تلاش دانشمندان برای ساخت یک واکسن جدید

دانشمندان اسکاتلندی در حال کار بر روی یک واکسن مقرون به صرفه برای نابودی باکتری‌های عامل گلودرد استرپتوکوکی هستند.

دانشمندان در اسکاتلند امیدوارند اولین واکسن مقرون به صرفه علیه استرپتوکوک A (عفونتی که معمولا به گلودرد استرپتوکوکی منجر می‌شود) را تولید کنند.

محققان یک شرکت اسپین-آف مرتبط با دانشگاه «داندی» اسکاتلند معتقدند که می‌توانند هزینه‌های ایجاد واکسن‌های «گلیکوکونژوگه‌ها» (Glycoconjugates) را کاهش دهند. واکسن‌های «گلیکوکونژوگه‌ها» واکسن‌هایی هستند که برای پیشگیری از عفونت‌ها عالی هستند، اما در حال حاضر ساخت آن فوق‌العاده گران است.

در حال حاضر، تنها درمان عفونت استرپتوکوک A، آنتی‌بیوتیک‌ها هستند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد باکتری‌ها به برخی از دارو‌ها مانند آزیترومایسین مقاوم می‌شوند. این دارو یک جایگزین رایج برای افراد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی است که به پنی سیلین حساسیت دارند.

در اکثر افراد، عفونت با باکتری استرپتوکوک گروه A تنها باعث بیماری خفیف می‌شود که با گلودرد بسیار مشخص می‌شود. با این حال، این امر می‌تواند به زرد زخم، مخملک یا ورم لوزه منجر شود. در موارد بسیار نادر، این عفونت می‌تواند باعث ایجاد یک نوع مهاجم و بالقوه کشنده از بیماری به نام iGAS شود که در آن باکتری وارد جریان خون می‌شود. در سراسر بریتانیا، از سپتامبر ۲۰۲۲، حداقل ۳۲ کودک بر اثر عفونت iGAS جان خود را از دست داده‌اند.

دانشمندان چگونه واکسن‌های گلیکوکونژوگه را می‌سازند؟

شرکت اسپین-آف «RHAPSEDA» مرتبط با دانشگاه داندی توسط دکتر «هلگه دورفمولر» از دانشکده علوم زیستی دانشگاه داندی تأسیس شد. این شرکت از فرآیند‌ها و فناوری‌های جدیدی استفاده می‌کند که برای ایجاد واکسن‌های گلیکوکونژوگه توسعه یافته‌اند، جایی که یک مولکول کربوهیدرات تولید شده توسط باکتری مورد هدف با استفاده از یک حامل پروتئین تحویل داده می‌شود.

نشان داده شده است که این روش به ایمنی لنفوسیت تی قوی‌تری دست می‌یابد تا محافظت طولانی‌تری در برابر بیماری‌های جدی ایجاد کند. این فرآیند قبلاً برای ایجاد واکسن‌های مننژیت و ذات الریه استفاده شده است، اما ساخت آن‌ها نیز گران است. پلتفرم RHAPSEDA کارآمدتر است، به این معنی که باید هزینه‌ها را کاهش دهد و توسعه اولین واکسن مقرون به صرفه استرپتوکوک A را در جهان امکان‌پذیر کند.

«جیلیان براون» از محققان این مطالعه می‌گوید: RHAPSEDA نشان‌دهنده یک تغییر مرحله‌ای در توسعه واکسن گلیکوکونژوگه است که دامنه توسعه طیف وسیعی از واکسن‌های مقرون‌به‌صرفه از جمله استرپتوکوک A را که در ماه‌های اخیر منبع نگرانی زیادی بوده است، ارائه می‌دهد. ما در حال توسعه روابط تجاری و علمی قابل توجهی در سراسر جهان از اروپا تا ایالات متحده و کره جنوبی هستیم. ما مشتاقانه منتظر ایجاد این روابط در سال جاری و آوردن سرمایه‌گذاری بین‌المللی در توسعه واکسن در اسکاتلند هستیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار