تحولات جشنواره مد و لباس ۱۴۰۲؛ از آسیب شناسی تا همکاری طراحان و تولیدکنندگان

رئیس دوازدهمین جشنواره مد و لباس، درباره چگونگی برگزاری این دوره از جشنواره و تفاوت آن با دوره‌های قبلی توضیحاتی داد.

پوشاک در رأس مسائل فرهنگی کشور است. درست است که در خیلی از حوزه‌های صنایع فرهنگی کشور مشکلاتی داریم اما حوزه لباس فراگیرتر است و شاید بتوان گفت از موسیقی، سینما و تئاتر نیز فراتر است چرا که همه مردم ایران با مسئله پوشاک درگیر هستند و از سویی دیگر، رعایت الزامات اسلامی بودن، مسئولیت کار را دو چندان کرده است.

سید مجید امامی، رئیس کارگروه مد و لباس کشور و رئیس دوازدهمین جشنواره مد و لباس کشور، درمورد برگزاری جشنواره مد و لباس، بیان کرد: براساس آسیب‌شناسی که انجام دادیم، دوازدهمین جشنواره مد و لباس با تحول اساسی همراه خواهد بود و در مورد دلایل برگزاری نشدن آن در زمان مقرر، صحبت‌های بسیاری انجام شده است. از اینرو، تلاش می‌کنیم تا این دوره از جشنواره مد و لباس فجر را در بهار ۱۴۰۲ برگزار کنیم.

او با اشاره به ویژگی مهم این دوره از جشنواره مد و لباس گفت: برند‌ها و صنایع، پای کار خواهند آمد و این خبر را می‌دهم که در  آیین نامه این دوره از جشنواره، روشی که در آن، برند‌ها کنار طراحان بیایند را پیدا کرده‌ایم. این در حالی است که پیش از این، بسیاری از طراحان می‌گفتند طرح ما تا زمانی که به تولید نرسد، اتفاق خوبی رخ نمی‌دهد. از اینرو، تلاش کردیم تا با آوردن برند‌ها و صنایع و کنار هم قراردادن آن‌ها با طراحان، این مشکل را برطرف کنیم.

 رئیس دوازدهمین جشنواره مد و لباس کشور، درمورد برگزاری جشنواره مد و لباس، ادامه داد: برگزاری جشنواره مد و لباس به صورت بین المللی، در بهترین حالت، با توجه به چارچوب‌ها و شاخص‌هایی که ما داریم و تأثیری که روی کالکشن یا مجموعه لباس‌های یک خانواده توسط یک ویژند داریم تا حدی چالش دارد و این طور نیست که بگوییم مثل تئاتر و... می‌توان به صورت بین المللی به آن نگاه کرد. البته جهان اسلام، هدف گیری اصلی ماست و به همین منظور، مهمان یا مهمانان ویژه‌ای در جشنواره داریم که به احتمال زیاد هنرمند یا هنرمندانی از تونس هستند. زیرا تونس در حوزه لباس‌های سنتی قوی است.

او درمورد بین المللی یا داخلی بودن این دوره از جشنواره مد و لباس، افزود: در شرایط فعلی، بخش مسابقه جشنواره مد و لباس، بین المللی نیست و به صورت ملی برگزار می‌شود تا روی اهداف خود تمرکز کنیم. اما از سال گذشته، یعنی در اواخر ماه مبارک رمضان، کار خوبی برای تعامل با جهان اسلام انجام دادیم تا وقتی طراحان و مردم ما، پوشاک حجاب و تنوع آن را مشاهده می‌کنند برایشان جذاب باشد و آن رویداد، پوشاک جهان اسلام بود و امیدوارم که امسال هم با همکاری دوستان در سازمان فرهنگ و ارتباطات، این کار را نه مثل جشنواره بلکه به صورت رویداد نمایشی و ترویجی، برای دومین بار برگزار کنیم.

به گفته رئیس دوازدهمین جشنواره مد و لباس، سال گذشته، رویداد پوشاک جهان اسلام، نتایج و ثمرات خوبی داشت که از آن جمله می‌توان به ارتباط خوب ما با طراحان و فعالان حوزه لباس از کشور سوریه و تونس اشاره کرد و امیدوارم امسال هم بتوانیم این کار را توسعه دهیم.

امامی، در پاسخ به این سوال که در این دوره، تا چه اندازه، چالش‌ها و مشکلات طراحی و تولید لباس برای نسل جوان برطرف خواهد شد و ایده‌های نو و الگوسازی در آن‌ها وجود دارند، ادامه داد: اگر بخواهیم از نظر اقتصادی به این موضوع بپردازیم، متفاوت از حیطه فرهنگی و زیبایی شناختی آن است. اما در مجموع قبول دارم که به معنای جدید، صنعت مد خیلی قوی نداریم و در عین حال، آن‌هایی که به دنبال تنوع در حوزه پوشاک هستند نگاه چندانی به ظرفیت‌های داخلی ندارند.

او افزود: واقعاً، هم در حوزه پوشاک آقایان و هم پوشاک بانوان و لباس اجتماعی، ظرفیت‌های بسیار بالایی داریم. بنابراین، به نظر ما به دلیل این که این زیست بوم و چرخه مد به طور کامل شکل نگرفته است و در این میان، حمایت‌های دولتی و شبکه‌های بانکی که باید برای این منظور صورت می‌گرفته، انجام نشده است. در نتیجه شرایط ما برزخی است.

رئیس دوازدهمین جشنواره مد و لباس بیان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به این که جشنواره، معرفی الگو‌ها و بالا آوردن بر اساس چرخش ملی در این زیست بوم را برعهده دارد، اگر کار‌ها در جشنواره به درستی صورت بگیرند، می‌توان در دوره پنج ساله، این خلأ را برطرف کرد. زیرا این موضوع با این که بگوییم اساساً زیرساختی در حوزه تحول در پوشاک و حجاب و جذابیت‌های مانتو، چادر و شال و روسری نداریم، تفاوت دارد.

امامی با تأکید بر طراحی‌های بسیار خوب در جشنواره‌های مختلف مد و لباس، گفت: به عنوان مثال؛ در جشنواره فردخت، بیش از ۳۰۰ مانتو درجه یک آمد که به نظرم، بین ۱۰ تا ۲۰ در صد آن می‌توانست در بازار دیده شود و همچنین، در جشنواره چاردخت و جشنواره کودک نیز اتفاقات خوبی را دیدیم.

رئیس دوازدهمین جشنواره مد و لباس، افزود: با توافق وزرای فرهنگ و اقتصاد، مقرر شد بانک‌های عامل که لیست آن‌ها بعداً اعلام می‌شود، از شرکت‌کنندگان در نمایشگاه‌ها و سکو‌های توزیع مناسب مثل نمایشگاه «شهر خانواده»، از طریق گشایش اسناد اعتباری حمایت کنند تا خانواده‌ها از طریق این حمایت بتوانند محصولات حوزه لباس و پوشاک را خریداری کنند و تولیدکننده نیز با این حمایت مالی وضعیت بهتری پیدا کند. بنده معتقد هستم که توزیع رایگان محصولات، کار درستی نیست و دور از شأن تولیدکننده و توهین به اوست که بیاید و محصولی را تولید کند و برخی، آن‌ها را بخرند و رایگان در اختیار عده‌ای قرار بدهند. در مقابل و به جای این کار، باید تسهیلات داد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۵ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
من خیاطم با مدلهای کاملا ایرانی ومناسب خانمهای ایرانی اما برای تولید لباس ومدل لباسم پارچه لازم دارم ولی هزینه خرید پا رچه ندارم اگر کسی کمکم کند فروش موفقی دارم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۱ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
مدیران بیچاره
نمی توانید یک قانون ساده شفاف تصویب کنید
Iran (Islamic Republic of)
باران
۲۰:۵۶ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
با حمایت از تولیدکنندگان داخلی ، هویت ایرانی و اسلامی و به پوشاک مون برگردونین با قیمت مناسب

اون لباسها بالا تو عکس چند میلیونی هس من شهروند ایرانی نمیتونم بخرمش و مجبورم لباسها ارزون قیمت خارجی بخرم و بپوشم
تو فرهنگ ملی و قومی مون این همه بالقوه استعداد از نقش و طراحی هس دیگه همش لباس سیاه و نمیتون بر تن جوان ایرانی پوشوند یک دخترجوان ایرانی و پسر جوان ایرانی به شادابی نیاز داره
با پوشاک سرزندگی میشه بوجود اورد دیگه جوانان ایرانی ب بی حجابی رو نمیارن
یک دختر آذری یک دختر کردی یک دختر ترکمن و غیره باید هویت ملی و قومی شو تو لباسش حس کنه انوقته رو ب فرهنگ غربی و اروپایی نمیاره
Iran (Islamic Republic of)
بنده خدا
۲۰:۵۳ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
سلام علیکم، لطفا مسئول و رئیس مد لباس یکم حیا تو مد لباس تون باشه سال هاست که بی تفاوت شدین !!؟! و ای مدیران طراح و خیاط ها، وارد کننده ها از خدا بترسید و حیا کنید.با این مد لباس های چندش آورتون،شما این مدل مانتو زنانه جلو باز و تور بی دکمه و آستین کوتا و نیمه آستین ومدل پاره پوره و کهنه...آدام رو یاد دوران قوم لوت می اندازین،که با،عبا های جلو باز وبی آبرو بودن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۰ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
چرا عکسهامانتوهای بی دگمه اند حداقل براش سگک بذارند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۷ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
احتمالا کمی دیر شده !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۷ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
لطفا جلوی تولیدی ها و واردکنندگان بی حیا را بگیرید
Iran (Islamic Republic of)
بنده خدا
۲۰:۵۵ ۱۵ بهمن ۱۴۰۱
سلام علیکم، منم موافقم.
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر