رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:اقتصاد کشور باید رقابتی و از حالت تکلیفی و دستوری خارج شود.

حمید رضا حاجی بابایی در مراسم افتتاح ساختمان اتاق بازرگانی بندرعباس گفت: بزرگ‌ترین مشکل اقتصادی کشور، نوع نگاه به اقتصاد است. حدود دو ماه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بحث سیاست های کلی برنامه هفتم بود و مهم ترین موضوع که اجماع حاصل شد و در همه کارگروه‌ها اجماع بر آن وجود داشت، بحث تغییر نگاه به اقتصاد کشور است.

وی گفت: اقتصاد زمانی در یک کشوری می‌تواند رشد کند که رقابت در آن وجود داشته باشد و حالت اقتصادی، ایجاد شرایط و محیط مناسب برای فعالان اقتصادی مهیا باشد.

به گفته حاجی بابایی، مهم ترین عنصر در این موضوع، رقابت است و در رقابتی مناسب، مردم از هر کس که بهتر و ارزان‌تر داد، از آن خرید می‌کنند و این نشانه ضرورت رقابت آفرینی در اقتصاد را نشان می‌دهد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تکلیف کردن در اقتصاد را بدترین نوع تصمیم دانست و افزود: هر چه قدر به سمت تکلیف حرکت می‌کنیم، رقابت کاهش، شرایط کاهش و حضور مردم نیز کاهش پیدا می‌کند و اقتصاد مردم محور نیز کاهش پیدا می‌کند و به همین دلیل باید اقتصاد را از مقوله دولت بیرون آورد.

حاجی بابایی با تصریح بر این که اقتصاد باید کاملا در اختیار مردم قرار گیرد و برنامه هفتم و سیاست‌های تدوینی به این سمت حرکت می‌کند، مگر مواردی که مردم مهیای انجام آن نباشند، اولویت برنامه هفتم و بودجه سال ۱۴۰۲ را ۳ محور ثبات اقتصادی، کنترل تورم و کاهش ضریب چینی برشمرد و گفت: در نوع نگاهها در این فرصتی که این سیاست‌ها تدوین می‌شد، من نظاره گر بودم که دیدگاههای متفاوت در کشور به یک اجماع رسیده‌اند.

وی گفت: هر تصمیم در حوزه اقتصادی را نیازمند بررسی دقیق دانست و گفت: باید از نگاه بیمارستانی و آنهم بخش اورژانسی به اقتصاد پرهیز کنیم.

حاجی بابایی کلیدی‌ترین مساله کشور در حوزه اقتصادی را بحث بانک‌ها عنوان کرد و گفت: ساختار بودجه شامل منابع و مصارفی است. منابع آن نفت، مالیات‌ها و ... است و اصلاح ساختار در آن نیازمند به نقش آفرینی بانک‌ها است.

این نماینده مجلس به وضعیت بورس و نقش بانک‌ها در این شرایط اشاره و گفت: بورس که باید زیباترین جلوه بده و بستان اقتصادی یک کشور باشد، وضعیتی این چنینی را دارد و بدلیل آن است که دولت ۸۲ درصد آن را اداره می‌کند و بانک‌ها بیشترین سهم آن را دارند و بانک‌ها بجای آنکه پولهای سپرده مردم را به تولید بدهند، خودشان وارد تولید شده‌اند، اگر از بانک‌ها سرمایه مردم را بگیریم و به تولید بدهیم، همه مشکلات کشور حل می‌شود و باید بانک‌ها تنظیم شوند و این بدهی‌های دولت به بانک‌ها و بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی تعیین تکلیف شود.

وی گفت: این چه اقتصادی در این استان است که با این همه ظرفیت های عظیم صنعتی، فقر و بیکاری گسترده باشد و این بدلیل آن است که اقتصاد بدون حضور مردم بسته بندی شده است و این در حالی است که باید مردم اقتصاد را با فکر و دستان خودشان رشد بدهند و دولت باید برود مالیاتش را بگیرد و کار خودش را انجام دهد.

حاجی بابایی گفت: کنترل تورم در حالی مطرح می‌شود که ما ماهانه ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه مستقیم و ۶۲ هزار میلیارد تومان حقوق، معادل کل بودجه دولت است و دولت برای سایر کارها به سراغ بانک‌ها می‌رود و بانک‌ها به بخشی از بودجه کشور تبدیل شده است که این مشکل کشور را بوجود آورده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.