انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از افزایش نرخ دلار

یکی از مراجع عظام تقلید گفت: مردم دچار مشکلات و گرفتاری اقتصادی هستند و انتظار دارند تا گامی جهت حل مشکلات آنان برداشته شود.

به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله مکارم شیرازی در دیدار احمد وحیدی وزیر کشور با اشاره به اهانت مجلۀ فرانسوی اظهار داشت: کشور‌های غربی تابع هیچ قانون اخلاقی نیستند، بدترین اهانت‌ها را می‌کنند، اما نه دادگاهی به آن‌ها رسیدگی می‌کند و نه از سوی دولت خودشان و نه دیگر دولت‌ها محکوم می‌شوند.

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و مردم افزود‌: ما نمی‌خواهیم مطلبی بگوییم که سبب تضعیف دولت گردد، اما مردم دچار مشکلات و گرفتاری اقتصادی هستند و انتظار دارند تا گامی جهت حل مشکلات آنان برداشته شود.

وی با اشاره به حوادث اخیر خاطرنشان کرد: باید میان کسانی که نسبت به مسائل و مشکلات اقتصادی اعتراض دارند با کسانی که در پی تخریب و آتش زدن و یا تبلیغ مسائل ضد فرهنگی هستند و یا عوامل خارجی اند، تفاوت قائل شد و با هر کدام رفتار متناسب داشت.

وی افزایش نرخ دلار را از عوامل نگرانی و ناراحتی مردم دانسته و تأکید کرد‌: معلوم نیست بازیگر و گردانندۀ بازار ارز کیست؟ آیا دولت سبب افزایش آن می‌شود یا عرضه و تقاضا و یا عوامل خارجی و خارج نشینان؟ لذا باید عامل اصلی بازار ارز مشخص شود و جلوی این مسائل گرفته شود.

‌آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به افزایش فروش نفت و درآمد‌های ارزی حاصله از آن و همچنین تفاوتی که در نرخ ارز اتفاق افتاده، گفت‌: باید آثار و نتیجۀ آن در زندگی و سفرۀ مردم آشکار شود، در حالی که چنین چیزی احساس نمی‌شود.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم بانک ها، قاچاق کالا، عدم تأمین مناسب کالا‌های اساسی، مسکن، اشتغال و ازدواج جوانان را از دیگر مشکلات مردم برشمرده و گفتند: مشکلات اخلاقی همچون طلاق نیز در حال گسترش است که باید نسبت به آن تدبیری اندیشیده شود.

وی به بیشتر شدن فاصلۀ طبقاتی میان قشر کارگر و کارمند با اقشار مرفه جامعه اشاره کرد و گفت: کارگران و کارمندان بیشترین مشکلات را دارند، چرا که حقوق آن‌ها ثابت بوده، ولی اجناس مدام گران‌تر می‌شوند و آن‌ها نمی‌توانند هزینه‌های زندگی خود را با آن مطابقت دهند.

‌آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه دولت باید خود در مسألۀ حجاب پیش قدم شود و حجاب را در مجموعۀ کارکنان و ادارات خود آغاز کند، افزود: در این زمینه باید کار فرهنگی صورت گیرد و مسألۀ حجاب را از مدارس ابتدایی به دختران تعلیم داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
مهدی
۱۶:۵۱ ۳۰ دی ۱۴۰۱
متاسفانه توزیع کالا در جامعه در دست افرادی است که خانواده هایشان خارج کشور هستند و به خانه خریدن و مسافرت مشغولند و هر گاه دلار بالا می رود با افزایش قیمت کالای توزیع شده درآمد خود را بر حسب دلار اصلاح می کنند و فشار آن بر جیب مردم تحمیل می شود. شایسته است که دولت شبکه توزیع کالا را در کشور تحت کنترل بگیرد تا تغییر قیمت دلار این همه مسئله ساز نباشد.
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۱۸:۴۷ ۳۰ دی ۱۴۰۱
مراجع تقلید روشن کنند در حالی که بورس کالا عامل گرانی است و سبب فشار و اجحاف به توده ملت (چون فقط سرمایه داران در بورس تعیین کننده قیمت هستد) ورود به بورس و درآمد حاصل از آن چه حکمی دارد؟؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۳ ۳۰ دی ۱۴۰۱
سخنرانی فایده ای ندارد اقدام کنندوقیمت دلاررا پایین بیاورند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۴ ۳۰ دی ۱۴۰۱
انتقاد چاره کار نیست ، مملکت از هم پاچیده شده ، وقتی منابع مملکت به درستی استفاده نمی شه و توسط مدیران بی لیاقت به فنا میره منتظر وضعیت بدتر از این باید بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۶ ۳۰ دی ۱۴۰۱
خب که چی ؟! گوش شنوایی نیست اینارو به کی میگید ؟!