قالیباف: مشکلات اقتصادی امروز نتیجه حذف مردم از اقتصاد است

رئیس مجلس گفت: امروز هیچ تصمیمی بدون حضور و نقش آفرینی مردم پیش نمی‌رود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشستی که امروز چهارشنبه با حضور حجت الاسلام محمدحسین موسی پور نماینده، ولی فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در جمع رؤسای کمیته‌های ۲۹ گانه ستاد مرکزی دهه فجر و با شرکت رؤسای شورا‌های هماهنگی تبلیغات اسلامی استان‌ها به صورت وبیناری برگزار شد، تاکید کرد: در شرایط حساس کنونی باید یک دهه فجر باشکوه را داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا (ره) که باید زندگی مادی و معنوی خود را مدیون آن‌ها بدانیم، اظهار داشت: به روح پرفتوح امامی درود می‌فرستیم که جز در راه خداگامی برنداشت و جز برای خدا کلامی نگفت و در بیان عظمت ایشان همین بس که حضرت آقا می‌فرمایند این انقلاب بی نام خمینی در هیچ کجای دنیا شناخته شده نیست و باید قدر آن را با همه وجود دانسته و شکر آن را به جای آوریم که شکر آن نیز این است که در این مسیر گام برداشته، حرف زده و رفتار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب، ورود جدیدی به عرصه زیست ملت ما و همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان بود چرا که پیش از آن در یک کنج، خلوت و در حوزه‌های فردی و شخصی بود، بیان داشت: عزت مسلمانان در غرب آسیا که کشور‌های اسلامی هستند پیش از انقلاب شرایط دیگری داشت که انصافا امام (ره) و شهدا باعث احیای مجدد معنویت و عزت مسلمانان شدند که از افتخارات بزرگ است.

امام و امت ۲ رکن اساسی دوران بعد از انقلاب اسلامی است

قالیباف همچنین با بیان اینکه انقلاب، مبانی و فرهنگی را وارد جامعه کرد که ما امروز به واسطه آن معنای استقلال، آزادی، مبارزه با ظلم، حمایت از مظلوم، دفاع از انسانیت، بشریت و حقوق بشر، مبارزه با ظلم و مردم‌سالاری دینی را می‌فهمیم، یادآور شد: ما باید قدر امروز خود را بدانیم که نقطه عطفی در زیست اجتماعی است.

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه دوره جدید و شروع انقلاب اسلامی دارای دو رکن اساسی به نام‌های امام و امت و رابطه میان آن‌ها است، عنوان کرد: از نگاه سیاسی امام (ره) این برداشت می‌شود که هیچ واسطه‌ای میان امام و امت نیست و ریشه شکل گیری انقلاب نیز در این ۲ بال اساسی است.

هدف دشمن در جنگ ترکیبی ایجاد فاصله میان امام و امت است

قالیباف همچنین در ادامه تثبیت انقلاب، ادامه و حیات آن را در گرو رابطه امام و امت دانست و افزود: خواهشمندم تحقیق روندی در خصوص این ۴۴ سال داشته باشید که دشمنان ما چه در داخل و چه در خارج این هدف را داشته اند که میان امام و امت فاصله بیاندازند چنانچه در جنگ ترکیبی اخیر نیز دشمن در بیان و عمل خود جز با مردم و رهبری با کس دیگری کار نداشت که حاکی از اهمیت موضوع است و در هر حرکتی که داریم نباید از این موضوع غفلت کرد.

وی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس نیز جز این نبود که با فرماندهی فرمانده کل قوا و بسیج که مدل سازماندهی شده افکار مردم بود، توانستیم جنگ تحمیلی را مدیریت کنیم و مردم از منازل تا خط مقدم همه چیز را ساماندهی کردند، پس مشخص است که جایگاه مردم جایگاهی کلیدی و حساس است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با تأکید بر اینکه در هر فتنه‌ای که شکل گرفت نیز مردم با حضور خود آب روی آتش شدند، گفت: امروز نیز این باور را دارم که اگر قرار است هر طرح نویی را در هر عرصه‌ای آغاز کنیم، مثلا در موضوع بزرگداشت دهه فجر و کلیه شعائر ملی، دینی و مذهبی دیگر همچنین موضوعات محیط زیستی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، بین المللی و هر پدیده دیگری باید با محوریت مردم باشد که اگر این نباشد محکوم به شکست است.

