ثبت سالانه ۱۵ میلیون تماس با اورژانس/ راه اندازی ۵۱ پایگاه هوایی بالگرد اورژانس در کشور

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: سالانه ۱۵ میلیون تماس از سطح کشور با اورژانس گرفته می‌شود.

جعفر میعاد فر رئیس سازمان اورژانس کشور در نشست خبری گفت: در حال حاضر ۵۷۰۰ دستگاه آمبولانس داریم که سه هزار دستگاه فرسوده هستند، برای تصادفات و مراسم‌های خاص  ۶۸ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۳۷۰ موتور لانس و همچنین ۳۱۷۰پایگاه در کشور داریم.

به گفته وی در حال حاضر ۵۱ پایگاه هوایی بالگرد اورژانس و یک پایگاه هواپیمایی بال ثابت در کشور راه اندازی شده است. در جزیره قشم و هرمز اورژانس دریایی داریم و به زودی در جزیره ابوموسی نیز اورژانس دریایی  راه اندازی خواهد شد.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: در دولت سیزدهم فضای فیزیکی ۲۰۲ پایگاه ساخته شده است و برای بیش از ۵۲ پایگاه نیروی انسانی داریم. بیش از ۲۶ هزار نفر نیروی انسانی فعال در اورژانس داریم که ۸۷ درصد نیرو‌های ما عملیاتی هستند.

او افزود: سیستم‌های تماس مردم تجمع شده است. سالیانه بیش از ۱۵ میلیون تماس از سطح کشور با اورژانس گرفته می شود، حدود ۵ میلیون تماس منجر به مأموریت و انتقال بیمار شده  و به ۵ میلیون تماس‌ خدمات مشاوره ارائه کرده ایم ،۳۰ درصد تماس‌ها غیر مفید هستند.

میعادفر افزود: اورژانس موتوری یکی از اهداف جدی سازمان اورژانس است. ۱۷۰ دستگاه موتور لانس آماده کرده ایم که ۱۰۰ دستگاه فعال  و ۷۰ دستگاه موتور لانس در حال توزیع در کشور هستند.

او بیان کرد: در حال حاضر ۴۰ عملیات انتقال اعضای اهدایی توسط اورژانس انجام شده است، برای انجام پیوند یک تیم پزشکی را از مبدا با هواپیما به مقصد منتقل می کنیم ، هر پیوند حدود یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد که البته برای بیماران این کار رایگان  انجام می شود.

او افزود: در سال جاری شش پایگاه اورژانس هوایی افتتاح و ۲۰ دستگاه آمبولانس به تعداد دستگاه‌های قبلی اضافه کرده ایم که این آمبولانس‌ها در ایام اربعین بسیار مفید عمل کردند.

میعادفر با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای عالی سلامت با محوریت اورژانس گفت: در این جلسه رئیس جمهور دستورات خوبی را ابلاغ کردند. 
وی با بیان اینکه در زلزله اخیر در شهر خوی متاسفانه سه نفر از هموطنانمان جان خود را از دست دادند، تصریح کرد: کادر اورژانس از همان لحظات نخست پس از وقوع زلزله، در منطقه حاضر و به ارائه خدمت مشعول شدند؛ در همان لحظات اولیه ۴۳ دستگاه آمبولانس و پنج دستگاه اتوبوس آمبولانس به منطقه زلزله زده اعزام کرده ‌ایم.
 
رئیس اورژانس کشور با بیان اینکه در زلزله خوی دو بیمارستان دچار آسیب جدی دیده اند، عنوان کرد: بخشی از آسیب دیدگان در زلزله خوی به بیمارستان های دیگر منتقل شدند. یک هزار و ۴۵۳ نفر در زلزله خوی مصدوم و ۱۴۲ نفر بستری شدند که ۳۲ مصدوم هنوز در بیمارستان ها بستری هستند. 
 
 میعادفر با بیان اینکه دولت و مجلس ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پول برای خرید آمبولانس در نظر گرفته ‌اند، درخصوص تصویب این بودجه از سوی مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرده و گفت: در صورت تصویب این بودجه، خرید حدود هزار الی هزار و ۵۰۰ آمبولانس در برنامه هایمان قرار دارد.
 
در ادامه این نشست، دکتر حمید نوری، معاون آموزش سازمان اورژانس کشور نیز اظهار کرد: سطح بندی بسته تریاژ بیماران به چهار سطح تقسیم بندی شده است. آموزش نیروهای انسانی اورژانس نیز انجام خواهد شد. پزشکان عملیاتی نحوه ارائه مشاوره به مددجویان را آموزش دیده اند، تاکنون، ۵۴۰ دوره آموزشی برای پرسنل اورژانس برگزار شده است. 
 
نوری با بیان اینکه درحال حاضر، ۶۴ دانشگاه و دانشکده خدمات اورژانس را ارائه می دهند، یادآور شد: ابعاد عملیاتی وزارت بهداشت با سنجه های مشخص، اعتبار بخشی می شوند. امسال پایگاه ها و ادارات اعتبار بخشی شده اند و تا نیمه اسفند تمام دانشگاه ها با معیار و محورهای مختلف اعتبار بخشی خواهند شد.  
 
وی افزود: آموزش های فوریت های پژشکی ابتدایی به مردم  انجام می شود و محتواهای آموزشی خوبی در کشور و از طریق رسانه ها درحال توزیع است و با همکاری آموزش و پرورش، آموزش های لازم به فرزندان داده می شود.
 
معاون آموزش سازمان اورژانس کشور با اشاره به کمبود نیرو در بخش اورژانس، گفت: به زودی مجوز جذب نیرو تا پایان سال داده می شود. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم که در بودجه سال آینده به سازمان اورژانس کشور توجه ویژه ای داشته باشند. زیرا برای مثال، هر پایگاه اورژانس هوایی سالانه ۱۵ میلیارد تومان هزینه در بر دارد.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر