وجود ۲۰۰ معدن فعال در استان همدان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: اکنون از ۳۱۰ معدن دارای پروانه بهره برداری ۲۰۰ معدن فعال و ۱۱۰ معدن غیر فعال است.

احمد شانیان بیان کرد: استان همدان در مواد معدنی شامل آندالوزیت، شیست، فلدسپات، سیلیس، دولومیت و سنگ تزئین دارای وضعیت نسبی است.

او افزود: استان همدان با وجود بیش از ۳۲ ماده معدنی از استان‌های خوب در حوزه معادن است، گفت: در استان فعالیت‌های خوبی اعم از احیای واحد‌های معدنی و استفاده از این واحد‌ها در امر جلوگیری از خام‌فروشی و بهبود صنایع معدنی استان صورت گرفته است.

شانیان با بیان اینکه مراودات بسیار خوبی در دستگاه‌های مربوطه استان به‌ویژه در تشکل‌های معدنی استان وجود دارد، بیان کرد: برنامه‌های مختلفی برای این حوزه درنظر گرفته‌ایم تا گذشته از اینکه بتوانیم چهارچوب نظام‌مندی در حوزه معادن پیاده کنیم، در تلاش هستیم با بهره‌گیری از حضور مسئولان فنی مستقر در معادن، بتوانیم کار را تخصصی، نظام‌مند و اصولی پیش ببریم.

او افزود: وزارت صمت درنظر دارد با ایجاد بستر‌های سامانه‌ای و الکترونیکی کردن موضوعات مختلف معدنی از جمله ثبت محدوده‌ها و حقوق دولتی بهره‌وری و تسریع روند را بهبود بخشد.

رئیس سازمان صمت استان همدان گفت: با دستور استاندار در بحث صنایع معدنی و به منظور جلوگیری از خام‌فروشی طرح مطالعاتی و پژوهشی در حوزه‌های مختلف همچون پتانسیل‌سنجی معادن استان و شناسایی ظرفیت‌های صنایع معدنی استان از شش ماه پیش آغاز شده است و فاز اول آن به پایان رسیده و فاز بعدی به زودی آغاز خواهد شد.

او ادامه داد: در شش ماه آینده از حاصل این اقدامات رونمایی خواهد شد و امیدواریم به این وسیله بتوانیم آینده‌پژوهی در حوزه معادن و صنایع معدنی استان را رقم بزنیم.

شانیان با بیان اینکه امسال واگذاری ۲۸۶ معدن از طریق مزایده اتفاق افتاد که فاز اول آن انجام شد و نتایج مشخص شده و اعلام خواهد شد، ادامه داد: معادن به عنوان یکی از ارکان توسعه اقتصادی استان مدنظر قرار داده شده است و در تلاشیم فضای توسعه اقتصادی معدن را گسترش دهیم.

او اظهار داشت: یکی از موارد و مسائل در حال پیگیری از سوی ما و بهره‌برداران، مسئولیت اجتماعی در زمینه مناطق پیرامون معادن است که متناسب با نوع ماده معدنی و حجم برداشت ذخیره‌های معدنی این مسئولیت‌های اجتماعی ارائه خواهد شد البته این کار آغاز شده و امیدواریم هم‌استانی‌ها در این مسیر ما را همراهی کنند.

وی با بیان اینکه ۳۴ درصد صنایع استان را صنایع معدنی شکل می‌دهند، گفت: هر چقدر بتوانیم در این موضوع سرمایه‌گذاری جذب می‌کنیم که با ایجاد یک فضای دوطرفه بین مردم و جامعه و بهره‌برداران، به طور حتم منشا خیر و برکت برای استان خواهد بود و موجب توسعه اقتصادی استان می‌شود و ما نیز به عنوان دستگاه متولی، تمام تلاشمان را می‌کنیم تا این بستر فراهم شده هم منجر به تولید ثروت و هم کار‌ها به نفع مردم انجام شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: