بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی دستگاه‌ها به شهرداری شیراز

سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: علی‌رغم شناسایی طلب ۳۰ هزار میلیاردی شهرداری شیراز، از دستگاه های دولتی خللی در پروژه های عمرانی و بسته های سرمایه گذاری ایجاد نشده است.

محمد رضا هاجری، عضو شورای اسلامی شهر شیراز در نود و هشتمین جلسه این شورا، گفت: براساس آخرین بررسی‌ها، شهرداری شیراز ۳۰ هزار میلیارد تومان از دستگاه های دولتی طلبکار است.

او گفت: با همراهی مشترک و بدون دریافت این حجم از مطالبات، هیچ خلل و مشکلی در عملیاتی شدن پروژه‌های عمرانی شیراز ایجاد نشده است.

هاجری گفت: ۹۸۶ پروژه عمرانی به همراه ۱۴۶ پروژه کلان، ۳۵ برنامه، ۱۰۲ طرح و ۱۱۴ بسته سرمایه گذاری در افق ۱۴۰۴ شیراز دیده شده که همزمان و نوبت به نوبت عملیاتی خواهند شد.

او گفت: بودجه ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای سال ۱۴۰۲ شهرداری شیراز، نیاز این کلانشهر است.

عضو دیگر شورای شهر شیراز در این جلسه گفت: باتوجه به نقش مهم مترو در توسعه پایدار شهر، کاهش هزینه و زمان، جذابیت نقل و انتقال و... قطار شهری باید برای استفاده عموم مردم، محیطی امن باقی بماند.

افسانه خواست خدایی گفت: درحال حاضر به دلیل نقصی که در فرهنگسازی و جذب قشر نوجوان و جوان به فرهنگ ایرانی و اسلامی صورت پذیرفته و عدم نظارت بر رفتارهای فرهنگی اجتماعی در مترو، متاسفانه قطار شهری شیراز به محیطی ناامن جهت حضور اغلب مردم، خصوصا کودکان، نوجوانان و بانوان تبدیل شده و وضعیت فرهنگی و اجتماعی نامناسبی در مترو حاکم است.

او گفت: رفتارهای هنجارشکنانه در واگن های مترو و عدم نظارت میدانی مسئولین امر، به حدی رسیده است که اغلب خانواده ها نگران حضور فرزندان دانش آموزشان در این محیط اجتماعی هستند؛ ضمن اینکه یکی از دلایل این معضل، کمبود واگن بانوان بوده و بانوان شهر شیراز متقاضی افزایش واگن های ویژه بانوان و جداسازی آنها از دیگر واگن ها هستند.

خواست خدایی به دلیل وجود این وضعیت به شهردار شیراز تذکر داد و گفت: ضروری است که فورا به وضعیت فرهنگی و اجتماعی مترو شیراز رسیدگی و تعداد واگن های بانوان جهت رفع این معضل اجتماعی افزایش یابد.

محمد تقی تذروی نائب رئیس شورای شهر شیراز در نطق پیش از دستور در نود و هشتمین صحن علنی شورای شهر شیراز به ناآرامی‌های اخیر و نقش مهدی حاجتی عضو سابق این شورا که به خارج از کشور رفته است، اشاره کرد و گفت: "خرابکاری شرافتمندانه" از جمله کلماتی بود که این عضوسابق اصلاح طلب شورای پنجم شهر شیراز در حوادث اخیر سعی در جایگزین کردن آن با عملیات های ترور و خرابکاری را داشت.

تذروی که بعد از بازداشت حاجتی در شورای پنجم شهر شیراز جایگزین وی در این شورا شده بود، ادامه داد: به تازگی مطلع شدیم که حاجتی دستمزد خیانت و وطن فروشی خود را با اقامت در آمریکا دریافت کرده است.

او گفت: به راستی که واژه کاسبان خون برازنده این قبیله جانیان است که کیلومترها دورتر از ایران با تلاش در جهت ترور و آشوب و خرابکاری و خیانت هرچه بیشتر به سرزمین ایران بدنبال مزد و مجوز و مواجب از دشمنان این خاک می گردند.

عضو شورای شهر شیراز معتقد است که امروز بر همه طیف ها و سلایق سیاسی حاضر در کشور لازم است تا مرزبندی مشخص و معین با این تروریستهای کت و شلواری کاسب خون داشته باشند.

تذروی در ادامه با اشاره به اینکه مسیر‌های سلامت منافع محیطی و اقتصادی را برای شهر نیز به دنبال دارد، گفت: از آنجا که پیاده راه‌های سلامت محور مسیر‌های جذاب شهری محسوب شده ضمن برقراری یک اتصال فعال میان مقاصد روزانه شهری، امکان فعالیت بدنی و ورزش را به طور رایگان در فضا‌های باز و عمومی برای شهروندان فراهم خواهند آورد.

او گفت: لذا توسعه‌ی این گونه فضاها، علاوه بر جنبه «کارکردی» و «زیست محیطی» آن، به ارتقاء سلامت عمومی ساکنان شهر، کمک قابل توجهی می‌کند.

تذروی گفت: از این رو تاکید و پیشنهاد می‌کنم شهرداری شیراز با اهتمام ویژه نسبت به این موضوع، به توسعه و گسترش پیاده راه‌های سلامت پرداخته و محیطی امن و آرام به دور از هرگونه دغدغه‌ی روزمره، در جهت ارتقاء سلامت شهروندان ایجاد  کند و شرایطی را فراهم آورد که شهروندان با استفاده از چنین فضا‌هایی بتوانند با آسایش و آرامش ساعاتی را در کنار خانواده هایشان سپری کنند.

نائب رئیس شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه افزایش جمعیت در کلانشهر‌ها و استفاده از وسایل نقلیه موجب استفاده روزافزون از سوخت‌های فسیلی و افزایش ترافیک و ایجاد معضلات و مشکلات متعدد در کلانشهر‌ها شده است، گفت: یکی از راه‌های کاهش این مشکلات تشویق شهروندان به استفاده از دوچرخه است که مزایای منحصر به فردی مانند ارزان‌تر بودن نسبت به سایر وسایل نقلیه، عدم مصرف سوخت فسیلی، ایجاد ترافیک کمتر و عدم اثرات منفی بر محیط زیست بیش از پیش به عنوان مکمل سایر وسایل نقلیه مورد توجه قرار گرفته است.

تذروی گفت: یکی از عمده‌ترین راهکار‌هایی که صاحب نظران برای دستیابی به توسعه پایدار شهری مطرح می‌کننداستفاده بیشتر از دوچرخه است لذا پیشنهاد می‌شود شهرداری کلانشهر شیراز با بستر سازی مناسب و با هدف سلامت جسمی و روحی شهروندان و پیشگیری از آلودگی هوا زمینه را جهت تهیه و خرید دوچرخه‌های اقساطی فراهم آورد.

او با اشاره به اینکه بودجه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۱ هزار میلیارد تومان در نشست خبری با اصحاب رسانه توسط شهردار شیراز عنوان شده است، گفت: ضمن اعتراض نسبت به این موضوع که میتواند باعث افزایش تورم مضاعف شود خواهشمندم ترتیبی صورت داده شود که در صورت بسته شدن بودجه با این مبلغ شهروندان همانند سال ۱۴۰۱ متحمل پرداخت هزینه‌های سنگین، چون سهم خدمات و عوارض نگردند و این بودجه از منابعی غیر از جیب شهروندان پرداخت شود.

اعضای شورای اسلامی شهر  و شهردار شیراز به منظور گرامیداشت سالروز فرخنده ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن با اهدای لوحی از بانوان خبرنگار فعال در حوزه شورا و شهرداری قدردانی کردند.

بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی دستگاه‌ها به شهرداری شیراز

طرح دوفوریتی جمعی از اعضای شورا، درخصوص الزام شهرداری شیراز به ارائه لایحه درخصوص ایجاد صندوق رد مظالم و نحوه هزینه کرد آن با حضور ۱۳ نفر اعضای شورا بررسی شد و مستند به ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن به تصویب رسید.

در این راستا شهرداری شیراز مکلف است حدکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ مصوبه، لایحه‌ای با موضوع «ایجاد صندوق رد مظالم شورا و شهرداری و نحوه هزینه کرد آن» تهیه وجهت تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

محل هزینه مبالغ جمع‌آوری شده صندوق مذکور، ردیف‌های ماده ۱۵ بودجه شهرداری است و در صورت توافق شهردار مبالغ جمع‌آوری شده در صندوق فوق به مجمع خیرین شهرساز شیراز به منظور مصرف در اهداف مجمع واریز خواهد شد.

همچنین در جلسه شب گذشته شورا لایحه دو فوریتی در خصوص مساعدت در برگزاری سوگواره ملی هنری شاهچراغ (ع) با حضور ۱۳ نفر اعضای شورا بررسی شد و مستند به ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورا‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱/۳/۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن به تصویب رسید.

ضمن تصویب دو فوریت لایحه مذکور، به شهرداری اجازه داده می‌شود نسبت به پرداخت مبلغ ۵ میلیارد ریال (پانصد میلیون تومان) به‌صورت نقدی و یا غیر نقدی از محل ردیف اعتباری ۱۵۰۲۰۸ بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری شیراز (کمک به سایر نهاد‌های بخش عمومی) جهت سوگواره ملی هنری شاهچراغ (ع) اقدام کند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: