ضرورت رعایت اصول ساخت و ساز براساس طرح مصوب شده

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر یزد از افزایش جرایم در کمیسیون ماده صد با بی توجهی برخی مهندسان ناظر و سرپیچی مالکان ساختمان‌ها خبر داد.

محمد مهدی نیکونژاد رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر یزد در جلسه این کمیسیون و در دیدار با مدیران مناطق شهرداری گفت: بی توجهی مهندسان ناظر و سرپیچی برخی مالکان باعث شده است در ساخت و ساز‌ها با تخلفات زیادی مواجه شویم.

محمد مهدی نیکونژاد درخواست کرد: شهروندان در حین ساخت و ساز‌ها بر اساس پروانه و نقشه‌های مصوب ساختمان‌های خود را بنا کنند تا با جرایم کمیسیون ماده صد روبرو نشوند.

به گفته او تخلفاتی از جمله افزایش بنا یا تغییر در طراحی نقشه مصوب شده باعث می‌شود زمان اتمام کار و أخذ مجوز عدم تخلف، پرونده به کمیسیون ماده صد ارجاع شود و مالک با پرداخت جریمه سنگینی مواجه شود.

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر یزد در خصوص کمیسیون ماده صد گفت: این کمیسیون وظیفه رسیدگی به تخلفات ساختمانی را دارد یعنی اگر بنایی بدون اخذ پروانه ساخته شود، بنای ساخته شده مطابق با پروانه اخذ شده نباشد یا بعد از پایان ساخت، بخش‌های دیگری به بنا اضافه شود، کمیسیون مذکور به آن رسیدگی می‌کند.

به گفته نیکونژاد طبق مادۀ ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها، مالکان اراضی و املاک واقع در محدودۀ خدماتی باید قبل از ساخت‌وساز از شهرداری‌ها پروانۀ ساختمان بگیرند و شهردار‌ی‌ها موظف هستند از طریق مأموران خود از عملیات ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه در زمین محصور یا غیرمحصور جلوگیری کنند. در صورت خلاف این ماده، همان‌طور که در مادۀ ۱۰۰ اشاره شد، جلوی آن‌ها گرفته می‌شود و عاملان برای رسیدگی به کمیسیون مادۀ ۱۰۰ ارجاع داده می‌شوند.

او در پایان تاکید کرد: مهندسان ساختمان و راه و شهرسازی نیز ضرورت دارد در طراحی فضای شهری و معابر استاندارد‌های لازم را در رعایت کنند همچنین پیش‌بینی‌های رخداد‌های طبیعی از جمله سیل را در نظر داشته باشند تا هنگام وقوع آن از تخریب معابر سطح شهر جلوگیری شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: