انجام بیش از ۱۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری برای انتقال آب از دریای عمان به اصفهان

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت:انتقال آب اولیه و موقتی از سال آینده انجام می‌شود و قرار است در سال ۱۴۰۲ به خط لوله سیرجان به یزد و اردکان وصل شود و اواخر سال آینده در این خط لوله آبگیری انجام شود.

مهدی طغیانی در پاسخ به این سؤال که در یک سال گذشته برای حق آبه مردم و مدیریت منابع آبی در سطح ملی و وزارت نیرو چه اقداماتی را انجام شده است، اظهار داشت: مدیریت کلان کشور در دوره جدید نسبت به موضوع آب اصفهان حساسیت و توجه بیشتری پیدا کرده است.

او با بیان اینکه رئیس جمهور، معاون اول و وزیر نیرو موضوع آب اصفهان را به عنوان یک اولویت پذیرفته‌اند، افزود: در یک سال اخیر در موضوع آب اصفهان فراز و نشیب‌های بسیاری داشته‌ایم، تغییر رئیس حوضه آبریز زاینده‌رود اتفاق خوبی بود افتاد و شخصیتی در نظر گرفته شد که دارای سوابق خوبی در بحث مسائل عمرانی حوزه آب است.

طغیانی بیان کرد: در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در موضوع آب جلسات متعددی برگزار شد و بر اساس آن دستوری که رئیس جمهور در دیدار با نمایندگان استان دادند، اقداماتی انجام شد و هم اینکه رئیس حوضه آبریز جدید با کمک مشاور در مورد مسائل زاینده‌رود مطالعاتی را انجام داده‌اند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه موضوع آب اصفهان در یک سال اخیر به شکل جدی‌تری بررسی شد و نتایج آن کمک می‌کند تا آب اصفهان را به سرانجام برسانیم، تصریح کرد: بخشی از این اقدامات در مسیر کاهش برداشت‌های غیرمجاز بالادست بوده است که مهر ماه امسال وزیر نیرو دستور قطع پمپاژ‌های قطع برق که کنتور‌های فهام ندارند را صادر کرد و در آن مقطع که در معرض مشکل آب شرب بودیم، اثرات خوبی گذاشت.

او ادامه داد: ۵ متر برداشت غیرمجاز در بالادست در هر ۲ استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری به نیم متر بر ثانیه رسید که پیشرفت بزرگی بود و وزیر نیرو قول داد که تا بهمن ماه همه پمپاژ‌ها به کنتور فهام وصل شوند که به صورت متمرکز از تهران به میزان پروانه صادره برق داده می‌شود و بیشتر از پروانه هم برق در اختیار پمپاژ‌ها قرار داده نمی‌شود و پمپاژ‌های غیرمجاز هم برق‌شان کلاً قطع می‌شود.

طغیانی با تأکید بر اینکه گام بعدی در این موضوع بررسی پروانه‌ها است تا مشخص شود بر اساس چه میزان آبی صادر شده است، عنوان کرد: معتقدیم بدون رعایت حق آبه‌ها پروانه برق صادر شده است که در گام بعدی این مسأله باید پیگیری و بررسی شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین اقدامات انتقال آب از دریای عمان به اصفهان گفت: برای انتقال آب از دریای عمان به اصفهان بیش از ۱۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری شده که این آب برای مصارف صنعت و شرب و البته بیشتر برای صنعت است و برای آب شرب قرار است به همان قیمت صنعت خریداری شود و مابه‌التفاوت از طریق بودجه تأمین شود تا جبران آب شرب شود و در تابستان از آبخوان کمتر برداشت و از آب شیرین شده دریا استفاده کنند.

او با بیان اینکه این آب، آب نسبتاً گرانی است و برآورد‌ها حدود یک و نیم یورو در هر مترمکعب است، افزود: انتقال آب اولیه و موقتی از سال آینده انجام می‌شود و قرار است در سال ۱۴۰۲ به خط لوله سیرجان به یزد و اردکان وصل شود و اواخر سال آینده در این خط لوله آبگیری می‌کنیم.

طغیانی ادامه داد: این خط لوله به دریای عمان می‌رسد و آنجا تأسیسات نمک‌زدایی و فیلتراسیون انجام می‌شود و به ظرفیت نهایی می‌رسد و در حال حاضر به شکل موقت است تا بتوانیم نیاز‌های جاری را رفع کنیم و ظرفیت نهایی بعد از احداث آبگیر و ایستگاه‌های پمپاژ به نتیجه می‌رسد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فرونشست زمین و احیای رودخانه زاینده‌رود گفت: مهمترین مسأله این است که زاینده‌رود ایام طولانی‌تری جریان داشته باشد و هر سال چند درصدی نسبت به سال قبل بهبود پیدا کند تا سرعت فرونشست کند شود.

او با بیان اینکه امسال با تدابیر مصرف بالادست و در سال آینده با انتقال آب از دریا می‌توانیم امیدوار به بهبود وضعیت زاینده‌رود باشیم، ادامه داد: بخشی از حق آبه‌ها در بخش‌های محیط زیست و کشاورزی داده نمی‌شود، امیدوار هستیم با اقداماتی که انجام می‌شود، شاهد جریان رودخانه زاینده‌رود و دادن حق آبه‌ها باشیم.

منبع:فارس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۴ ۱۷ دی ۱۴۰۱
به سلامتی و به میمنت و مبارکی برای آبادانی هر چه بیشتر از دریاها
انتقال اب از دریاها طرحی مانا و ماندگار و پایدار و به یادگار برای مرکز و شرق و همه کشورمان است
تمام صنایع ملی باید بسیج شوند و خطوط فراوان و با حجمی بزرگ را با سرعتی تندتر انتقال دهند از جمله صنایع مس و گروه چادر ملو و ذوب آهن و فولاد مبارکه و دیگر زنجیره های فولاد و پالایشگاه و نیروگاه و غیره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۶ ۱۷ دی ۱۴۰۱
حفاظت و مدیریت در بهره برداری شهری و همچنین ایجاد چرخه ای بهینه از بازیافت مجدد همین آب که خود با مشقت و سختی از دریا انتقال می یابد خود از ضروریات این طرح بزرگ است! و همراه با آب بندها خود می تواند به نوعی کمک به سفره های آب زیرزمینی هم داشته باشد!
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر