کاهش۵۰ درصدی مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شهیدرجایی

مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی قزوین گفت: مصرف سوخت مازوت در این نیروگاه، به دلیل انجام تعمیرات به ۵۰ درصد کاهش یافت.

ابوالفضل موتاب‌ها مدیرعامل نیروگاه شهیدرجایی قزوین با اشاره به انجام تعمیرات برنامه ریزی شده با هدف کسب آمادگی تولید برق و متعاقب آن، کاهش مصرف سوخت مایع گفت: به دلیل نوع واحد‌های نصب شده در نیروگاه شهید رجایی که از نوع بخاری و سیکل ترکیبی است، تنها ۵۰ درصد از ظرفیت تولید انرژی الکتریکی در این نیروگاه به هنگام فصل سرما، متکی بر سوخت مایع است و ۵۰ درصد دیگر، وابسته به سوخت مازوت نیست؛ بنابراین برای کمک به صیانت از محیط زیست، ۲ واحد ۲۵۰ مگاواتی با قابلیت مصرف سوخت مازوت، در دست تعمیرات قرار گرفت که این تعمیرات همزمان، در مجموع با کاهش تولید ۵۰۰ مگاوات در نیروگاه بخار، موجب کاهش ۵۰ درصدی مصرف سوخت مازوت در این نیروگاه شده است.  

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی با اشاره به اولویت بندی استفاده از سوخت‌های مصرفی در واحد‌های این نیروگاه به هنگام فصل سرد سال گفت: طراحی تمامی نیروگاه‌های کشور بر پایه سوخت گاز طبیعی است و تنها در شرایط اضطراری از گازوئیل به عنوان سوخت دوم و در نیروگاه‌های بخاری نیز از سوخت مازوت استفاده می‌شود. از این روی در این نیروگاه نیز با توجه به شرایط آب و هوایی، تولید برق در فصول مختلف سال بر پایه مصرف سوخت گاز و یا مایع انجام می‌شود.  

موتاب‌ها افزود: در ماه‌های سرد سال، ناترازی تولید و مصرف سوخت گاز طبیعی، موجب عدم تخصیص این نوع سوخت به نیروگاه‌ها می‌گردد؛ از این روی برای استمرار تولید برق در واحد‌های ۲۵۰ مگاواتی این نیروگاه، از سوخت مایع استفاده می‌شود. البته نیروگاه‌ها در تعیین سوخت مصرفی، اختیاری ندارند، بلکه دیسپاچینگ ملی گاز و دیسپاچینگ ملی برق، عهده دار این وظیفه هستند. 

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی در تکمیل نظر خود به هزینه استفاده از سوخت مازوت و تاثیر نامطلوب آن بر تجهیزات نیروگاه اشاره کرد و گفت: مصرف سوخت مازوت برای تولید انرژی الکتریکی، به دلیل ایجاد آسیب‌های زیست محیطی، آسیب به تجهیزات و قطعات نیروگاهی و افزایش هزینه‌های مرتبط با آن، مطلوب نظر صنعت تولید برق نیست؛ بنابراین ما تمایلی به استفاده از این سوخت نداریم و به ناچار از سوخت مایع در این شرایط استفاده می‌کنیم.  

نیروگاه ۲ هزار و ۴۰ مگاواتی شهیدرجایی قزوین با ۱۳ واحد بخاری و سیکل ترکیبی، نقش موثری در تنظیم ولتاژ شبکه تولید کشور دارد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر