شرط جدید آمریکا برای فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه

سناتور‌های آمریکا از جو بایدن خواستند فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه را تا زمان موافقت آنکارا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به تاخیر بیندازد.

سوئد و فنلاند در انتظار موافقت ترکیه برای پیوستن به ناتو هستند. در همین حال منابع کنگره پیش‌تر به سی ان ان گفته بودند که دولت بایدن در حال آماده کردن طرحی برای اخذ موافقت مجلس سنای آمریکا برای فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه است که یکی از بزرگ‌ترین معاملات تسلیحاتی ایالات متحده در سال‌های اخیر خواهد بود.

به گزارش سی ان ان، از سوی دیگر گروهی متشکل از ۲۷ نفر از اعضای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه با ارسال نامه‌ای به بایدن اعلام کردند: مجلس سنا تا زمانی که ترکیه با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو موافقت نکند، نمی‌تواند با حمایت‌های آینده آمریکا از ترکیه، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۱۶ به این کشور موافقت کند.

در این نامه آمده است: مخالفت ترکیه با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو یا تعیین جدول زمانی برای انجام این کار از سوی این کشور، در برهه‌ای کلیدی از تاریخ که روسیه در حال ادامه تهاجم خود به اوکراین است، وحدت میان اعضای این سازمان را تهدید می‌کند.

سناتور‌ها در ادامه این نامه خاطرنشان کردند: روابط امنیتی سازنده و سودمند دوجانبه با ترکیه به نفع ایالات متحده است و ما منتظر تصویب پروتکل‌های الحاق سوئد و فنلاند به ناتو توسط آنکارا هستیم.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید جمعه گذشته گفت: ما از ترکیه می‌خواهیم با سوئد و فنلاند همکاری کند تا روند پیوستن این کشور‌ها به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو هرچه زودتر به سرانجام برسد.

مذاکرات سه جانبه ترکیه، سوئد و فنلاند در مورد عضویت در ناتو پیش‌تر به درخواست آنکارا به زمان دیگری موکول شد.

مولود چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه هم ۱۳بهمن گفت: نشست سه جانبه با سوئد و فنلاند برای بررسی روند پیوستن این دو کشور به ناتو پس از تظاهرات اخیر در استکهلم بی معنی است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر