صادرات بیش از ۱۱ میلیون تُن کالا از گمرکات خوزستان

ناظر گمرکات خوزستان گفت: در هشت ماه امسال ۱۱میلیون و ۳۸۲هزار تُن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۷۰۸ میلیون دلار از گمرکات خوزستان صادر شده که در هم سنجی با مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی ۱۲درصد و از لحاظ وزنی هشت درصد رشد داشته است.

بهروز قره‌بیگی می گوید: محصولات کشاورزی و مصالح ساختمانی ، فرآورده های پتروشیمی ، بنزن ، لوازم مکانیکی ، فولاد ، مصنوعات فلزی و صنایع دستی از مهمترین کالاهای صادراتی از گمرکات خوزستان بوده است. 

او ، چین ، هند ، ترکیه ، عراق ، روسیه ، پاکستان ، افغانستان و کشورهای حوزه خلیج فارس را مقصد اصلی کالاهای صادراتی از گمرکات خوزستان عنوان کرد. 

ناظر گمرکات خوزستان ادامه داد: همچنین در هشت ماه امسال ۱۱میلیون و ۷۲۲هزار تُن کالا به ارزش۶ میلیارد و ۹۲۰میلیون دلار کالا از طریق گمرکات خوزستان وارد کشور شده که در هم سنجی با مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی یک درصد کاهش و از نظر وزنی چهار درصد کاهش داشته است.

به گفته آقای قره‌بیگی ، کالاهای اساسی(نهاده‌های دامی وغلات) مواد اولیه ، کودشیمیایی ، وسایل مکانیکی و الکترونیکی از مهمترین کالاهای وارداتی از طریق گمرکات خوزستان بوده است. 

او گفت: مبدا کالاهای وارداتی به گمرکات خوزستان کشورهای چین ، هندوستان ، ترکیه ، امارات متحده عربی ، برزیل ، آرژانتین و آلمان بوده است.

گمرکات خوزستان از نظر وزن کالاهای صادراتی مقام نخست و از نظر ارزش کالاهای صادراتی جایگاه دوم یا سوم کشوری را دارد. 

چهار اداره کل گمرک بندر امام خمینی (ره) ، اهواز ، خرمشهر و آبادان در خوزستان فعال هستند که از این حیث استان خوزستان رتبه نخست را در کشور دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار