واکسیناسیون ۲۲ هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان کرمانشاه

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از واکسیناسیون ۲۲ هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان علیه بیماری هاری خبر داد.

مجید همتی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون ۲۳ هزار قلاده سگ صاحب‌دار در استان کرمانشاه در سال جاری، گفت : از ابتدای امسال ۲۲ هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان کرمانشاه علیه بیماری هاری واکسینه شده که معادل بیش از ۹۰ درصد برنامه‌ریزی انجام شده است.

وی اضافه کرد: کار واکسیناسیون هزار سگ باقیمانده دیگر علیه بیماری هاری در ادامه سال انجام خواهند شد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه یادآور شد: از نظر علمی اگر ۷۰ درصد سگ‌های صاحب دار منطقه‌ای علیه هاری واکسینه شوند، آن منطقه از حیث بیماری هاری ایمن خواهد بود.

به گفته همتی، سال گذشته بیش از ۱۷ هزار قلاده سگ صاحب‌دار و گله در استان کرمانشاه علیه هاری واکسینه شدند.

همتی با اشاره به رایگان بودن واکسیناسیون سگ‌های گله در استان، گفت: از تمامی دامداران روستایی و صاحبان سگ‌های گله درخواست می‌شود همکاری لازم با اکیپ‌های اعزامی جهت واکسیناسیون سگ‌ها در برابر بیماری هاری را داشته باشند.

به گفته همتی، واکسیناسیون سگ‌های زینتی و خانگی، بهادار بوده و توسط صاحبان آن‌ها با مراجعه به کلینیک‌های دامپزشکی انجام می‌شود.

وجود علائم غیرعادی در رفتار دام مثل گوشه‌گیری، تمایل نداشتن به غذا، ترس از آب و نور، حملات غیرقابل کنترل و در نهایت فلجی و مرگ از نشانه‌های بیماری هاری در حیواناتی مثل سرگ و گرگ است که همتی از آن‌ها یاد کرد.

وی ادامه داد: هاری یک بیماری ویروسی است که می‌تواند تمام حیوانات خون گرم و انسان‌ها را درگیر کرده و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی است که در صورت درگیری هم برای حیوان و هم برای انسان قطعا کشنده است.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴ کانون حیوانی بیماری هاری در استان کرمانشاه شناسایی شده که بلافاصله نسبت به نمونه گیری و دفن بهداشتی لاشه اقدام شده و سریعا دوره‌های آموزشی برای مردم بومی منطقه جهت آشنایی با بیماری برگزار و واکسیناسیون در کانون بیماری و شعاع آن انجام شده است .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار