دمای زیر صفر و یخبندان خاش و تداوم درد بی نفتی مردم

دمای زیر صفر و یخبندان در شهر خاش و تداوم درد بی نفتی برای چندمین روز متوالی مردم این شهرستان را رنج می‌دهد.

اگر چه طی دو روز اخیر کار توزیع قطره چکانی و با مقدار اندک ۱۰۰ لیتری نفت از سهمیه ۲۰۰ لیتری به دلیل نبود ذخیره سوختی و ناتوانی در تامین نفت از مبدأ استان‌های نفت خیز کشور به مقصد استان شروع شده و روزانه این مقدار نفت در صفوف فشرده مقابل جایگاه‌های نفتی با حضور انبوه مردم در شرایط دشوار سرمای شدید آغاز شده، اما قشر‌های پیر و ناتوان و گرفتار و خانوار‌های دارای فرد بیمار و کودک همچنان از شدت سرمای استخوان سوز به خود می‌لرزند.

بر حسب تصمیم مسوولان شهرستان خاش روزانه ۱۰۰ لیتر نفت میان مردم در مقابل جایگاه‌های نفتی توزیع با ازدحام جمعیت انجام و حداقل ۳۰۰ نفر می‌توانند به این مقدار نفت برسند.

با شرایط دشوار سرمای سخت و استخوان سوز زمستانی و یخبندان شدید حداقل مصرف نفت خانوار‌های خاشی در شبانه روز به ۱۰ لیتر می‌رسد و سهمیه اعلام شده ۲۰۰ لیتری تا نیمه اسفند امسال یا پایان سال کفاف مصرف ۲۰ روز را نمی‌دهد، چه برسد به اینکه مردم بتوانند سرمای شدید زمستانی را در گرانی قبوض مصرف برق و حضور در صف‌های طولانی و چندین ساعته مقابل جایگاه‌های پر کردن سیلندر گاز و نان تحمل کنند.

مردم خاش معتقدند برای زمستان سخت امسال باید تدابیر لازم از سوی مقامات کشوری اتخاذ شود، زیرا مسوولان استانی و شهرستانی توانایی تامین نیاز‌های مردم را به دلیل به وجود آمدن شرایط دشوار سرما و یخبندان کشور ندارند.

محمد قلندرزهی از شهروندان خاش به ایسنا گفت: معاون رئیس جمهور به همراه شماری دیگر از اعضای دولت به استان سفر خواهد کرد، بنابراین فرماندار و نماینده خاش به همراه آقای استاندار پیشنهاد بدهند که قبوض برق این دوره رایگان شوند.

وی بیان کرد: دولت در خراسان شرکت گاز را موظف کرد که هزینه برق مردم را بدهد و از طرفی چراغ و نفت رایگان به مردم اهدا کردند.

احمد ریگی هم بیان کرد: در روز‌های سرد زمستانی مردم توان ایستادن در صف‌های دریافت نفت را ندارند، مسوولان استانی و شهرستانی باید از معاون رییس‌جمهور مطالبه کنند که نفت به صورت انبوه وارد استان شود تا جایگاه داران با قید فوریت بین مردم توزیع کنند.

به گفته این شهروند بسیاری از مردم خاش از موقع عصر تا شب هنگام در سرمای شدید خاش در مقابل جایگاه‌های نفتی با آتش زدن کارتن و چوب خشک مشغول گرم کردن شان هستند، تا شاید مقداری اندک از نفت را تهیه و به منزل ببرند تا خانواده‌های شان از سرما نلرزند.

صف‌های گاز و سوخت خودرو‌ها هم معضل دیگری است که مردم را آزار می‌دهد و بایستی مسوولان دولتی به فکر حل آن و کاهش هزینه‌های برق در خاش باشند تا دغدغه مردم برطرف گردد.

امام جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در خطبه‌های این هفته نماز جمعه این موضوع را متذکر شده و خواهان اعلام نفت فوق العاده برای مردم در شرایط دشوار سرمای شدید و یخبندان شدند، بنابراین این موضوع نیز با قاطعیت از مقامات عالی دولت مطالبه شود.

مسوول روابط عمومی شرکت نفت خاش هم در گزارشی به مردم اعلام کرد: روزانه حداقل یک تانکر ۳۰ هزار لیتری نفت در هر جایگاه نفتی خاش حضور پیدا می‌کنند و نفت در آن محل توزیع و در جایگاه‌های کوچک نیز یک تانکر ۳۰ هزار لیتری بین مردم نقاط روستایی و عشایری تقسیم می‌گردد تا شرایط بوجود آمده تا زمان بهبودی حداقل ۱۰ روز آینده قابل تحمل‌تر برای مردم باشد.

فعالیت آموزش حضوری مدارس تمامی مقاطع در ۵ شهرستان ومنطقه استان با ۲ ساعت تأخیر آغاز خواهدشد

به دلیل کاهش دما و یخبندان فعالیت آموزشی کلیه مقاطع شهرستان‌های زاهدان، میرجاوه، خاش و تفتان ومنطقه نصرت آباد در روز سه شنبه چهارم بهمن ماه با دوساعت تاخیر آغاز شد.

روابط عمومی آموزش و پرورش استان اعلام کرد: باتوجه به هماهنگی ستاد مدیریت بحران استان، با توجه به یخبندان و کاهش شدید دما در برخی نقاط استان، فعالیت آموزشی تمامی مقاطع تحصیلی در شهرستان‌های زاهدان، میرجاوه، خاش، تفتان ومنطقه نصرت آباد در روز سه‌شنبه چهارم بهمن ماه، ساعت ۹ صبح آغاز شد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر