اعلام زمان مبارزه با آفات درختان سیاه‌ ریشه

زمان مناسب مبارزه زمستانه با آفات و بیماری‌های درختان سیاه ریشه از ۱۲ بهمن ماه امسال به مدت ۳ هفته از زمان شروع است.

عبدالرحمن زاغی با اشاره به اهمیت مبارزه زمستانه برای کاهش جمعیت زمستان‎گذران آفات و عوامل بیماری‌زای درختان میوه هسته‌دار و دانه‌دار نظیر هلو، شلیل، سیب، گلابی و گرد و گفت: زمان مناسب مبارزه زمستانه با آفات و بیماری‌های درختان سیاه ریشه از ۱۲ بهمن ماه امسال به مدت ۳ هفته از زمان شروع تعیین و اعلام می‌شود.

او افزود: باغداران قبل از مبارزه زمستانه به کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاهپزشکی مراجعه و بر اساس مشاوره و توصیه‌های کارشناسان، اقدامات کنترلی را انجام دهند.

زاغی گفت: برای مبارزه با آفت سپردار سفید توت روی درختان سیاه ریشه مانند هلو، شلیل، کیوی، گردو و درختان غیرمثمر حاشیه باغات نظیر توت و بید، مبارزه مکانیکی از طریق پاک کردن تنه و شاخه‌های اصلی درختان آلوده با اسکاچ یا گونی آغشته به محلول روغن ولک ۲ تا ۳ درصد انجام شود.

او افزود: هرس سرشاخه‌های شدیداٌ آلوده به آفت سپردار سفید توت، هرس سرشاخه‌های آسیب دیده هلو و شلیل ناشی از آفت سرشاخه خوار هلو و جمع آوری و امحاء سرشاخه‌های هرس شده و میوه‌های خشکیده (مومیایی) از دیگر روش‌های مبارزه با آفت سپردار سفید توت روی درختان سیاه ریشه است.

زاغی روغن پاشی درختان آلوده به سپردار سفید توت با روغن امولسیون شونده به میزان ۲.۵ لیتر در ۱۰۰ لیتر آب حتی الامکان یک هفته قبل از باز شدن جوانه‌های گل برای مبارزه با آفت سپردار سفید توت روی درختان سیاه ریشه تاکید کرد.

او گفت: مبارزه زراعی شامل شخم سطحی یا پابیل کردن سایه انداز درختان موجب برهم زدن پناهگاه زمستانه آفاتی نظیر مگس میوه مدیترانه‌ای و مگس گیلاس می‌شود.

زاغی گفت: برای کاهش جمعیت عوامل زمستانگذران بیماری‌های قارچی و باکتریایی نظیر لب شتری، لکه غربالی و شانکر باکتریایی درختان هسته دار هنگام تورم جوانه‌ها و قبل از باز شدن کامل گل‌ها محلولپاشی با قارچکش‌های توصیه شده نظیر سموم مسی تاکید می‌شود.

او افزود: در باغات آلوده به کنه قرمز اروپایی با تایید کارشناس حفظ نباتات یا کلینیک گیاهپزشکی کنه کش‌هایی نظیر کلوفنتزین ۰.۵ تا ۰.۳ در هزار، بروموپروپیلات ۱ در هزار، فن پروپاترین ۲ تا ۱.۵ در هزار و اتوکسازول ۰.۵ در هزار بهمراه روغن امولسیون شونده توصیه می‌شود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: