پیشرفت خارق العاده ایران در صنعت دفاعی

خودکفایی در صنعت دفاعی وامنیت کاملا بومی ودرون زا از جمله دستاورد‌های دفاعی انقلاب اسلامی است.

ایران از همان ماه‌های اول پس از انقلاب اسلامی دچار تحریم‌های تسلیحاتی بود و برخلاف سایر تحریم‌ها که به مرور در این ۴ دهه علیه کشورمان اعمال شد، در حوزه تسلیحات نظامی از همان ابتدا تحریم بودیم و حتی در اوج حمله صدام به کشورمان نیز این تحریم ادامه داشت. سختی بیشتر آن جا بود که تا قبل از پیروزی انقلاب در حوزه تسلیحاتی وابستگی تقریبا صددرصدی به خارج کشور وجود داشت و هزاران مستشار غربی در کشورمان با هزینه این مردم ارتشی را فراهم ساختند که قرار بود ژاندارم منطقه شود. با این حال و در بزنگاه جنگ تحمیلی این مستشاران از کشور رفتند و ایران ماند و تسلیحاتی که حتی تعمیرشان را بلد نبود با این حال و در این ۴۴ سال ایران قبل از انقلاب که تنها قادر به تولید حدود ۳۰ خانواده از محصولات دفاعی بود امروز با رشدی عجیب و غریب به حدود ۸۰۰ خانواده رسیده است.

این پیشرفت زمانی خارق العاده توصیف می‌شود که بدانیم در شرایط تحریم صددرصد و حتی ترور دانشمندانی همچون شهید فخری زاده صورت گرفته و ایران امروز را در زمینه تولیدات دفاعی از موشک و سامانه‌های پدافند هوایی و پهپاد و تسلیحات سبک و سنگین گرفته تا ناوشکن‌های چند هزار تنی و انواع جنگنده و زیردریایی به قدرت اول منطقه بدل کرده است. همین توان در تولید و استفاده از تسلیحات و تجهیزات رزمی باعث شده است تا جمهوری اسلامی ایران از سویی در تولید امنیت خود کاملا بومی و درون زا باشد و از سوی دیگر به سطح بالایی از بازدارندگی دست یابد که بیش از سه دهه خیال خام تهاجم به ایران عزیز را از سر دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما بیرون کرده است. به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد فجر انقلاب اسلامی نگاهی داریم به دستاورد‌های دفاعی انقلاب اسلامی که توانست با هزینه بسیار و جهادی عظیم معجزه‌ای را رقم بزند. گزارش پیش رو بخش کوچکی از این دستاوردهاست که سعی شده است به اجمال و در این روز‌های پر خاطره تدوین شود.

خرمشهر؛ مهلک‌ترین موشک بالستیک

قطعا مهم‌ترین و راهبردی‌ترین حوزه پیشرفت تسلیحاتی ایران که توانسته سطح بالایی از بازدارندگی را به کشور بدهد، حوزه موشکی است. در حالی که پیش از انقلاب، غربی‌ها به ایران اجازه نمی‌دادند موشک بیش از برد ۱۰۰ کیلومتر داشته باشد، جنگ تحمیلی به ما ثابت کرد که برخلاف ارتش رژیم بعث عراق، چقدر دستمان خالی است. همین تجربه تلخ، ایران را به سمت ساخت موشک سوق داد تا امروز جمهوری اسلامی ایران به تنوع بسیاری از موشک‌های بالستیک و نقطه زن دست یافته است، چنان چه مؤسسه مطالعات دفاعی و امنیتی انگلیس در گزارشی از توانمندی موشکی ایران با عنوان یک انقلاب فنی تمام عیار یاد می‌کند و می‌نویسد: «توسعه قدرت موشکی، توانایی بازدارندگی را در اختیار ایران قرار داده و این کشور را قادر کرده است با اتکای موشک‌های نقطه‌زن خود، دشمنانش را صد‌ها کیلومتر دورتر هدف قرار دهد.»

در این سال‌ها متخصصان کشورمان توانستند موشک‌ها و راکت‌های ایرانی را با سوخت‌های جامد و مایع با برد تا ۲۰۰۰ کیلومتر بسازند و تست کنند و رعب و وحشت به دل دشمن بیندازند و حتی گفته می‌شود ایران برای رسیدن به اهداف بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر هم مشکل فنی و دانشی ندارد و زمانی که نیاز باشد از این عدد هم خواهد گذشت. جمهوری اسلامی ایران تا به امروز با طراحی و ساخت بیش از ۱۶ موشک بالستیک با کاربرد‌های مختلف، گام‌های بلندی در مسیر دستیابی به قدرت بازدارنده بومی برداشته است و مدرن‌ترین موشک ایرانی به نام خرمشهر با ۲ هزار کیلومتر برد و حدود ۲۰ تن وزن و سر جنگی هدایت شونده می‌تواند همه اهداف دشمن ما را در اطراف کشورمان تهدید کند.

این مهلک‌ترین موشک بالستیک ایران، در زمان رونمایی از سوی نشریه آمریکایی نیوزویک به عنوان یک «سیلی» به گوش ترامپ و نتانیاهو مطرح شد. داشته‌های موشکی ایران تنها به موشک‌های بالستیک منحصر نشده و بر اساس یک اصل راهبردی کشورمان در صنعت دفاعی توانسته است طیف متنوعی از راکت‌ها و موشک‌های کروز را نیز تولید کند که شاید بتوان گفت گل سرسبد موشک‌های کروز ساخته شده در ایران «هویزه» نام دارد. امسال نیز از موشک صیاد ۴B رونمایی شد. موشکی با برد ۳۰۰ کیلومتر که برد انهدام سامانه باور ۳۷۳ را که تا پیش از این روی عدد ۱۵۲ بود به فراتر از ۳۰۰ کیلومتر ارتقا داد.

موشک هایپرسونیک بالستیک

دو ماه قبل بود که سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران خبر مهمی را اعلام کرد و از ساخت موشک هایپرسونیک بالستیک توسط ایران خبر داد. به گفته فرمانده هوافضای سپاه، این سامانه سرعت بسیار بالایی دارد و دارای قابلیت مانورپذیری در جو و بیرون جو است. سردار حاجی‌زاده یک روز پس از اعلام خبر ساخت موشک، از رونمایی موشک بالستیک هایپرسونیک این نیرو در آینده خبر داد. موشک‌های هایپرسونیک نسلی از موشک‌هاست که سرعتی بیش از ۵ برابر سرعت صوت دارند و به دلیل همین سرعت بالا، رهگیری‌شان با سامانه‌های پدافندی رایج تقریباً غیرممکن است. به غیر از روسیه، چین و آمریکا که در مراحل پیشرفته توسعه موشک‌های هایپرسونیک خود قرار دارند، کره‌شمالی، استرالیا و هند هم از ساخت یا خرید موشک هایپرسونیک گفته‌اند و حالا ایران هم با تولید موشک بالستیک هایپرسونیک به جمع معدود کشور‌های جهان که دارای این فناوری پیشرفته نظامی هستند، پیوسته است.

پهپاد همچون سایه‌ای بر سر دشمن

علاوه بر موشک، موضوع پهپاد (پرنده هدایت پذیر از راه دور) از دیگر تولیدات جذاب و بسیار مهم صنعت دفاعی کشورمان در سال‌های پس از انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. تجهیزاتی مهم و راهبردی که امروز در هر ارتش مدرنی جزو واجبات بوده و به مدد تلاش متخصصان دفاعی کشورمان می‌توانیم ادعا کنیم جزو ۳ کشور سازنده پهپاد‌های رزمی و شناسایی در دنیا هستیم. هفتم خرداد امسال بود که سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح از یکی از پایگاه‌های سری و زیرزمینی پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نام پایگاه راهبردی پهپادی ۳۱۳ ارتش، بازدید کرد.

با عملیاتی شدن این پایگاه سری که در عمق صد‌ها متری زمین طراحی و ساخته شده جمهوری اسلامی ایران به قدرت برتر پهپادی در منطقه تبدیل شده است. همچنین در این بازدید دو دستاورد جدید برای نخستین بار به نمایش درآمد؛ نخستین دستاورد موشک کروز حیدر- ۱ است که قابل حمل توسط پهپاد کمان-۲۲ نهاجا و فطرس معرفی شده است. این موشک ۲۰۰ کیلومتر برد دارد و سرعت آن در لحظه اصابت به هدف، هزار کیلومتر بر ساعت است. حیدر-۱ اولین موشک کروزی است که قابلیت شلیک از پهپاد را دارد. دومین دستاورد، پهپاد کروز حیدر-۲ است که یک پهپاد محمول بر بالگرد است.

پیشرفت‌های خیره‌کننده جمهوری اسلامی ایران در زمینه ساخت انواع پهپاد به ویژه در حوزه دفاعی و نظامی، به خصوص در سال‌های اخیر، توجه جهان را به خود جلب کرده است. ۱۳ آذر ۱۳۹۰ ایران یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی فوق پیشرفته و رادار گریز آمریکا از نوع لاکهید مارتین آر کیو ۱۷۰ را که در شرق کشور در حال جاسوسی بود، تحت کنترل خود درآورد و آن را به زمین نشاند و اقدام به مهندسی معکوس روی آن کرد.

آسمانی امن با پدافندی همیشه بیدار

اما مگر می‌شود کشوری بزرگ، با موقعیتی مهم و در یک منطقه حساس، در زمینه پدافند هوایی قدرتمند نباشد؟ شاید بزرگ‌ترین نقطه ضعف ما در دوران جنگ تحمیلی همین پدافند هوایی بود. امروز ایران جزو معدود کشور‌ها در جهان است که با اتکا به توانمندی‌های داخلی پیشرفته‌ترین سامانه‌های دفاعی ضد موشکی را تولید کرده؛ سامانه‌هایی که به عنوان سپر دفاعی کشور دشمنان را از هرگونه تجاوز احتمالی پشیمان خواهد کرد. شاهکار این سامانه ها، باور ۳۷۳ نام دارد که از نمونه روسی اس ۳۰۰ ساخته شده، اما بسیار پیشرفته‌تر است و کار حراست از مهم‌ترین نقاط کشور از جمله برخی سایت‌های هسته‌ای را برعهده دارد.

اس ۳۰۰ سامانه پدافندی پیشرفته روسی است که قرار بود در سال ۲۰۰۸ به ایران داده شود، اما تحریم‌های شورای امنیت و بدقولی روس‌ها این موضوع را به تعویق انداخت تا ایران خود به فکر ساخت پدافند بومی در سطح اس ۳۰۰ بیفتد. کشورمان طراحی و ساخت باور ۳۷۳ را با این شرایط شروع کرد و حتی زمانی که در سال ۹۶، چند گردان از سامانه اس ۳۰۰ از سوی روسیه به ایران داده شد باز هم کار ساخت باور ۳۷۳ را متوقف نکرد تا این که سال ۱۳۹۹ و با حضور رئیس جمهور وقت از این سامانه رونمایی شد. «باور ۳۷۳» را باید پیچیده‌ترین و مهم‌ترین سامانه پدافند هوایی موشکی ساخت داخل و حتی پیچیده‌ترین پروژه دفاعی تاریخ ایران به شمار آورد که کار طراحی، ساخت، تست و عملیاتی شدن آن در کمتر از یک دهه به دست متخصصان ایرانی در داخل کشور انجام شده است، اما ویژگی‌های این شاهکار صنعت دفاعی کشور که می‌تواند همچون گنبدی آهنین در کنار دیگر سامانه‌های بومی و غیر بومی پدافندی ایران به دفاع از حریم ایران بپردازد، چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، در سامانه سلاح باور۳۷۳، دو رادار جست وجوگر و رهگیر وجود دارد که حداکثر برد رادار جست وجو و کشف بر اساس اطلاعات اعلام شده ۳۲۰ کیلومتر و حداکثر برد رادار رهگیری ۲۶۰ کیلومتر خواهد بود. رادار جست وجو و کشف سامانه باور۳۷۳ قادر است ۳۰۰ هدف را به طور همزمان شناسایی کند؛ از سویی رادار رهگیر این سامانه نیز قادر به رهگیری ۶۰ هدف به طور همزمان است. از جمله ویژگی‌های بارز رادار رهگیر باور۳۷۳، قابلیت کشف اهداف پنهان‌کار با سطح مقطع راداری بسیار کم است که با این توانایی، عملا هدف پنهان‌کاری برای این سامانه وجود نخواهد داشت. از دیگر سامانه‌های مهم در پدافند هوایی کشور می‌توان به سامانه بومی سوم خرداد اشاره کرد که با انهدام پهپاد پیشرفته گلوبال هاوک آمریکایی در سال ۱۳۹۸ درخشید.

بزرگ‌ترین ناوگان بالگردی غرب آسیا

جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین صنایع بالگردی در منطقه، یکی از کشور‌های پیشرو در عرصه طراحی و ساخت بالگرد‌های نظامی و تجاری است. ایران از سال ۱۳۷۶ و با ساخت بالگرد «شباویز» که نمونه‌ای مهندسی معکوس شده از بالگرد «بل-۲۰۵» بود، به جرگه کشور‌های سازنده بالگرد پیوست. پس از بالگرد شباویز، خانواده بالگرد‌های شاهد در سه مدل «شاهد-۲۷۴» و «شاهد-۲۷۸» و «شاهد-۲۸۵» تولید شد که برای نخستین بار در این خانواده، روند طراحی و ساخت کاملا بومی صورت گرفت.

پیشتاز در ساخت تانک و ادوات زرهی

در جنگ‌های امروزی ادوات زرهی مثل تانک و نفربر‌ها نقش زیادی در پیشبرد جنگ و همچنین حفظ جان سربازان دارد، از این رو کشور‌ها سرمایه گذاری زیادی روی تانک‌ها و زره پوش‌ها می‌کنند. بر اساس آخرین آمار سایت گلوبال فایر پاور که سایت معتبری درباره تعداد و نوع تسلیحات در کشور‌های مختلف است تعداد مجموع تانک‌ها و نفربر‌ها و زره پوش‌های ایران ۲۹۳۱ عدد است. طبق این آمار، ایران در رتبه ۱۳ رده بندی کشور‌های دارای بیشترین تانک قرار دارد.

متخصصان کشورمان علاوه بر بهینه سازی تانک‌های خارجی که در نیرو‌های مسلح کشورمان به کار گرفته می‌شوند سعی کردند وارد حوزه ساخت تانک نیز بشوند. اولین و معروف‌ترین نمونه درخورذکر در این زمینه تانک ذوالفقار است، اما نسل جدید تانک‌های ایرانی کرار نام دارد. تانک کرار بهترین تانک ایران است که ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ رونمایی و همزمان خط تولید انبوه در صنایع زرهی بنی‌هاشم دورود در استان لرستان افتتاح شد. این تانک در مدت سه سال توسط متخصصان سازمان صنایع دفاعی ایران طراحی و ساخته شده است. تانک کرار از موتوری جدید با ساختار بهینه شده استفاده می‌کند که توانی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ اسب بخار از آن انتظار می‌رود. سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله‌یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق و امکان شلیک توپچی و فرمانده از دو سایت موازی از ویژگی‌های تانک کرار است.

جولان شناور‌های بومی در آب‌های جهان

یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های صنعت دفاعی به شناور‌های آبی ارتباط دارد. در این حوزه نیز عملکرد صنایع دفاعی ایران چشمگیر و درخشان بوده، از ناوچه‌ها و ناوشکن‌های کوچک و بزرگ گرفته تا زیردریایی‌های سبک و نیمه سنگین که اوج فناوری را در دستان هوشمند ایرانی به نمایش می‌گذارد. ناوشکن جماران نخستین ناوشکن ساخت ایران است که با دانش کامل ایرانی ساخته و در ۱۳۸۸ خورشیدی تحویل نیروی دریایی ارتش شده است. در جماران از پیشرفته‌ترین نمونه‌های راداری، سامانه‌های پدافندی و موشکی از جمله موشک‌های سطح‌به‌هوا و اژدرانداز استفاده شده بود.

همچنین جماران نخستین ناوشکن ایرانی است که به باند فرود بالگرد مجهز شد. پس از جماران دومین ناوشکن کلاس موج به صورت کاملا مشابه با جماران ساخته شد و دماوند نام گرفت. این ناوشکن متاسفانه بر اثر یک حادثه دریایی در بندر انزلی غرق شد. سهند و دنا نمونه‌های دیگر این کلاس بودند که در سال‌های اخیر ساخته شده اند و هم اکنون چند فروند دیگر هم در حال ساخت هستند. همچنین سال ۱۴۰۰ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران توانست برای اولین بار در تاریخ نیروی دریایی کشورمان یک ناوگروه با حضور ناوشکن سهند و ناوبندر مکران به اقیانوس اطلس اعزام کند و هم اکنون ناوگروه دیگری از ایران در حال پیمایش دور دنیاست.

تصمیم برای ساخت زیردریایی در ایران، به اوایل دوران جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه ایران بازمی‌گردد. زیردریایی غدیر بر اساس یک طرح خارجی در خط تولید قرار گرفته و تعداد زیادی از آن به خدمت ارتش درآمد. در ادامه، متخصصان کشورمان برای رفع نیاز‌های بالاتر از دفاع ساحلی، طراحی زیردریایی بومی فاتح را در دستور کار قرار دادند. زیرسطحی ۵۲۷ تنی فاتح به‌عنوان یک زیردریایی نیمه‌سنگین تلقی می‌شود. این زیردریایی از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر است و توانایی حرکت در عمق ۲۰۰ متر را به‌صورت عادی دارد و می‌تواند به‌مدت ۳۵ روز دریانوردی کند. در ساخت زیردریایی فاتح بیش از ۴۱۲ هزار قطعه با دستیابی و بومی‌سازی ۷۶ عنوان فناوری روز دنیا به‌کار رفته است. شناور «شهید سلیمانی» عضو جدید نیروی دریایی سپاه پاسداران محسوب می‌شود که مجهز به نخستین سامانه پرتاب ترکیبی موشک‌های برد کوتاه و متوسط سطح به سطح است.

منبع : خراسان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۳ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
باعث افتخار برای ملت وطن دوست.است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۲ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
با افتخار و دعای مردم و امام زمان علیه السلام را برای تمام حافظان امنیت و کشور خواستارم و دشمن عصبانی باش و از عصبانیت بمیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۷ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
خدا قوت ایران من
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۹ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
از اصفهان معلومه چقدر خارق العاده هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۴ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
اتفاقا همینکه برای هدف قرار دادن یک مرکز نظامیتوسل به اسباب بازی شدند نشان از بیچارگی دشمن و قدرت ایران دارد.
البته درک این موضوع برای اهل فن است ،نه بچه ها
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۹:۲۱ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
اصلاً ب اندازه ایی نیستی ک بخوام برات توضیح بدم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۵ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
بستگی داره اخبار رو از کجا گرفته باشی. من که میگم اگه در اصفهان موفق بودند الان توپ و تانک‌ اونها پشت مرزهای ما بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۰ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
وزارت دفاع ما مردم ایران ازشماسپاسگذاریم ایرانی ممنون شماست اونی که حرف مفت می زنه ایرانی نیست
Iran (Islamic Republic of)
حسین سلمانی
۱۶:۲۵ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
یه موشک قدرتمند بیارین اسمش رو هم بزارین خلیج فارس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۸ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
انشالله کور شود آنکه نمی تواند موفقیت ایران عزیزم و ببینه
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۱۷:۳۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
احسنت.
درود .
بسیار عالی .
مایه افتخار است.
ای کاش در اقتصاد نیز موفق بودیم. اگر مردان اقتصاد نیز کار جهادی را الگوی خود کرده بوند الان شاهد این وضعیت نبودیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۹ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
جانم فدای رهبر و انقلاب اسلامی
زنده باد جمهوری اسلامی
Iran (Islamic Republic of)
منصورر
۱۹:۲۴ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
تا جان دربدن داریم نمیگزایم یک وجب از خاک پاک ایرانیان به دست دشمن بیفتد چه باموشک‌.چه با دست خالی از وطن دفاع میکنیم
United States of America
Hami
۲۰:۲۶ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
صنایع موشکی ، کجاش دفاعیه ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۱ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
بازدارنده است!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۳ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
نه دیگه از نظر آمریکا دفاعی نیست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۹ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
خدارو صد مرتبه شکر ما بدمون نمیاد کشورمان درمقابل محاجمان متجاوز قوی ترباشه ولی خدایی وقتی شکم ملتت گرسنه باشه خدای زمین باشی یه پشیز نمی ارزه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۲ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شما که خدای شکمت هستی نگران نباش شکمت گرسنه نمیمونه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کاش فکر اقتصاد مردم و روابط خوب با جهان را هم بیاندشید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۰ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
منظورتون اگه از جهان آمریکاست.اون روابط خوب حالیش نمیشه اون فقط بله قربان گو و مطیع تام میخواد.
هیهات من الذله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۱ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
کوری چشم دشمنان و منافقان و وطن فروشان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۸ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
زنده باد ایران
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۵ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
عدالت و معیشت و اقتصاد _0_
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۹ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
این به خاطر دلال بازی هست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۷ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
به کوری چشم دشمنان و منافقین یکی از پیشرفته ترین کشورهای نظامی جهان هستیم
Iran (Islamic Republic of)
صیاد
۲۳:۵۴ ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
خدا کنم که همه ایرانی ها موفق و سربلند باشند درود بر ارتش سپاه بسیج نیرو انتظامی دریایی وهوایی سربلند باشید و موفق
Iran (Islamic Republic of)
دانیال
۰۰:۳۳ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
خدا قوت امیدارم با تزریق بودجه و مدیریت درست شاهد تولید انبوه و به پایان رسوندن تمام پروژه ها مثل کرار ، بالگرد شاهد ،شناورهای سنگین و ... باشیم
Iran (Islamic Republic of)
روح الله
۰۸:۲۹ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
در اصفهان هم خوب عمل کرد درعین الاسد امریکا با ان همه هیا هو نتوانست کاری انجام دهد خود فروخته
Iran (Islamic Republic of)
روح الله
۰۹:۰۶ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
احسنت بر دلاور مردان احسنت وماشاءالله خسته نباشید خدانگهدارتان، بردل سیاه دشمن ومنافق لعنت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۶ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
مرحبا ایران با اقتدار و صلابت
Iran (Islamic Republic of)
معینی
۱۴:۵۱ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
اینقدر از لحاظ نظامی الحمدالله پیشرفت کردیم .
کاش که اقتصاد کشور راهم همینطور طی میکردید
Iran (Islamic Republic of)
حسن
۲۳:۵۴ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
گاماس گاماس
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۷:۲۶ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
آره همش روسی هستش ایران فقط اینارو رنگ کرده است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۷ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شما اینجوری فکر کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۰ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
قسم جلاله میخورم جام من ارزشی در برابر ایران که کرد لر ترک گیلک وبلوچستان دارد هیچ است فدای رهبر سربلند باشید دشمنانتان کور باد
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۲۰:۱۹ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
پیشنهاد می دهم ازبست و اغشته کنند به مواد رادیو اکتیو و موشک الوده درست کنند هر جا رسید الوده کنه مانند چرنوویل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۳ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
کاش.جای.نق.زدن.وخود.تحقیری.اگر.کاری.از.دستمان.بر.میاید.استین.مردانگی.بالا.بزنیم.وبرای.خاک.پاک.کشورمان.کاری.انجام.دهیم.دیگران.در.قسمت.نظامی.وامنیت.کار.کردن.شماها.به.جای.ایراد.در.اقتصاد.ویا.هر.پیشرفتی.کار.کنید.ایراد.گرفتن.هنر.نیست.هیج.کشوری.مردمش.برای.ما.کار.نمیکند.هیچ.کجای.جهان.برای.کشوری.دیگر.کمک.نمیکنند.ضربه.میزنن.کمک.نه.اگر.هم.توان.نداریم.سکوت.اختیار.وپشتیبان.دانشمندان.کشورمان.باشیم.ودعا.گوی.انها.تا.در.سایه.دانش.انها.ما.هم.به.رفاه.برسیم..چشم.دوختن.دست.کشورهای.دیگر.از.غرب.تا.شرق.تا.افریقا.فکر.عبس.وبیهوده.۰خدا.قوت.هم.وطن.باغیرت.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۷ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
خیلی خوشحال شدم
Iran (Islamic Republic of)
یاسر
۰۷:۱۹ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
پاینده ایران قدرتمند
Iran (Islamic Republic of)
سعید
۱۱:۵۲ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
از پراید ۳۰۰ میلیونی چه خبر ،اقتدار ،پیشرفت ،
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۲ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
آینده ایران را خیلی خوب میبینم که چه جایگاهی در جهان دارد .ولی یک مشکل است .بعضی از اتباع ایران دور از انسان های خوب و مسلمان شأن ... باور کنید ناسزا گفته نمیتوانم این موریانه ها اگر جدی گرفته نشوند تبدیل به شکاف عمیق میشوند .نابود باد دشمن ملت ایران اسلامی .
زنده باد ایران اسلامی.
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۹:۵۶ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
خداراشکر الحمدالله
ای کاش مدیریت کشور دست نظامیها بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۵ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
اینکه از لحاظ دفاعی قوی باشیم خیلی هم عالی است، ولی باید توجه داشت ،که شوروی خیلی از اینها وپیشرفته ترش وحتی فضا پیما وقاره پیما وهسته ای وهیدروژنی راهم داشت ولی ماشین تولیدیش لادا بود ،ودر برابر گرسنگی ملتش تاب نیاورد ومتلاشی شد،درحالی که مقاماتش فساد واختلاس نداشتند، وفقط روی تجهیزات نظامی وفضایی سرمایه گذاری کرده بودند ،تا بافساد واختلاس مقامات برخورد نشود ،تا هرچیز سرجای خود قرار نگیرد ،تا امید دردل جوان جوانه نزند تا اقتصاد از تامین نیازهای اساسی شهروندان ناتوان باشد ،با کروز وپهباد شکم گرسنه سیر نمیشود
Iran (Islamic Republic of)
رامین
۲۱:۱۰ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
شوروی اگر متلاشی شد باعث کی بود آمریکا.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۳ ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
شوروی فروپاشید
ولی سلاح های هسته ای شوروی که دود نشد بره هوا
همه اش کامل و سالم دست روسیه است
و اگر همان تسلیحات هسته ای ساخت شوروی نبودند الان روسیه با خاک یکسان شده بود یا در بهترین صورت تبدیل شده بود به یک ایالت جنگ زده آمریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۱۳ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
زنده و سر بلند باد ایران و ایرانی مرحبا
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۲۳:۱۵ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
الهی شکر اگر این قدرت رو نداشتیم ایران رو مثل سوریه میکردن. مثل سگ از ایران ترس دارن تمام کشورهای عربی از اونور آذربایجان و ترکیه و عراق از ایران ترس و وحشت دارن چون ابرقدرت این سمت دنیا هستیم
Iran (Islamic Republic of)
حکیم خدا بیامرز
۱۹:۰۰ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
فکر نان کن که خربزه آبست ...
در حفظ هر کشوری هیچ تجهیزات نظامی اندازه" رضایت مردم "اهمیت نداره...
۸سال با دست خالی همین مردم در مقابل ابرقدرت‌های دنیا مررردانه ایستادند ...ولی در سفره انقلاب بیگانه شدند و شرمنده زن و فرزند شدند ...
Iran (Islamic Republic of)
مهران فر
۱۹:۲۲ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
ایران قدرتمند شرط توسعه ی پایدار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
دورود بر غیرت ایرانی سر بلند باد ایران وطن من
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۶ ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
انشاءالله چنین پیشرفتی در زمینه اقتصادی هم رخ بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۰ ۲۸ اسفند ۱۴۰۱
یعنی سخته متوجه بشیم هر چیزی بعد از قدرت نظامی وبا استفاده از قدرت نظامی به دست میاد
آخرین اخبار