شهردار تهران:

وظیفه شرعی برای ۲۱ هزار معتاد متجاهر داریم

شهردار تهران با بیان اینکه پایتخت ۲۱ هزار معتاد متجاهر دارد و در قبال آن‌ها وظیفه شرعی و انسانی داریم، گفت: در زمینه حل مشکلات تهران سعی کردیم متوقف نشویم.

علیرضا زاکانی روز پنجشنبه در سیزدهمین قرار خدمت خود با حضور در منطقه ۶، اظهار کرد: سال گذشته تنها ۹ هزار و ۷۰۰ فرد معتاد در کمپ‌های ماده ۱۶ مستقر بودند، اما امروز قریب به ۱۹ هزار معتاد در کمپ‌ها ساماندهی شدند.

به گفته وی، از این رقم حدود پنج هزار معتاد توسط شهرداری خدمت‌رسانی می‌شود و در تلاش هستیم در سال آینده نیز با استفاده از ظرفیت‌های قرارگاه اجتماعی زمینه را برای پذیرش ۲ هزار و ۵۰۰ فرد معتاد دیگر فراهم کنیم.

زاکانی با بیان این مهم که حرکت مدیریت شهری فعلی تهران مبتنی بر روحیه مسئولیت‌پذیری است، گفت: در این ماه‌ها اگر مسئولیت اتفاقی مستقیماً بر عهده شهرداری بود، سعی کردیم در رابطه با آن پاسخگوی مطالبات مردم تهران باشیم و اگر در حوزه‌ای مسئولیت نداشتیم در تلاش کردیم تا به دستگاه‌های دیگر در انجام وظیفه خود حداکثر کمک را انجام دهیم.

وی در سخنانی با اشاره به چالش‌های شهر تهران در ابتدای دوران مسئولیت خود، بیان کرد: از مدیریت‌های قبلی شهری میراثی به ما رسیده بود. بنده و همکارانم تلاش کردیم کار‌های مثبت انجام شده را ادامه دهیم و از کار‌های اشتباه و خطا نیز عبرت بگیریم و آن‌ها را تکرار نکنیم.

وی در ادامه افزود: ترافیک، آلودگی هوا، نا ایمنی شهر به دلیل وجود بافت ناپایدار و فرسوده، فرسودگی شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی و خطر وجود سیلاب و ... همگی از چالش‌هایی هستند که ما با آن‌ها در مدیریت شهری تهران مواجهیم.

زاکانی به بررسی فرسودگی تجهیزات حمل و نقل عمومی در شهر تهران پرداخت و گفت: مطابق برنامه و مصوبات قرار بود تا سال گذشته ۱۱ هزار واحد اتوبوس در شهر تهران فعال باشد، اما در آغاز مسئولیت مدیریت شهری جدید تنها ۲ هزار و ۲۲۵ اتوبوس با فرسودگی ۸۰ درصدی در شهر تهران فعال بودند؛ در حوزه‌های دیگر حمل و نقل عمومی نیز شرایط مناسب نبود و ۷۰ درصد تاکسی‌ها و ۱۰۰ در صد ون‌های تهران فرسوده بودند. با این وجود در زمینه حل مشکلات تهران سعی کردیم متوقف نشویم.

وی ادامه داد: امروز ۳۴ درصد رفت‌وآمد‌های شهری در تهران به‌وسیله حمل و نقل عمومی انجام می‌شود و ۶۶ درصد افراد با وسیله‌های شخصی خود در شهر جابه‌جا می‌شوند که باید با برنامه‌ریزی این آمار برعکس شود و برای حل مشکل حمل و نقل عمومی برنامه‌ای واقع‌بینانه و با هدف‌گذاری مطلوب طراحی کردیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تنش‌های مالی شهرداری در تابستان ۱۴۰۰ افزود: پیش از این شهرداری به مدت دو سال و نیم در تنش مالی بود و حتی برای پرداخت سه ماه از حقوق کارکنان در سال ۹۹ مجبور به استقراض از بانک شد؛ اما در مدت هفت روز با پیگیری رویکرد انضباط مالی و تبدیل ۱۹۰۰ حساب شهرداری به یک حساب واحد از تنش مالی عبور کردیم و تا امروز نیز بدون دریافت ریالی قرض حقوق کارکنان را با استفاده از منابع موجود پرداخت کردیم.

زاکانی با اشاره به مدیریت بودجه شهرداری تهران در یک سال گذشته، اظهار داشت: ۹۹ درصد از منابع بودجه سال گذشته تهران را تحقیق بخشیدیم و امسال نیز با وجود اینکه مطابق مصوبه شورا بودجه تهران ۵۰ هزار میلیارد تومان بود، بیش از این رقم و تا کنون نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان شهرداری درآمد داشته است.

وی به انتقاد از عملکرد مدیران قبلی در رابطه با وضعیت مسکن در تهران پرداخت و بیان کرد: برخی از مدیران قبلی می‌گفتند باید شهر تهران را گران اداره کنیم، ولی ما در پی ایجاد شرایط زندگی عزتمندانه برای مردم و گره‌گشایی از کار آن‌ها هستیم. در همین راستا سال گذشته قرارگاه مسکن در شهرداری تهران تشکیل شد که در قرارگاه هدف‌گذاری کردیم با استفاده از تسهیلگری در مقررات و کارکرده زمینه ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در تهران را فراهم کنیم.

زاکانی در ادامه پیرامون چالش مسکن کارکنان شهرداری، گفت: در بخش دوم بسته خرسندساز نیز طرح‌هایی برای حل معضل مسکن کارکنان شهرداری تهران در نظر گرفتیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود اشاره‌ای به طرح‌های مشارکتی شهر تهران در سال آینده داشت و افزود: در تلاشیم سال آینده طرح‌هایی به ارزش ۴۰۰ هزار میلیارد تومان آموزش مشارکت مردم و سایر دستگاه‌ها در تهران عملیاتی شود.

وی بیان کرد: پیش از این شهرداری تهران تجربه خوبی از پروژه‌های مشارکتی نداشته و از ۴۸ پروژه قبلی تنها یک مورد آن‌ها به موفقیت رسیده است؛ با این وجود با رفع خطا‌های پیشین برای مشارکت در ۲۳۱ پروژه با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی وارد گفتگو شده‌ایم.

زاکانی تاکید کرد: برای ایجاد تحول در تهران به مشارکت مردم و نخبگان نیاز داریم و بدون همراهی همگانی برنامه‌های شهرداری به پیش نمی‌رود.

حضور در فاطمیه بزرگ تهران و زیارت مقبره شهدای گمنام نخستین برنامه زاکانی در منطقه ۶ بود که شهردار تهران با حضور بر مزار شهدای گمنام این مجموعه و ادای احترام به مقام شامخ شهدا قرار خدمت این هفته را دقایقی پیش آغاز کرد.

پس از آن شهردار تهران با بازدید میدانی از طرح‌های مختلف منطقه ۶ از نزدیک در جریان روند اجرای آن‌ها قرار گرفت.

علیرضا زاکانی بازدید میدانی خود از ایستگاه مترو کارگر دیدن کرد. این ایستگاه بخشی از خط ۶ مترو تهران است و تا کنون بیش از ۹۰ درصد از پروژه احداث آن تکمیل شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به بهره‌برداری برسد.

پس از این شهردار پایتخت در دومین برنامه بازدید میدانی خود به خیابان امیرلو رفت و از همراه سرای پناه بازدید کرد. این مجموعه که با همت خیرین ساخته شده است، دارای ۲۸ سوئیت برای پذیرش همراهان بیمار است و تا ماه آتی افتتاح می‌شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۵ ۰۷ بهمن ۱۴۰۱
شفافیت را اجرا کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۷ ۰۷ بهمن ۱۴۰۱
نباید معتادا گشنه بمونن البته باید ببرنشون سربازی و ترکشون بدن و کلاسای عقیدتی و مواجهه با مشکلات براشون بذارن و مدیتیشن یادشون بدن
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر