استاندار آذربایجان غربی:

رئیس جمهور مستقیما برای احیای دریاچه ارومیه ورود کرد

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با تعیین ضرب‌الاجل برای اتمام پروژه انتقال آب تصفیه‌خانه فاضلاب به دریاچه گفت: رئیس جمهور مستقیما برای احیای دریاچه ارومیه ورود کرد.

محمدصادق معتمدیان ظهر امروز در جلسه کارگروه استانی احیای دریاچه ارومیه که با حضور مدیران مربوطه تشکیل شد، اظهار داشت: با وجود پرداخت تمام اعتبارات طرح فاز سوم تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه و انتقال آب این تصفیه‌خانه به دریاچه، شاهد تاخیر در پایان آن هستیم که این امر به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی افزود: متاسفانه برخی مدیران تنها به کاغذبازی مشغول هستند، این روند نباید موجب تلف شدن وقت شود.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، با تاکید بر ضرورت ورود جدی میدران به مقوله احیای دریاچه، عنوان کرد: در این زمینه مطالبه عمومی وجود دارد و رئیس جمهور نیز به صورت مستقیم در این امر ورود کرده، در حوزه اعتبارات نیز مشکلی نداشتیم و تمام اعتبارات در این زمینه پرداخت شده، قصور و کوتاهی مدیران در خصوص پروژه‌های احیای دریاچه غیرقابل قبول است چراکه تمامی مدیران باید با روحیه جهادی و همپای دولت انقلابی در صحنه باشند.

وی با ابلاغ دستور به مسئولان مربوطه، ادامه داد: پروژه مدول سوم تصفیه خانه ارومیه و انتقال آب این تصفیه خانه به دریاچه باید در بهمن ماه به پایان برسد، این موضوع در صورت نیاز به صورت ۲۴ ساعته کار شود تا پایان یابد.

معتمدیان، در بخش دیگری از سخنان خود، بر لزوم اجرای پروژه‌های اصلاح الگوی کشت در حوزه دریاچه ارومیه، ابراز داشت: این موضوع با نگاه ویژه همراه است، در این زمینه هم معیشت و زندگی کشاورزان مدنظر است و هم احیای دریاچه. معیشت مردم نباید دچار مشکل شود.

وی ترغیب کشاورزان برای کاشت محصولات کم‌آب بر را راهکار مناسبی برای اصلاح الگوی کشت برشمرد و گفت: دعوت کشاورزان برای کاشت محصولاتی نظیر پسته در اطراف دریاچه که هم از نظر تولید و هم از نظر ارزش افزوده بسیار به‌صرفه‌تر از سیب است، باید توسط کارشناسان کشاورزی و به درستی انجام شود تا شاهد کاهش مصرب آب در این حوضه باشیم. دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، در پایان بر نقش رسانه‌ها در الگوسازی مناسب تاکید کرد و گفت: برای مشارکت مردم به عنوان دارنده نقش اصلی در احیای دریاچه نیازمند همکاری و همراهی رسانه‌ها و نیز مراکز خدمات روستا‌هایی هستیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۴ ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
آیا این کار صحیح است /؟ آب تصفیه شده فاضلاب با کلی املاح وارد دریاچه شود اکوسیستم آن را به هم نمیزند ؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۲۷ ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
دریاچه پریشان شیرین ترین دریاچه ایران است که خشک شده لطفا درخصوص احیای این دریاچه و آبگیری آن هم فکری شود.