حفظ ارزش‌های انقلاب فقط با محوریت مردم امکان‌پذیر است

قالیباف با بیان اینکه نمی‌توانیم اصول ارزش‌های انقلاب را فراموش کنیم و اگر می‌خواهیم آن را حفظ کنیم باید مردم را در محوریت اقدامات خود قرار دهیم، عنوان کرد: امروز هیچ تصمیمی بدون حضور مردم و نقش آفرینی آن‌ها جلو نمی‌رود و چنانچه تجربه گذشته نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی امروز نیز به دلیل حذف مردم و قرار گرفتن ۸۰ درصد اقتصاد در دست دولت (به معنای عام) است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر امروز تحولی در حوزه هوا فضا می‌بینید که جمهوری اسلامی جزو ۵ قدرت اصلی جهان است، به این دلیل بوده که مردم این صنعت را متحول کردند و از سوی دیگر اگر شاهد فلاکت صنعت خودروسازی هستیم به دلیل مدیریت دولتی است که بر آن حاکم بوده و مردم از آن حذف شده اند.

قدرت نرم ما، قلب مردم است

قالیباف در ادامه همین موضوع تاکید کرد: جنس قدرت ما از جنس قدرت سخت و مطلق نیست و این ابزاری محدود برای جایی محدود است. قدرت نرم ما قلب مردم بوده و یعنی همه چیز را باید متوازن دنبال کنیم و آنچه خودمان می‌پسندیم و گره کار ما مسئولان را باز می‌کند نباید اولویت باشد و باید تصمیماتی را بگیریم که بیشترین اثر را بر مردم می‌گذارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه جهاد تبیین باید به درستی و بدون تحریف، مسائل انقلاب و نظام را به گونه‌ای که زیبا و به موقع باشد، روایت کند، بیان داشت: باید این موضوعات به تصویر کشیده شود که مهم‌تر از کلام است همچنین تولید در فضای مجازی باید اصل قرار گیرد و اگر انقلاب نتواند در این فضا حاضر شود، دیر یا زود به حاشیه می‌رویم.

وی همچنین جهاد تبیین را جهاد توجیه ندانست و آن را جهاد منطق، مبنا و اصول معرفی و کرد و ادامه داد: بدون شک، منطق و خرد جمعی در این جهاد است و همه اقشار با هر سلیقه‌ای باید این را بپذیرند. ما به یک جهاد تصمیم در کنار جهاد تبیین نیازمندیم و باید مقیاس‌ها و معیار‌ها را مشخص کنیم و اگر این کار را نکنیم دشمن ذهن مردم را تغییر می‌دهد و وقتی ذهن مردم تغییر کند، باور‌ها و رویکرد‌ها نیز عوض می‌شود.

دشمن به دنبال تجزیه طلبی از طریق ذهن هر ایرانی است

قالیباف افزود: تصور نکنید تجزیه امروز کشور همانند تجزیه طلبی‌هایی در خوزستان، کردستان و یا سایر استان‌ها است؛ امروز ۸۰ میلیون نفر جمعیت داریم که هر یک نفر از ما سهمی از این جغرافیا دارد و دشمن برای ذهن هر یک نفر به همان میزان تجزیه طلبی در نظر دارد و اینجاست که اهمیت جهاد تبیین مشخص می‌شود و جهاد تولید در اقتصاد نیز مکمل آن است که باید متوازن با هم پیش بروند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به ۴ اصل هوشمندسازی، کارآمدسازی، شفاف سازی و مردمی سازی بیان کرد: این اصول باید در همه حوزه‌های مدیریتی، در قانونگذاری، اجرا و قضا مدنظر قرار گیرد که از اساس و اصول ارزش‌های انقلاب اسلامی است و اگر به آن‌ها عمل نشود در واقع پا روی این اصول گذاشته شده است.

دخالت مردم در امور اقتصادی باعث ثبات در اجرای برنامه هفتم می‌شود

قالیباف با بیان اینکه ایام سختی را در حوزه اقتصاد کشور می‌گذارنیم، گفت: دشمن در همه ابعاد با همه توان و به صورت همه جانبه علیه ایران اقدام می‌کند و همانگونه که قبلا نیز گفته ام جنگ احزاب در حال رخ دادن است چرا که همه دشمنان از هر گروهی با هم همدست شده اند از این رو باید اصل دخالت دادن مردم در امور به درستی انجام شود، به این معنا که بستر را در اختیار مردم قراردهیم.

وی با تأکید بر اینکه دشمنان می‌خواهند «ما نمی‌توانیم» را گسترش دهد، تاکید کرد: دخالت مردم در امور باعث می‌شود شرایط اقتصادی به گونه‌ای پیش برود که بتوانیم در برنامه هفتم به ثبات اقتصادی برسیم و در واقع دولت نباید در اموری که مردم قادر به انجام آن هستند، دخالت کند.

وی ادامه داد: ما به عنوان فرزندان انقلاب باید نشان دهیم که انقلاب همچنان می‌تواند توفنده به کار خود ادامه دهد و در این راستا باید مشکلاتی را که خودمان به وجود آورده ایم به نحوی که تغییری در اصول داده نشود، جبران کنیم.

قالیباف با بیان اینکه امروز بهترین تبلیغ ایران اسلامی، کارآمدی دین در اداره جامعه است، عنوان کرد: این موضوع از هر حرف دیگری قاطع‌تر و مهمترین وظیفه ما این است که مردم احساس کنند در سایه انقلاب اسلامی می‌توانند زندگی توأم با آرامش داشته باشند تا بتوانند به عبادت و بندگی خدا بپردازند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند توفیق رهرویی در مسیر امام (ره) و شهدا را به ما و شما بدهد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
رضا
۲۳:۳۱ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
نتیجه اینه که سرتون رو کردین تو اقتصاد

هر جا دولت و مجلس دخالت کرد وضع اون کسب و کار خراب شد هرجا هم نبود رونق گرفت
به نظرم یک مدت فعالیت اقتصادی تون رو تعطیل کنید آسیب کمتر ببینیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۶ ۰۷ بهمن ۱۴۰۱
شفاف شو قالیباف
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۱۰ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
قانون‌حمایت از معلولان م۲۷ را اجرا کنید بعداز سالها که از تصویب آن میگزره
مجلسی که نظارت نکنه برقانونهایی که تصویب میشه هیچ منفعتی نداره بزای ملت
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۰۰:۰۷ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
مشکلات اقتصادی امروز مردم نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران طی خصوصا یک دهه اخیر و نیز بی کفایتی ،نا کارآمدی و بعضا خیانت‌های داخلی خصوصا طی یک دهه اخیر است.
مشکلات اقتصادی مردم ناشی از،این است که مسئولین دولت و مجلس طی،یک دهه اخیر به فکر خود و آقازاده هایشان و شراکتها و رانتها و ... بوده اند ،نه به فکر جنگ اقتصادی دشمن.
اگر ما در اقتصاد هم یک سردار سلیمانی داشتیم الان وضعیت اینطور نبود.
متاسفانه در جنگ اقتصادی شکست خوردیم . یعنی تا کنون .
بر خلاف جنگ نظامی که پوزه دشمن به خاک مالیده شد.
آقای قالیباف !
اگر می‌خواهید مشکلات اقتصادی را حل کنید نیاز به امثال حاج قاسم هست. که فعلا یافت می نشود !
Iran (Islamic Republic of)
Reeeza
۲۳:۳۳ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
در جنگ نظامی پوزه ما به خاک مالیده شد نه اونا
بار اقتصادی شون رو برداشتن با مواد معدنی و سرمایه ها از خاورمیانه رفتن
نتیجه افغانستان طالبان زده ایران اقتصاد داغون و عراق ناامن
ولی اقتصاد اونا کلی رشد کرد دقیقا کجا پوزشون رو زدیم؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۵ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
مردم از اقتصاد حذف نشده اند- مردم از همه چیز حذف شده اند!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۸ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
نتیجه این است ک هیچ کس در جای درست قرار ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۷ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
تسهیل مجوزها و خصوصی سازی اقتصاد ایران را دگرگون میسازد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۷ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
دهها قطب خودروسازی با کمک بخش خصوصی بسازید اقتصاد خود به خود ساخته خواهد شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۶ ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
چقدر خوب شعار می هد
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر