سخنگوی قوه قضاییه مطرح کرد؛

تکذیب بازداشت وزیر دولت قبل/ به دنبال تحقق عدالت هستیم

ستایشی گفت: قوه قضاییه این اطمینان را می‌دهد که در دوره تحول اهتمام ویژه‌ای به خرج دهد تا تحقق عدالت را برای همه پیگیری کند.

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه ضمن تبریک فرا رسیدن دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی گفت: این دهه، فصل حرکت عدالت خواهانه ملت ایران بود، ملتی که پشت سر امام (ره) برای مبارزه با فساد و رفع بی عدالتی برخواست و همچنان ۴۴ سال است که بر این اراده محکم خود ایستاده است.

وی افزود: ملت ایران در سال ۵۷ همه یکدست و یکپارچه بودند و امروز نیز هر گونه حرکت تفرقه انگیزانه برخلاف خواست و اراده عمومی باشد را بر نمی‌تابد. دشمنان ۴۴ سال است در خواب و خیال خود وعده داده اند تا انقلاب اسلامی برای پیروزی خود جشن نگیرد و برای این هدف میلیارد‌ها دلار خرج کرده اند، ولی ملت ایران با طراحی‌های دشمن همراهی نکرده است و ملت ایران ۴۴ سال ایستاده است و از جان هزینه داده است.

ستایشی تاکید کرد: قوه قضاییه این اطمینان را می‌دهد که در دوره تحول اهتمام ویژه‌ای به خرج دهد تا تحقق عدالت را برای همه پیگیری کند. قوه قضاییه درصدد است با تمام توان و با اقدامات خود کام ملت عزیز و بزرگوار ایران را شاد کند و بیش از پیش موجب افزایش وحدت شود و اعتماد عمومی را فراهم کند.

ستایشی گفت: در مقطع فعلی، قوه قضاییه به جایی رسیده که با بهره وری نوین محدوده زمانی و مکانی دسترسی به خدمات قضایی برداشته شده است ودر تمام ۲۴ ساعت شبانه روز امکان بهره برداری به خدمات قضایی از طریق پنجره واحد قوه قضاییه فراهم شده است. بدلیل اینکه مرکز امار و اطلاعات بعنوان مغز هوشمند دستگاه قضایی است بر آن شدیم که نشست این هفته بصورت دیگر و در این مرکز برگزار کنیم.

وی درباره برگزاری جشنواره نقد برتر گفت: اختتامیه اولین دوره جشنواره نقد برتر قوه قضاییه در ۱۹ بهمن ماه سال جاری برگزار می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: قوه قضاییه در دوره تحول، نقد خود را نه تنها عاملی برای ضعف تلقی نمی کند بلکه آنرا منجر به قدرت برشمرده و از آن استقبال می کند.

وی درباره اجرای فرامین رهبری در دیدار با مسئولین قوه قضاییه گفت: ما برای اجرای فرامین و رهنمودهای  رهبری اقداماتی را انجام دادیم. قوه قضاییه مطالبات رهبری از خود را مغتنم دانسته است. قرارگاهی به ریاست معاونت اول قوه قضاییه برای اجرای فرامین رهبری تشکیل شد.

وی افزود: این قرارگاه تاکنون ۸۳ مصوبه عملیاتی داشته است و ۵۴ درصد از این مصوبات به طور کامل اجرا شده یا در حال اجراست و دو هفته برای اجرای هر مصوبه زمان در نظر گرفته شده است که این فرامین در ۵ کارگروه تخصصی برای اجرای مطالبات در حال اجراست.

زمان برگزاری آزمون های وکالت و کارشناسان رسمی مشخص شد

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص برگزاری آزمون وکالت و کارشناسان رسمی گفت: مطابق ماده های ۴ و ۵ قانون تسهیل صدور مجوز کسب و کار مصوب ۱۴۰۱ کانون کارشناسان رسمی و کانون وکلا و مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه موظف شدند هر ساله از طریق سازمان سنجش نسبت به برگزاری ازمون وکلا و کارشناسان با نظارت قوه قصاییه اقدام کنند که هر سه مرجع تلاش داشتند آزمون‌های مورد بحث را تا پایان سال گذشته و سال جاری برگزار کنند اما به دلیل فشردگی که در برنامه زمانی آزمون‌های مورد بحث از ناحیه سازمان سنجش بوده، میسر نشد.

وی افزود: آزمون پروانه وکالت مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه در ۲۳ اردیبهشت سال جاری و آزمون پروانه وکالت کانون وکلا در ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ با نظارت معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه با لحاظ معیار‌های سنجش قانون تسهیل برگزار شد.

ستایشی تاکید کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، آزمون وکالت کانون وکلا در ۱۳ مردادماه سال آینده و آزمون کانون کارشناسان رسمی مشترک با مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه در اوایل سال ۱۴۰۲ برگزار می شود.

برای رسیدن به رضایتمندی مردم باید اطاله دادرسی را کاهش دهیم

وی اقدامات قوه قضاییه درباره مبارزه با پولشویی گفت:  قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم وجهه پیشگیرانه دارد که در اجرای کامل آن همه رویه های غلط اصلاح می شوند و باید از حجم پرونده های قضایی به دستگاه قضایی کاسته شود.  ما دنبال رضایتمندی هستیم و برای اینکه به حد رضایتمندی برسیم باید اطاله را کاهش دهیم.

ستایشی تاکید کرد: مبارزه با پولشویی امری فرا دستگاهی است و همه باید به میدان بیایند. ریاست قوه قضاییه به دادستان کل و رییس سازمان بازرسی و رییس کل دادگستری تهران بعنوان اعضای شورای مبارزه با پولشویی دستور دادند که اقدامات مجدانه ای برای رسیدگی به پرونده های پولشویی به عمل اورند تا مشخص شود فرآیند رسیدگی به پرونده ها چگونه بوده است. همانطور که گفتم رمز موفقیت امور مردم، اقدامات حاکمیت مقتدرانه و هماهنگی و هم افزایی  است. مرکز آمار قوه قضاییه در این زمینه اقدامات خوبی را در مبارزه با پولشویی انجام داده است.

ستایشی افزود: با توجه به حساسیت این موضوع و نکات مطرح شده از سوی رئیس قوه قضائیه، مبارزه پولشویی و تامین مالی تروریست از نظر ما اهمیت ویژه ای دارد و با توجه به اصلاح قانون آن در سال ۹۷ و  اصلاح ماده ۱۴ قانون مبارزه با پولشویی که در سال ۹۸ تصویب شد، در قالب پرونده ای در دستور کار سازمان بازرسی کل کشور قرار دارد و  نامه ای از سوی سازمان بازرسی متضمن پیشنهادهای اصلاحی به وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور ارسال شده است و این مسئله در قالب پرونده بازرسی فوق العاده در دستور کار سازمان بازرسی قرار گرفته است‌.

اقدام اروپا علیه سپاه پاسداران ضمانت حقوقی ندارد

ستایشی در واکنش به اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه پاسداران  گفت: اقدام پارلمان اروپا تحت تاثیر لابی گروه تروریستی منافقین انجام شده است‌ که این اقدام از نظر ما ضمانت حقوقی ندارد و براساس حقوق بین الملل و حقوق داخلی فاقد وجاهت است اما نمی توان به راحتی از این اقدام چشم پوشی کرد.

وی تاکید کرد:  سپاه پاسداران نیروی رسمی و نظامی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و متکی به دل های پولادین  فرزندان کشور ما است. ما تعجب می کنیم پارلمان اروپا چرا بر خلاف مقررات عمومی این مسئله را اعلام کرده است‌؟  این پارلمان باید جلوی گروهک تروریستی می ایستاد؛ در حالیکه به عنوان پدر برای گروهک های تروریستی رفتار کرده است. این اقدامات پارلمان اروپا قابل دفاع نیست‌.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: دست گروهک تروریستی منافقین به خون  زنان، مردان و فرزندان ما آلوده است‌. قوه قضاییه در همین راستا تمامی تمهیدات لازم و مقتضی برای پیگیری قانونی از طریق ستاد حقوق بشر و وزارت خارجه  را اندیشیده و اجرایی خواهد کرد.

تکذیب بازداشت وزیر دولت قبل در پرونده جاسوسی علیرضا اکبری

سخنگوی قوه قضائیه گفت: آنچه که بررسی شده تا این لحظه نام وزیری در پرونده جاسوسی علیرضا اکبری وجود ندارد و هیچ پرونده ای در این زمینه تشکیل نشده و موضوع بازداشت را تکذیب می کنیم.

والدین فوتبالیست‌های نوجوان مدعی تجاوز به فرزندانشان نشدند

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص اخباری مبنی بر تجاوز به ۱۵ نوجوان در ورزشگاه فوتبال در مشهد گفت: در رابطه با این موضوع شکایتی صورت گرفته است و پرونده در مرحله تحقیق در دادسرای انقلاب مشهد است.

وی افزود: به دلیل اینکه موضوع مطرح شده امنیت روانی را مختل می کند، تحقیقات تا این مرحله به این صورت بوده که  اختلافی در مجموعه فیمابین مسئولین ذی ربط و تعدادی از والدین براساس شرایط بوده است و  مطالبی را علیه مربی مطرح کردند و ۶ امضا داشته است و این مکاتبه تقدیم رییس اداره ورزش مشهد شده است و والدین گلایه کردند که رفتار دانش اموزان ما تغییر کرده و به درس توجه ندارند و به هیچ وجه در نکات گفته شده نسبت به تجاوز و تعرض جنسی اشاره ای نشده است.

وی افزود: هیچ یک از والدین مدعی تجاوز به فرزندانشان نشدند و در حال بررسی هستیم که  انگیزه انتشار چنین خبری چیست؟  مستندی از شکایت در این زمینه نبوده است. چطور در فضای مجازی مطرح و با ابروی افراد بازی می کنند. مربی تیم  هم شکایتی را با عنوان نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی علیه دو نفر از خبرنگاران مطرح کرده وموضوع بررسی می شود.

وی درباره اینکه چه میزان سرقت بعد از حوادث اخیر افزایش یافته است ؟ گفت: طبق گزارش هایی که حاصل شده ما با افزایش سرقت به صورت  محدود را داشتیم و در خصوص اماکن خصوصی و خودرو و لوازم داخل خودرو بوده است. کسانی اعتشاش می کنند و عده ای محرک‌اند  و ممکن است پلیس با محدودیت هایی که دارد از وظیفه اصلی خود دور بماند اما این گونه نیست و همانطور که پلیس در اغتشاشات اخیر  برخورد  کرد در  جرایم خشن هم خوب عمل کرد. همانطور که قرارگاه مبارزه با جرایم خشن در دادستانی است و در واحدهای استانی این قرارگاه ها فعالند.

سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: دستگاه قضایی با  سارقین  و کسانی که روان جامعه را  برهم می زند تعارف ندارد و در این گونه پرونده ها سخت گیرانه است و با انها برخورد می کند  و در شعب تخصصی رسیدگی می شود و سارقین حرفه ای  از  ارفاقات قانونی مانند مرخصی و  آزادی مشروط  و عفو برخوردار نیستند

آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: حدود ۵۰۰ میلیون یورو از محل اموال داخل و خارجی او  به شرکت ملی نفت واگذار شده است و هم چنان متهم در زندان است.  با همکاری خوب و موثر وزارتخانه‌های نفت و امور خارجه و وزارت کشور و بانک مرکزی،  از سایر اموالی که متهم در خارج کشور دارد، موضوع انتقالی اموال به داخل کشور و به وزارت نفت در دستور کار است.

وی درباره اینکه اگر متهم مذکور همکاری کند تخفیف شاملش می شود یا خیر؟ گفت: باید بگویم تخفیف با قاضی صادر کننده و مرجع قضایی ذیر بط است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره اینکه او  همکاری می کند یا خیر؟ گفت:  باید اصل را بر این بگذاریم که همکاری می کند و کارها انجام می شود.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی

ستایشی گفت: تاکنون تعقیب و محاکمه بیش از ۳۰۰ نفر را داشتیم. رسیدگی به پرونده‌های فرارهای مالیاتی در مجتمع رسیدگی به مفاسد اقتصادی انجام شده است و به بیش از ۳۶ هزار و ۵۰۰ فقره پرونده جرایم اقتصادی از زمان تشکیل این مجتمع رسیدگی شده است.

وی افزود:۱۰۰ فقره پرونده مهم مطرح اقتصادی با ارزش مالی بالا در مرحله تحقیقات است. ۲۱ پرونده کلان و مهم در مرحله اجرای احکام با رد مال حدود ۱۸۳ هزار میلیارد تومان تشکیل شده است. به ۳۶ فقره پرونده کثیر الشاکی با ۶۸ هزار و چهارصد و ۵۰ مالباخته رسیدگی شده است و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان از مطالبات بانکی در سنوات ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱ عمدتا در مرحله تحقیقات وصول شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Germany
ناشناس
۱۱:۵۹ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
تحقق عدالت یعنی متوقف کردن ثبت نام آزمون آیلتس و بازی با آینده کلی آدم. چرا من باید ۴ برابر هزینه آزمون توی کشور خودم، ارز خارج کنم که بتونم توی یه آزمون ۳ ساعته شرکت کنم؟ استرس امتحان کمه، فشار سفر و کشور غریبه هم بهش اضافه بشه. این چه عدالتیه؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۴ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
درس میشه انشالله......... ):
United States of America
زینب
۱۲:۳۰ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
شما اول فرزند های جانباز ۲۵ درصد که پدرشان بازنشسته دستگاه های دولتی و سازمانی هستند رو با هر گرایشی که مدرکشون هم ارشد هست رو به جاشون ببرید سرکار، بعد از اجرای عدالت بگید . ۳۶ سالمون شد با مدرک ارشد هنوز بیکاریم!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۵ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
از نظر تو هم کار یعنی پشت میز نشینی ولاغیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۱ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
کار نیست عزیز یه فنی یاد بگیر مغازه بزن کار کجا بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۷ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
فرزند جانباز با درصد بالاتر هم سرکار نیست فقط حرفش تو دهن مردم بهتر بری تو کار بازار پارتی هم که نداری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۳ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
بابت فعل و ترک فعل خسارت بار دولت قبل از رئیس جمهور تا مدیران مربوطه که متاسفانه کماکان جمع کثیری از آنان در دولت آقای رئیسی هستند باید پاسخگو باشند در تامین اجتماعی شاهدیم علیرغم بدهی ۸۸ هزار میلیارد تومانی هیئت مدیره و مدیران دولت قبل کمافی السابق در جایگاه خود هستند و بعضا نیز ارتقا می یابند..
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۰ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
راه امام حقوقهای بالا مسئولین وحیف ومیل کردن بیت المال نبود، اوتکه از انقلاب وانقلابی حرف میزنه باید حقوقش وکارش ورفتارش انقلابی باشه اون انقلابیه که با حقوق کم برای مردمش خدمت کنه ن با پارتی وچاپلوسی ورانت دنبال منافع خودش باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۱ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱
سلام ، درپرداخت حقوق ها هم می بایست شفافیت وعدالت اجتماعی مد نظر قرار گیرد .
آخرین اخبار