادامه داد: ۱۰۰ عدد از انواع جانوران نیز در زیستگاه‌های اصلی رهاسازی شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم عنوان کرد: ۲۷۱ گونه از انواع پرندگان رصد و شناسایی شده‌اند که ۸۱ گونه از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی بوده و عمدتا مهاجر هستند.

موسوی در ادامه افزود: ۲۸ گونه نیز انواع پرندگان شکاری است که در برگیرنده تنوع گسترده‌ای از پرندگان است.

مدیرکل محیط زیست استان با اشاره به شناسایی بیش از ۴۰ گونه خزنده تصریح کرد: این خزندگان بیشتر در محدوده شرقی استان و در منطقه کویر و دشت مسیله مشاهده می‌شوند، ضمن آنکه دوزیستانی مانند قورباغه و وزغ نیز وجود دارد.

او انجام پنج نوبت سرشماری تابستانه و زمستانه در مناطق حفاظت شده و ممنوع مانند پلنگ دره، کهک و تالاب مره را مورد توجه قرار داد و گفت: این سرشماری از انواع گونه‌های جانوری به‌ویژه کَل، بُز، قوچ و میش صورت گرفته است.

منطقه پلنگ دره قم با وسعتی معادل ۳۱ هزار و ۷۳۵ هکتار در جنوب غربی و پنجاه کیلومتری شهرستان قم قرار دارد. این منطقه به علت وجود پلنگ و داشتن زیستگاه‌های جانوری و گیاهی از دیر باز به این نام شهرت یافته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.