مرگِ با نمک

سالانه ۱۲ هزار نفر در کشور به علت مصرف بیش از حد نمک می میرند

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از مرگ سالانه ۱۲ هزار نفر در کشور به علت مصرف بیش از حد نمک خبر داد.

کوروش اعتماد پنجشنبه ۶ بهمن‌ماه در دومین مجمع سلامت استان همدان، گفت: بیماری‌های غیرواگیر سالانه باعث مرگ ۳۸ میلیون نفر در جهان می‌شود که مربوط به جمعیت کمتر از ۷۰ سال است.

او تصریح کرد: دیابت، بیماری‌های عروقی- قلبی، سرطان، بیماری‌های تنفسی و سلامت روان از بیماری‌های غیرواگیر است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: فعالیت جسمی کم ، غذای ناسالم، مصرف دخانیات، آلودگی هوا و سوءمصرف الکل از دلایل ابتلا به این بیماری‌هاست.

اعتماد با بیان اینکه سوءمصرف الکل در یک سال ۲۹۴۷ نفر را در کشور می‌کشد و اگر ۱۰ درصد کم شود از مرگ ۳۰۰ نفر پیشگیری می شود توضیح داد: سالانه ۱۶ هزار نفر در کشور به علت عدم فعالیت بدنی، ۱۲ هزار به علت مصرف بیش از حد نمک، ۱۶ هزار نفر به علت مصرف دخانیات و ۲۲ هزار نفر به علت اضافه وزن فوت می‌کنند. 

اعتماد با اشاره به تبلیغ مواد غذایی ناسالم، مطرح کرد:  در برنامه‌های پنجم توسعه این فعالیت‌ها طبق قانون مجاز نیستند و برای اینها عوارض و مالیات تدوین شده که در حوزه سلامت هزینه خواهد شد. 

او  با بیان اینکه در ایران و جهان عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در حال تغییر است، مطرح کرد: اکنون سرطان و بیماری‌های ناشی از عدم فعالیت، در رتبه بالاتری قرار دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به انجام غربالگری ناشنوایی، اظهار کرد: از زمان آغاز این غربالگری ورود دانش‌آموزان ناشنوا به مدارس کاهش پیدا کرده است.

اعتماد با بیان اینکه هزینه در حوزه بهداشت سرمایه‌گذاری است، مطرح کرد: غربالگری تیروئید باعث شده از عقب ماندگی ذهنی پنج میلیون کودک جلوگیری شود.

منبع:ایسنا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها: مرگ ، نمک ، سلامت
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: