قائم‌مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: بنابر آمار از ابتدای سال تا دی ماه بیش از یک میلیارد و ۹۴ میلیون دلار کالا به آفریقا صادر شد.

آقای سید روح اله لطیفی، سخنگو و قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص تجارت با قاره آفریقا گفت: از ابتدای سال تا دهم دی ماه، دو میلیون و ۲۹۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۶۹ میلیون و ۳۶۰ هزار و ۳۸۴ دلار بین ایران و کشور‌های آفریقایی تبادل شد که دو میلیون و ۲۰۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۹۹۶ دلار سهم صادرات ایران به ۴۴ کشور آفریقایی و ۸۰ هزار و ۵۶۷ تن کالا به ارزش ۷۵ میلیون و ۴۸۴ هزار و ۳۸۸ دلار نیز سهم واردات ایران از ۲۲ کشور آفریقایی به ایران بود.

به گفته او، ۹۶.۵ درصد وزن و ۹۳.۵ درصد ارزش تجارت ایران با قاره آفریقا صادرات کالای غیر نفتی ایرانی بوده و ۳.۵ درصد وزن و ۶.۵ درصد ارزش نیز مربوط به واردات کالا از آفریقا به ایران بوده است.

لطیفی درباره مقاصد صادراتی ایران در قاره آفریقا گفت: آفریقای جنوبی با خرید ۲۸۱ میلیون و ۶۱۸ هزار دلار و سهم ۲۶ درصدی، موزامبیک با ۱۸۹ میلیون و ۱۷۸ هزار دلار و سهم ۱۷ درصدی، غنا با ۱۴۴ میلیون و ۱۱۲ هزار دلار و سهم ۱۳ درصدی، سودان با ۱۴۱ میلیون و ۵۴۲ هزار دلار و یهم ۱۳ درصدی و نیجریه با ۱۲۹ میلیون و ۵۷ هزار دلار و سهم ۱۲ درصدی، پنج مقصد اول صادرات کالا‌های غیر نفتی ایران به آفریقا از ابتدای سال تا دهم دی بودند که این میزان ۷۵ درصد وزن و ۸۰ درصد ارزش صادرات ایران به آفریقا را به خود اختصاص دادند.

او گفت: کنیا، ساحل عاج، زیمباوه، زامبیا، اوگاندا، تانزانیا، ترینیداد و توباگو، تونس، توگو، چاد، سومالی، سنگال، سیرآلئون، سیشل، رواندا، نیجر، موریس، موریتانی، مالی، ماداگاسکار، مراکش، لیبی، کومور، گواتمالا، گینه، گابن، اتیوپی، مصر، الجزایر، جیبوتی، کامرون، کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، بوتساوانا، برونئی، بنین، بروندی، بورکینافاسو و آنگولا سایر مقاصد صادراتی کالای ایرانی به آفریقا در این مدت بودند.

سخنگو و قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا در خصوص کشور‌های آفریقایی فروشنده به کالا گفت: تانزانیا با فروش ۴۹ هزار و ۸۶۶ تن کالا به ارزش ۱۹ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار (۶۲ درصد وزن و ۲۶ درصد ارزش کل واردات)، کنیا با ۱۴ میلیون و ۷۹۵ هزار دلار سهم ۲۰ درصدی از کل واردات، آفریقای جنوبی با ۱۱ میلیون و ۴۹۸ هزار دلار و سهم ۱۵ درصدی، غنا با ۶ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار و سهم ۹ درصدی و سیشل با ۶ میلیون و ۱۰ هزار دلاری و سهم ۸ درصدی، پنج کشورنخست آفریقایی فروش کالابه ایران در این مدت بودند که جمعا ۸۱ درصد وزن و ۷۸ درصد ارزش واردات کالا از آفریقا را به خود اختصاص دادند.

او ادامه داد: آفریقای مرکزی، کنگو، ساحل عاج، کامرون، مصر، اتیوپی، مراکش، ماداگاسکار، موریس، مالاوی، رواندا، سودان، سوازیلند، تونس، اوگاندا، زیمباوه و زامبیا نیز از دیگر کشور‌های آفریقایی تامین کننده کالا برای ایران در این مدت بودند.

لطیفی گفت: با سیاست چند جانبه گرایی و توجه به بازار‌های جدید به ویژه کشور‌های منطقه، آسیا و آفریقا در دولت سیزدهم و فعال‌تر شدن بخش خصوصی ایران و کشور‌های مقصد، روابط تجاری ایران با کشور‌های آفریقایی به سرعت در مسیر رشد قرار گرفته است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۳۲ ۱۹ دی ۱۴۰۱
همه این اخبار دروغی بیش نیست
آخرین اخبار