تولید برق کشور با بهره برداری از نیروگاه حرارتی جدید افزایش می یابد

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: نیروگاه خرمشهر با تولید ۱.۸درصد از تولید کل برق کشور، یکی از نیروگاه های مهم صنعت برق است که با دارا بودن ۶ واحد ۱۶۰ مگاواتی، ۱۰۰۰ مگاوات انرژی تولید می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان آقای پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان  گفت: نیروگاه خرمشهر با تولید ۱.۸ درصد از تولید کل برق کشور، یکی از نیروگاه‌های مهم صنعت برق کشور است و اکنون با دارا بودن ۶ واحد ۱۶۰ مگاواتی، ظرفیتی اسمی معادل ۱۰۰۰ مگاوات انرژی را تولید می‌کند.

او ادامه داد: همکاران ما در بنیاد با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان موفق شدند بدون مصرف سوخت بیشتر و با افزایش راندمان واحدها، ظرفیت تولید هرواحد این نیروگاه را از ۱۶۰ مگاوات به ۱۸۰ مگاوات ارتقاء دهند و میزان تولید برق در این نیروگاه به میزان ۱۲۰ مگاوات افزایش یابد.

فتاح با تاکید بر استفاده از تکنولوژی جدید برای افزایش راندمان واحد‌های این نیروگاه گفت: این دستاورد که با تکیه بر دانش مهندسان ایرانی به دست آمد جای تبریک و تقدیر دارد.

رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه نیروگاه حرارتی خرمشهر راندمانی معادل ۳۵ درصد داشت که با بهره برداری از این طرح جدید، به ۴۰ درصد رسید.

به گفته فتاح، این پروژه با سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیارد تومان و بر پایه فکر خلاق مهندسان ایرانی اجرا شده است.

او اضافه کرد: خوشبختانه تبدیل این نیروگاه به یک نیروگاه سیکل ترکیبی، مصوبه شورای اقتصاد دولت و هیئت وزیران را اخذ کرده، ولی اجرای آن نیازمند ۳۸۴ میلیون یورو سرمایه‌گذاری است که این اعتبار باید به صورت تسهیلات ارزی از سوی صندوق توسعه ملی تامین شود.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: نکته حائز اهمیت آن است که با اضافه شدن ۳ واحد بخار به واحد‌های حرارتی فعلی و تبدیل این نیروگاه به «سیکل ترکیبی»، راندمان این نیروگاه به بیش از ٥٠ درصد افزایش پیدا می‌کند و ظرفیت تولید آن نیز ۵۰۰ مگاوات بیشتر می‌شود.

فتاح با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان حاضر است این سرمایه‌گذاری را انجام دهد، گفت: در صورت تامین منابع ارزی و همچنین تامین آب مورد نیاز نیروگاه، بنیاد مستضعفان حاضر است بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان را برای تبدیل این نیروگاه به سیکل ترکیبی و افزایش راندمان نیروگاه خرمشهر سرمایه‌گذاری کند و امیدواریم در صورت تحقق این موارد، اجرای این پروژه در دولت فعلی کلید بخورد و به بهره‌برداری نیز برسد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر