از سرگیری عملیات اجرایی تکمیل مخازن ذخیره‌سازی نفت‌خام گوره

مجری طرح ساخت مخازن راهبردی نفت‌خام از آغاز دوباره عملیات اجرایی تکمیل این مخازن خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال ۱۴۰۲ به بهره برداری برسد.

طرح ساخت مخازن راهبردی ذخیره‌سازی نفت‌خام با هدف مدیریت بازار و کنترل نوسان‌های عرضه و تقاضای نفت، انعطاف‌پذیری در مدیریت تولید، ایجاد ظرفیت جایگزین در شرایط اضطرار همچون آسیب به خطوط لوله انتقال و تلمبه‌خانه‌ها، همچنین بروز شرایط حاد جوی در اسکله‌های بارگیری صادرات، ضمن رعایت الزام‌های پدافند غیرعامل در دست اجراست.

مجری طرح ساخت مخازن راهبردی نفت‌خام با اظهار اینکه ساخت مخازن ذخیره‌سازی در کشوری که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان به‌شمار می‌رود، اقدامی ضروری است‌، گفت: وجود این مخازن به‌عنوان یک امتیاز مهم در نقش‌آفرینی ایران در بازار نفت منطقه به شمار می‌آید.

مرجان محمدی بیان کرد: مخازن گوره با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی، جزو طرح های سنواتی شرکت مهندسی و توسعه نفت است که از دهه ۸۰ شمسی عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

وی افزود: با توجه به محدودیت‌های بین‌المللی ناشی از تحریم، هم‌اکنون در فقدان این مخازن، هزینه‌ها و مخاطره‌های زیادی به کشور تحمیل می‌شود که به‌همین منظور با تمهیدات و تصمیم‌های هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تسریع در تکمیل و بهره‌برداری از مخازن گوره در دستور کار قرار گرفته است.

محمدی گفت: علاوه بر اهمیت راهبردی این مخازن برای کشور،این طرح در منطقه‌ای محروم واقع شده است و اجرای آن در فراهم کردن بستر اشتغال پایدار و رونق معیشت مردم منطقه نیز قابل توجه است.

مخازن راهبردی ذخیره‌سازی نفت‌خام گوره، در مجاورت روستای گوره در ۴۰ کیلومتری شمال بندر گناوه واقع شده است که شامل دو مخزن هریک به ظرفیت یک میلیون بشکه و ۴ مخزن هریک به ظرفیت نیم میلیون بشکه می‌شود و در مجموع قابلیت ذخیره‌سازی ۴ میلیون بشکه نفت خام را دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.