کانون فرهنگی مساجد برای دهه فجر چه برنامه‌ای دارد؟

رئیس ستاد هماهنگی کانون مساجد گفت: تلاش می‌کنیم تا تمهیدات لازم جهت حضور باشکوه مردم برای راهپیمایی ۲۲ بهمن در مساجد و محله‌ها فراهم شود.

نشست خبری رئیس کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی امروز در شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام کمال خداداده رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: انقلاب ما یک انقلاب مردمی بود و جشن‌های پیروزی انقلاب هم باید مردمی برگزار شود، دستگاه‌ها و نهاد‌ها به عنوان خدمتگزاران مردم در این زمینه وظایفی دارند، لیله‌القدر مجاهدت‌های یک ساله عزیزان ما در این ۱۰ روز است و باید در این ۱۰ روز به بسیاری از پرسش‌ها در راستای جهاد تبیین پاسخ دهیم و در کنار آن گزارش موفقیت‌ها و کامیابی‌ها و ناکامی‌ها برای آسیب شناسی را ارائه بدهیم.
 
به گفته خداداده، نظام هویت مجزایی از مردم ندارد. تلاش ما این است که امسال هم مثل سال‌های قبل جشن‌های دهه فجر در مساجد مردمی برگزار شود. امسال و با توجه به شرایط و اتفاقاتی که در چندماه گذشته رخ داد و دشمنان به دنبال جدایی مردم از نظام جمهوری اسلامی ایران بودند، باید دهه فجر را ویژه‌تر برگزار کنیم، در محله‌ها و مساجد جشن‌های باشکوه‌تری برگزار شود.
 
خداداده گفت: تلاش ما این است که علاوه بر تمهیدات لازم برای حضور باشکوه مردم در راهپیمایی بیست و دو بهمن، مردم در مساجد و محله‌ها هم حضور پررنگی داشته باشد.
 
به گفته خداداده، حدود هشتاد هزار مسجد و حدود بیست و شش هزار کانون فرهنگی و هنری و حدود پنجاه هزار پایگاه بسیج محلات داریم که باید بستری برای نقش آفرینی مردم در جشن‌های دهه فجر انقلاب باشند.
 
وی افزود: باید ببینم سهم هر کدام از ما در موضوع انقلاب اسلامی چیست و چه کاری برای کشور از دستمان بر می‌آید. بهترین جا برای اندیشیدن و گفتگو در باره سهم ما در انقلاب مساجد است. چون مساجد باید با هدایت ائمه جماعت محل اندیشه ورزی و گفتگو باشد. باید با این ابرتشکیلات توحیدی که خداوند متعال در اختیار ما قرار داده نورانیت این نظام توحیدی را بیشتر به جامه بشناسانیم. همه مردم مسجد را پناهگاه خودشان می‌دانند و امیدوارم به بهانه همین ایام الله دهه فجر شاهد رونق بیشتری در مساجد باشیم.
 
خداداده  گفت:  اعضای هیئت دولت در مساجد شاخص استان تهران حاضر می‌شوند و در خصوص عملکرد دولت به مردم گزارش ارائه می‌دهند. در این نشست‌ها معاونان رئیس جمهور، وزرا و معاونان وزرا در مساجد حضور خواهند داشت. همچنین میز خدمتی نیز در مساجد برای مردم برپا خواهد شد. همین ارتباط بین مسئولان و مردم در بستر مسجد می‌تواند یکی از نکات مثبت این نهاد تاثیرگذار دینی باشد.   
 
رئیس کمیته مساجد ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: نمی‌توان یک نسخه واحد برای هشتاد هزار مسجد در شهر‌ها و روستا‌ها پیچید نقاط قوت هر مسجد با مسجد دیگر متفاوت است. باید برای هر مسجد برنامه متفاوتی داشته باشیم، نسخه اختصاصی هر مسجد مختص به خودش است هر جا که بین امام و مسجد و کانون اتحاد بوده آن مسجد محل تربیت مومن مجاهد انقلابی برای کشور بوده است.

او می‌گوید: تلاش ما این است که این جایگاه را در جذب جوانان و نوجوانان احیا کنیم، رسالت کانون‌ها این است در دوره جدید که از زیبایی‌های هنر در جذب این نوجوانان و جوانان داشته باشیم.

 خداداده گفت: برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوع نماز، مهدویت، انتظار و انقلاب اسلامی و شیوه‌های جذب فرزندان به نماز و مسجد ویژه والدین در مدارس، برگزاری گفتمان‌های دینی در مدارس، اعزام مبلغ به روستا‌ها و عشایر، برگزاری جشن تکلیف، برگزاری مسابقه نماز از دیدگاه امام خمینی (ره)، برگزاری مسابقه ۱۰ سؤال ۱۰ هدیه از طریق صدا و سیمای مراکز استان‌ها و ... از جمله طرح‌های ستاد اقامه نماز عضو کمیته مساجد دهه فجر برای این دهه است.

او می‌گوید: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به عنوان عضو دیگر کمیته مساجد دهه فجر، برنامه‌هایی از جمله برگزاری جشنواره دهه فجر انقلاب، اجرای میدانی سرود‌های تولیدی کانون‌های مساجد، برگزاری اردوی فرهنگی هنری با موضوع اندیشه امام راحل و نورافشانی در مساجد را در دستور کار دارد.

وی افزود: آذین‌بندی مساجد، پخش آوا‌های ماندگار و خاطره‌انگیز ایام پیروزی انقلاب، بازنشر کتاب شبهات وارده به انقلاب و پاسخ آن‌ها در فضای مجازی و کانال امامزادگان، تولید محتوا برای فضای مجازی با موضوع انقلاب اسلامی و اعزام ۱۰۰ مبلغ تخصصی براساس سهمیه‌بندی استانی در قالب طرح مبلغان نیز از برنامه‌های سازمان اوقاف در این دهه است.

به گفته رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، ستاد اقامه نماز کشور نیز برگزاری نمایشگاه نماز در مدارس، مسابقه خاطره نویسی حماسه حضور، مسابقه گفت‌وگوی ناب با خدا، مسابقه نقاشی منتظرم بیایی و مسابقه مقاله‌نویسی آفتاب مهر را در دستور کار دارد، همچنین برپایی میز خدمت در مساجد، رزمایش مواسات و همدلی و اعزام کارشناس و مبلغ به مساجد با محوریت جهاد تبیین نیز از برنامه‌های مرکز رسیدگی به امور مساجد طی دهه فجر است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر