امیرعبداللهیان اعلام کرد؛

آمادگی ایران برای میزبانی از اجلاس سیکا

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با دبیرکل سازمان همکاری و اعتمادسازی در آسیا، آمادگی ایران برای میزبانی از اجلاس وزرای امور خارجه سیکا را اعلام کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه حضور در اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با «کایرات ساری باری» دبیرکل سازمان همکاری و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) دیدار کرد.

وزیر امور خارجه در این دیدار اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه‌ای برای سازمان سیکا قائل است و حضور رئیس جمهور اسلامی ایران در اجلاس آستانه و حمایت از مصوبات سازمان سیکا حاکی از رشد همکاری‌ها است.

امیرعبداللهیان همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای میزبانی اجلاس وزرای امور خارجه کشور‌های عضو سازمان کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا ظرف سه ماه آینده اعلام کرد.

«کایرات ساری باری» دبیرکل سازمان همکاری و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) نیز در این دیدار ضمن تاکید برای اینکه جمهوری اسلامی ایران از اعضای مهم سازمان «سیکا» است و در روند‌های تصمیم سازی سازمان مشارکت سازنده‌ای دارد، اظهار داشت دبیرخانه سیکا پیشنهاد میزبانی اجلاس وزرای امور خارجه در تهران را گام مهمی ارزیابی و با دید مثبت از این موضوع حمایت می‌کند.

اجلاس وزرای خارجه اکو از امروز (سه شنبه) به میزبانی تاشکند ازبکستان آغاز شد؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه شب گذشته (دوشنبه) برای حضور در این اجلاس وارد تاشکند شد.

در اجلاس وزرای خارجه اکو، وزرا و نمایندگان کشور‌های عضو از جمله آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکیه، آذربایجان، پاکستان، ایران، ازبکستان حضور دارند.

اجلاس وزرای خارجه اکو هر یکسال یکبار با حضور وزرای خارجه کشور‌های عضو به میزبانی یکی از اعضا برگزار می‌شود.

سازمان همکاری اقتصادی اکو یک سازمان منطقه‌ای است و شامل کشور‌های ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان است. طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشور‌های عضو تلاش می‌کند و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد. از دیگر اهداف اکو، تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در این ۱۰ کشور است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر