در نشست دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر:

در آرشیو صداوسیما ۷۰ هزار قطعه موسیقی وجود دارد

علیرضا قزوه مدیر دفتر شعر و موسیقی و سرود صداوسیما به ارائه توضیحاتی درباره برگزاری دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر پرداخت.

برگزاری دومین جشنواره ملی نماهنگ فجعلیرضا قزوه در ابتدا درباره برگزاری جشنواره‌های فجر عنوان کرد: جشنواره‌هایی مثل شعر فجر، تاتر فجر در حال اجراست، موسیقی فجر با کمی تاخیر برگزار می‌شود و نماهنگ فجر اگرچه متولی‌اش دفتر شعر و موسیقی سازمان صداوسیماست، اما خودش را جدا از دیگر جشنواره‌ها نمی‌داند و تلاش می‌کند کاری در حد جشنواره‌های دوره‌های گذشته انجام دهد.

اختتامیه دومین جشنواره ملی نماهنگ فجر در ۱۵ اسفندماه

وی اضافه کرد: این جشنواره بسیار جوان است اولین دوره اش در سال ۹۷ برگزار شد و امسال بعد از چهار سال، بعد از کرونا و دیگر مشکلات برگزار می‌شود و اختتامیه آن را ۱۵ اسفندماه برگزار می‌کنیم.

قزوه تصریح کرد: در اولین دوره‌ای که برگزار شد بیش از یک هزار و صد نماهنگ به دبیرخانه رسید. امسال در دومین دوره بیش از ۸۰۰ قطعه به دبیرخانه رسیده است و هنوز هم مهلت ارسال آثار به اتمام نرسیده است.

وی با معرفی مدیران جشواره تصریح کرد: طبق معمول همه جشنواره‌ها یک مدیر و یک دبیر جشنواره داریم. مجید مصلحی مدیر جشنواره و غلامرضا ملکوتی دبیر جشنواره است.

قزوه در ادامه به عنوان دفتر تحت مدیریت خود اشاره و عنوان کرد: نام شعر که در ابتدای دفتر شعر و موسیقی و سرود درج شده است در حکم من از طرف رییس سازمان ابلاغ شد و پیش از این نبود. سازمان صداوسیما پیش از این متولی شعر نبوده است و ما در همین یک سال به شعر بسیار توجه کردیم. دو رهبر بزرگوار ما امام خمینی (ره) و رهبر انقلاب هر دو به این هنر اصیل آراسته هستند کافیست که بدانیم این هنر چقدر مهم است.

جلوی کار‌های بدون مجوز در تلویزیون را گرفتیم

وی اضافه کرد: سعی کردیم شاعران انقلاب اسلامی حضور جدی‌تری در تلویزیون داشته باشند محتوای سرود‌ها شعر تیتراژ‌ها از کیفیت بالاتری برخوردار شده است با سخت‌گیری‌ها، نظارت و شورا‌هایی که داشتیم. با تذکر‌های شدید که دادیم جلوی کار‌های بدون مجوز را گرفتیم و کار‌های دارای مجوز پخش می‌شود.

مدیر دفتر شعر و موسیقی سرود صداوسیما درباره آرشیو موسیقی گفت: ما بزرگ‌ترین آرشیو کشور را داریم. این آرشیو هفتاد هزار قطعه موسیقی دارد که برخی نماهنگ هم دارد و همچنان سعی داریم سر و سامان بهتری به این حوزه دهیم.

وی با اشاره به تولیدات دفتر نیز عنوان کرد: در طی سال روزی یک موسیقی تولید و سالی سیصد قطعه، آمار تولیدات ماست. البته در حجم کاری که نیاز است هنوز کم است در رادیو اوا، جوان، تهران، فرهنگ جزو رادیو‌هایی هستند که موسیقی زیادی پخش می‌کنند و سهم موسیقی در سازمان بسیار بالاست.

۳۰۰ قطعه در سال تولید می‌کنیم

قزوه تصریح کرد: اگر بودجه ما افزایش پیدا کند آمادگی داریم این سیصد قطعه در طی سال را به هزار عدد برسانیم. بخشی هم تامینی آماده می‌شود و از همه نهاد‌ها استقبال می‌کنیم. صداوسیما متعلق به همه مردم است و در‌های سازمان به همه کسانیکه با جدیت کار می‌کنند باز است و تلاش داریم مشارکت بیشتری داشته باشیم.

مصلحی دبیر جشنواره نیز در ادامه تصریح کرد: نماهنگ بر شدت تاثیرگذاری موسیقی می‌افزاید. امروز سرعت و کثرت نماهنگ گاهی با سرعت پدیده‌های اجتماعی همسنگ می‌شود و می‌تواند بخشی از مسایل را بهبود بخشد یا به چالش بکشد.

وی اضافه کرد: جای یک شبکه تلویزیونی نماهنگ در قاب رسانه خالیست. البته از سال گذشته در حوزه فضای مجازی در قالب شبکه «نوا» که متعلق به این دفتر است روزی دو ساعت برنامه داریم.

دبیر جشنواره تصریح کرد: علی رغم مشکلات زیادی که داشتیم تلاش کردیم دومین جشنواره نماهنگ اسفند ماه امسال برگزار شود. یکی از اهداف قالب جشنواره برجسته شدن نماهنگ است. هدف دیگر فرصتی ایجاد می‌کند که برخی جهت گیری‌های ما که در قالب پیام خود را نشان می‌دهد اینجا از آن بهره برداری شود. نکته دیگر استعداد‌های جوان استان‌ها هستند که در قالب این جشنواره شناخته می‌شوند. فرصت بعدی جشنواره ارتقای کیفی تولیدات است.

وی اضافه کرد: وحدت ملی، گردشگری، خانواده و سبک زندگی ایرانی و اسلامی، ایران آینده از جمله موضوعاتی است که در سرفصل‌های جشنواره در نظر گرفته شده است.

مصلحی یادآور شد: آثار موسیقایی که در نماهنگ استفاده می‌شود می‌تواند آرشیوی و تولیدی باشد که البته در نتیجه کار مهم است.

در ادامه ملکوتی دبیر جشنواره یاداور شد: فراخوانی داشتیم که به همه نهاد‌ها و ارگان‌ها ارسال کردیم تا آثار خود برای جشنواره بفرستند. استنباط من این است که امسال آمار قطعات به دو هزار اثر برسد، چون این ۸۰۰ اثری که رسیده در ابتدای راه است.

وی درباره دیده شدن استعداد‌ها در این جشنواره یادآور شد: آنچه که در حوزه نماهنگ فجر مد نظر ما بود این بود که افرادی که در این حوزه کار کرده‌اند، اما کارشان به جایی راه پیدا نکرده است مورد بهره برداری ما قرار بگیرد.

بازخورد بالای شبکه نوا در تلوبیون

ملکوتی درباره زمان به پایان رسیدن ارسال آثار عنوان کرد: علاوه بر سایت به دبیرخانه هم می‌توانند آثار را ارسال کنند. اگر کسی هم سوال دارد می‌تواند با دبیرخانه تماس بگیرد. ۲۵ بهمن هم پایان مهلت ارسال آثار است.

وی درباره تجلیل از بزرگان حوزه موسیقی در اختتامیه برنامه اظهار کرد: رویکردی هم داریم که چهره‌های که در حوزه شعر انقلاب کار کرده‌اند از خواننده، شاعر و تهیه کننده تا دیگر عوامل و بهترین اثر و آهنگ تقدیر شود.

در ادامه مصلحی درباره شبکه نوا در فضای مجازی توضیح داد: شبکه نوا بیش از دو ساعت کار جدید به صورت روزانه دارد و بنا این است که سال آینده به چهار ساعت برسانیم.
این شبکه پیش زمینه‌های یک شبکه تلویزیونی نماهنگ را فراهم می‌کند و الان حجم زیادی از تولیدات در رسانه در این شبکه وجود دارد.

وی درباره بازخورد‌های این شبکه نیز بیان کرد: این شبکه جزو چهارمین یا پنجمین شبکه‌ای است که در تلوبیون مخاطب دارد و حدود یک و نیم میلیون در ماه مخاطب دارد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر