حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی:

نماز مسئله مهم امروز کشور است

رییس ستاد اقامه نماز گفت: نماز مسئله مهم امروز کشور است و متأسفانه برخی نقاط شهر با کمبود مسجد روبرو است و باید در مساجد خدمات خوبی ارائه کنیم که مردم بیایند.

بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز با عنوان نماز، مدرسه، دانشگاه، خانواده و معلمان آینده با حضور رئیس جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز، وحیدی وزیر کشور، وزیر آموزش پرورش و ... برگزار شد.

پس از قرائت قرآن کریم توسط یکی از قاریان برجسته دانش‌آموز و پخش سرود ملی،حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به بیست‌ونهمین اجلاس سراسری نماز را قرائت کرد.

قرائتی در ادامه با اشاره به اینکه برخی سوال می‌کنند که چرا اجلاس نماز برگزار می‌شود، اظهار کرد: ستاد اقامه نماز برخلاف دستگاه‌های دولتی دارای بازوهای اجرایی نیست بلکه در امر سیاست‌گذاری و رهنمود در این حوزه فعالیت می‌کند. در همین سال‌ها خوشبختانه توانستیم  موضوع نمازخانه‌های مناسب را در مدارس جا بیندازیم و در همین سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در این خصوص در مدارس اتفاق افتاده است.

به گفته رییس ستاد اقامه نماز، یکی دیگر از فواید این ستاد، جا انداختن اقامه نماز جماعت شهر عاشورا بوده است، بنابراین اجلاس نماز می‌تواند مسئولین را به یک هم‌افزایی برای رقم زدن اتفاقات نمازی هدایت کند.

قرائتی با بیان اینکه نماز مسئله مهم امروز کشور است،. متأسفانه برخی نقاط شهر با کمبود مسجد روبرو است. در مقابل برخی مسجد دارند امام جماعت ندارند یا مساجد باز نیستند، بنابراین باید در مساجد خدمات خوبی را ارائه کنیم که مردم پای‌شان به مسجد باز شود.

قرائتی با بیان اینکه در حوزه نماز، بسیاری از پژوهش‌های ما مفید نیستند. پژوهش و محتوایی خوب است که بتواند مشکلات جامعه را حل کند. امروز در پیش‌رو سه ماه بزرگ رجب، شعبان و رمضان  را داریم که سرازیری دین ما محسوب می‌شود و نباید از آن غافل شویم.

وی بیان کرد: تفسیر ما از قرآن به ویژه برای نسل جوان باید به خوبی صورت گیرد. باید نماز همان یوسف قرآن را به خوبی نشان دهیم تا نسل جوان عاشق آن‌ شود، اما آیا این اتفاق را برای نسل جدید رقم زده‌ایم؟ بنده در سال‌های پیش که توان بیشتری داشتم در طول سال بیش از ۱۰۰سفر استانی داشتم اما امروز باتوجه به توان خود بر روی دانشگاه فرهنگیان متمرکز شدم زیرا نسل جوان را آموزش می‌دهند.

رییس ستاد اقامه نماز ابراز کرد: در سنین جوانی محضر آیت‌الله گلپایگانی رسیدم و ایشان خواستار شدند من نکاتی را بیان کنم و بنده درخواست تخت سیاه دادم و بر روی آن ۱:۲۰ دقیق یکسری از نکات خوب را در قالب آموزش بیان کردم. سپس به محضر این عالم عرض کردم من طلبه تیزهوشی هستم ‌ می‌توانم در فقه موثر واقع شوم‌ اما ایشان متذکر شد که شما یک معلم خوب هستید و این کار از یک فقیه شدن بهتر است زیرا شما می‌توانی نسل جوان را آموزش دهید وامام زمان(عج) در این شرایط خشنودتر خواهند شد.

قرائتی تاکید کرد: دانشگاه فرهنگیان و معلمان را جدی بگیریم زیرا نسل جدید تحت آموزش این قشر بزرگ خواهند شد، از طرفی دیگر از روزهای تعطیل و ساعات فراغت نهایت بهره را ببریم. ما در طول سال تعطیلات نوروز، اعیاد، پنج‌شنبه و جمعه‌ها یا روزهای این چنینی زیادی داریم که متاسفانه از آنها استفاده نمی‌کنیم.

وی در پایان سخنانش گفت: آیت‌الله مکارم شیرازی در طول هفته ۳ساعت فراغت دارند و به همین منظور است که این‌ میزان تفاسیر خوب از ایشان را شاهد هستیم، به همین منظور به فراغت‌های سال دقت کنید. عمر بسیار کوتاه است و نباید به راحتی از کنارش بگذریم. امروز کشور پر از فارغ‌التحصیلان بی‌مهارت است که توقع اشتغال هم دارند بنابراین به راحتی از کنار این عمر و فرصت‌های آن نگذریم.

در بخش بعدی این اجلاس آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به بیان نکاتی در خصوص اهمیت قرآن و نماز پرداخت.

نماز جامعه را از فتنه رها می‌کند

همچنین قرائت بیانیه هیات ارزیابی ستاد اقامه نماز، تجلیل از دستگاه‌های برتر نماز، فعالین نماز و برگزیدگان فراخوان علمی در ۱۴۰۰، اجرای گروه سرود دانش‌آموزی نماز، ارائه مقاله برگزیده فراخوان علمی، میزگرد تخصصی «نماز، مدرسه، دانشگاه، خانواده و معلمان آینده»، دیگر برنامه‌های این اجلاس خواهد بود.

آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور درباره بحث توجه به نماز گفت: توجه به مساجد و مدارس در دانشگاه‌ها بسیار انجام شده و باید از این کار‌ها تقدیر کرد. اقامه نماز یعنی برپا کردن نماز و اقامه روح انسان در شئون زندگی انسان. در اداره می‌گویند این فرد نمازخوان است و اهل فساد اداری نیست. کارکرد نماز اصلاح نظام‌های اقتصادی، اداری و اجتماعی و دوری از فساد است.

دکتر رئیسی احکام و آداب را از جلوه‌های مهم نماز توصیف و تصریح کرد: احکام، اجزا و شرایط نماز و آنچه مربوط به آداب و شرایط نماز می‌شود، بسیار مهم است، اما وقتی انسان با اسرار نماز در ارتباط قرار گیرد، روحیه او متعالی می‌شود و وقتی نماز یک فردی بالا برود، آن نمازخوان نیز با نماز خود بالا می‌رود.

رئیس جمهور با بیان اینکه به برکت پیروزی انقلاب اسلامی امر و توصیه همه انبیای عظام الهی به نماز و جامعه نمازخوان مورد توجه خوبی قرار گرفته است، اظهار داشت: باید از همه زحماتی که در این مدت برای توجه و اقامه نماز کشیده شده است، قدردانی کرد، اما با وجود کارهای بسیاری که انجام شده با آنچه باید فاصله بسیاری داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز توجه به نماز رمز استقلال، آزادی و برپایی نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: هجمه‌هایی که به اهل نماز وارد می‌شود نشان می‌دهد که اقامه نماز مسأله محوری در کشور است.

دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: اقامه نماز و توجه به فرهنگ نماز جامعه، مردم و کشور ما را از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون از فتنه‌ها و توطئه‌ها حفظ کرده است.

رئیس جمهور با محکومیت اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در اروپا که مدعی مهد آزادی بودن است، تأکید کرد: کسانی که به قرآن کریم و بهترین مخلوق خدا، یعنی پیامبر(ص) اهانت می‌کنند، بدانند که به همه ادیان ابراهیمی و بشریت اهانت کرده‌اند.

آیت‌الله رئیسی افزود: این کار زشت و موارد اینچنینی به نام آزادی بیان صورت می‌گیرد که در واقع بدترین نوع اهانت‌ها به بشریت محسوب می‌شود. در سراسر عالم هیچ‌کس این حرکت را قبول نمی‌کند چرا که ضدآزادی بیان و مسدود کننده آزادی بیان در جوامع بشری است. اهانت به قرآن و ادیان الهی، حرکتی زشت، کریه و مطرود است.

دکتر رئیسی با بیان اینکه اگر امروز بخواهیم لیست بلند و بالایی از جنایت‌های اروپایی‌ها را ارایه کنیم کیفرخواست بلندی علیه آنها صادر می‌شود، تصریح کرد: اروپایی‌ها که خود را مدعی حقوق بشر می‌دانند، باید در جایگاه متهم پاسخگوی افکار عمومی و مسلمانان باشند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب به بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز، گفت: در دوره‌های برگزاری اجلاس سراسری نماز، ۲۹ پیام از سوی مقام معظم رهبری صادر شده که این پیام‌ها چراغ راهی برای دست‌اندرکاران، مجریان، اهل فرهنگ و جامعه‌شناسان است.

آیت‌الله رئیسی افزود: ستاد اقامه نماز، فرهنگیان، دانشگاهیان، طلاب و جوانان باید اقدامات بزرگی را برای تحقق منویات رهبر انقلاب در زمینه اقامه نماز انجام دهند.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت انجام کارهای پژوهشی در زمینه نماز، تصریح کرد: دولت خود را موظف به پیگیری و تحقق منویات رهبر انقلاب در زمینه اقامه نماز و ارائه سبک زندگی نمازمحور برای همه می‌داند.

دکتر رئیسی افزود: کسانی که در زمینه اقامه نماز در کشور نقش‌آفرینی می‌کنند، مخاطبان خاص پیام رهبر انقلاب به بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز هستند و ما هم مجری این دستورات در کشور هستیم و باید تلاش کنیم نماز در سازمان‌ها و هر کوی و برزنی اقامه شود.

رئیس جمهور گفت: نماز نسخه شفابخش، آرامش‌بخش و هدایتگر تمام انسان‌ها است و جامعه را از تنگناها خارج کرده و به سکون و آرامش می‌رساند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر ۴ پایه اساسی دین اسلام است، خاطر نشان کرد: روح اقامه نماز باید بر تمام شئون زندگی انسان‌ها بویژه در نظام‌های اداری، سیاسی و اقتصادی کشور نمایان باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه انسان نمازخوان علاوه بر آثار فردی، آثار اجتماعی فراوانی هم دارد، گفت: نمازگزاران واقعی اهل کم‌کاری، فساد، پارتی‌بازی و روابط ناسالم اداری نیستند.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای تبلیغی و رسانه‌ای برای جذب افراد عملکرد درست مسئولان است، گفت: مدیران در هر سطحی بدانند که نماز بهترین تبلیغ برای رفتار آنهاست. صداقت در گفتار، کردار، عملکرد صحیح، ارتباط با مردم و مردم‌محوری ریشه در اقامه نماز دارد.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر برای اصلاح جامعه بسیار مؤثر است، تصریح کرد: به همه دوستان و مدیران عرض می‌کنم که باید به روح نماز توجه کنند و حضور قلب در نماز برای آنها بسیار مهم است. همچنین وزرا، استانداران و همه مسئولان به اقامه نماز در ادارات حساس باشند.

دکتر رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برگزاری نماز جماعات و جمعه کارکردهای بسیاری در امور فردی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و اخلاقی دارد، تأکید کرد: باید نسبت به این کارکردها حساس باشیم و برای تحقق آنها اقدام کنیم و جامعه هم باید نسبت به کارکردهای نماز آگاهی داشته باشد.

رئیس جمهور گفت: توجه به نماز و توسعه فرهنگ نورانی اقامه نماز در همه سطوح جامعه اسلامی راهکار جامعی برای برون‌رفت از مشکلات فعلی است. توجه و اقامه نماز مشکلات روحی، روانی و سرخوردگی‌های اجتماعی و اقتصادی را از بین می‌برد.

جای مسجد و خانه خدا در شهرهای ساخته شده جدید کجاست؟

حجت‌الاسلام حاج‌ علی اکبری گفت: در باب مسجد حقوق‌های به زمین مانده فراوانی داریم و وضعیت مسجد در شهرهای جدید قابل قبول نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد‌جواد حاج‌ علی اکبری، نماینده مقام معظم رهبری گفت: ما در مجموعه نظام جمهوری اسلامی باید مجدد نگاهمان را به نماز اصلاح کنیم. بعضی از عرصه‌ها که ما حضور داریم، نگاه به نماز عادی شده که در کمیت و کیفیت نماز جماعت تاثیر می‌گذارد. در این نگاه مجدد باید ببینیم که نگاه به نماز فراشعبه‌ای باشد. رویکرد این اجلاس الهام‌بخش همین مسئله است که به اعماق نگاه می‌‌کند. نگاهی که مدارس، دانشگاه و بخصوص دانشگاه فرهنگیان را مدنظر دارد.

حجت‌الاسلام حاج‌ علی اکبری ادامه داد: باید نشانه نماز در تمام حوزه‌های کشور به صورت برجسته وجود داشته باشد. در باب مسجد حقوق‌های به زمین مانده فراوانی داریم. در شهرهای جدید وضعیت ما قابل قبول نیست. چراکه در این شهرها هیچ نسبتی با شهر ساخته شده در نظام جمهوری اسلامی ندارد. باید پرسید جای مسجد و خانه خدا کجاست؟

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۶ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
نماز اول وقت، مخصوصا اگر به جماعت باشه، توی قنوتش دعا کنی، بعد از مدتی انجام دادن و ادامه دادنش، به دعایی که کردی میرسی، اگر به سلاح آدم باشه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۲ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
شما نماز نخونی و اقتصاد این مردم را سامان بدی ثوابش بیشتره .... کمر مردم شکست از این گرونی‌...
Iran (Islamic Republic of)
پاسخ
۰۹:۳۵ ۰۷ بهمن ۱۴۰۱
دلیل مشکل اقتصادی تحریم های ظالمانه و بی رحمانه غرب هستش که کمر اقتصاد کشور رو شکسته و به اعتراف خود غربی ها این تحریم 7000 مجموعه ای ظالمانه ترین تحریم کل تاریخ است و حتی ایران اجازه فروش یک بشکه نفت و حق تجارت حتی یک بسته چوب کبریت را هم ندارد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۹ ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
الهی خدا توفیق خواندن نماز اول وقت و رسیدن به آرامش را به همه مسلمانان بدهد
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر