استاندار همدان:

اجرای الگوی کشت ۲۵ درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد

استاندار همدان گفت: با اجرای طرح الگوی کشت علاوه بر کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب، محصولات کشاورزی استان در چند سال آینده ۷۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

 علیرضا قاسمی فرزاد درجلسه کمیته بهره وری با موضوع بررسی اجرای الگوی کشت در کشاورزی استان گفت: تامین امنیت و اقتدار غذایی یکی از اهداف اجرای الگوی کشت در استان است که با اجرای این طرح، محصولات کشاورزی در چند سال آینده افزایش می‌یابد.

او گفت: همدان به عنوان استان پیشرو و نمونه در اجرای طرح الگوی کشت در کشور شناخته شده است.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: در طرح الگوی کشت با هدف افزایش تولید و صرفه جویی در مصرف آب، ۲۵ درصد از آب مصرفی فعلی را کاهش و میزان تولید را افزایش می‌دهیم.

استاندار همدان نصب کنتور‌های هوشمند در مزارع کشاورزی را از الزامات بهره وری در منابع آبی دانست و تاکید کرد: کنترل میزان برداشت آب از منابع زیرزمینی باید به گونه‌ای باشد که در سال‌های آینده با فقر منابع آب زیرزمینی مواجه نشویم.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: اکنون ۲۲۰ هکتار گلخانه در استان فعال است و تا پایان سال نیز ۱۵۰ هکتار دیگر زیر کشت گلخانه‌ای خواهد رفت.

استاندار همدان افزود: در شهر‌های کرفس و رزن، ۳۲۰ هکتار گلخانه در دست ساخت است که در دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی امسال افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان هم تنش آبی در منابع زیرزمینی، پایداری آب، افزایش بهره وری، تنوع خاک‌های زراعی، تنوع اقلیم، نیاز ژنتیکی گیاهان مختلف و متناسب سازی تولید با پتانسیل‌های مختلف را از جمله ضرورت‌های اجرای الگوی کشت در استان همدان دانست.

بهراملو گفت: امسال ۱۵۹ هکتار تغییر کاربری برای ایجاد گلخانه در مزارع کشاورزی استان همدان انجام شده است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: الگوی کشت ، آب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: