اهمیت توجه به فرهنگ غذایی سالم در جامعه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر اهمیت بالای غذا و تغذیه سالم، بسیاری از مشکلات کنونی سلامت در جامعه را ناشی از بی توجهی و رواج غلط فرهنگ غذایی نظیر استفاده از فست فود‌ها دانست و لزوم اصلاح آن تاکید کرد.

سید وحید حسینی در نشست رییس سازمان غذا و دارو با معاونان غذا و داروی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی منطقه ۵ آمایشی کشور، بر اهمیت ترویج فرهنگ سلامت در جامعه به عنوان یکی از رویکرد‌های مهم در حوزه غذا و دارو تاکید کرد.

او گفت: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در دوره دکتر «عین اللهی» اقدامات بزرگی انجام شده است که اجرای طرح «دارویار» یکی از این کار‌های بزرگ است؛ زیرا طرحی بود که روی آن فکر و برنامه ریزی شده و به صورت جهادی اجرا شد.

حسینی با بیان نقش تاثیرگذار این طرح سلامت محور در ارتقای خدمت به جامعه گفت: طراحان و اجراکنندگان این طرح از جامعه داروسازان و نخبگان این حوزه بودند که دغدغه مهم آن‌ها سلامت مردم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: توفیقاتی که خداوند به مجموعه غذا و دارو داده، حاصل نیت خوب و حرکت جهادی است.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست هم اندیشی با اشاره به افزایش سرطان‌ها به ویژه در زمینه سرطان‌های گوارشی، توجه به موضوع تغذیه و فرهنگ غذایی سالم را از مهمترین مواردی برشمرد که باید به آن توجه کنیم.

حسینی با تاکید بر اهمیت بالای غذا و تغذیه سالم، بسیاری از مشکلات کنونی سلامت در جامعه را ناشی از بی توجهی به این موضوع و رواج غلط فرهنگ غذایی نظیر استفاده از فست فود‌ها دانست.

 بر اساس آمار‌های موجود، ۷۰ هزار واحد صنفی در شهر شیراز و ۷۰ هزار واحد در شهرستان‌های فارس فعال است که در مجموع تعداد ۱۴۰ هزار واحد صنفی در این استان وجود دارد. در شیراز یک هزار و ۲۵۰ ساندویچی و ۳۵۰ واحد تهیه غذا فعالیت دارند.

توجه به راهکار‌های کاهش مصرف خودسرانه دارو و تجویز منطقی داروها، دیگر محور صحبت‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در جمع معاونان غذا و داروی منطقه پنج آزمایشی بود.

حسینی با اشاره به گستردگی وظایف حوزه غذا و دارو، توجه به امر پیشگیری را مانعی برای مواجهه با بیماری‌ها و نیاز به استفاده از انواع دارو برشمرد که می‌تواند به کمک راهکار‌های متعددی در جامعه پیاده سازی شود.

او گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز تلاش کرده ایم از مدیران و مسئولان جوان و آینده دار بهره ببریم؛ این جوانان با بهره مندی از تجربیات اساتید پیشکسوت می‌توانند آینده را بسازند.

حسینی اظهار امیدواری کرد فرصت خدمت به مردم به ما عطا شده را قدر بدانیم و به بهترین شکل برای خدمت به مردم تلاش کنیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست گزارشی از فعالیت‌های قطب پنج آمایشی کشور در این حوزه به معاون غذا و داروی وزارت بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو کشور ارائه کرد.

تعامل و همکاری مطلوب معاونت‌های غذا و دارو قطب پنج، تقویت تعامل با معاونت‌های بهداشت دانشگاه ها، برگزاری نشست‌های مختلف در حوزه غذا و دارو و اقدامات اصلاحی در زمینه تجویز منطقی دارو، از مهمترین مواردی بود که دکتر «محمدجواد راعی» از آن‌ها به عنوان فعالیت‌های مشترک دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی قطب پنج کشور نام برد.

او همچنین تشکیل کارگروه گیاهان دارویی با توجه به ظرفیت‌ها و پوشش گیاهی استان فارس، کسب رتبه نخست کشوری در حوزه مواد خوراکی و آشامیدنی بین دانشگاه‌های کشور، اجرای طرح تولید و توزیع نان کامل در استان فارس، مکانیزه کردن فرآیند‌های جاری با راه اندازی سامانه جامع مدیریت غذا، راه اندازی سامانه مدیریت تجویز و توزیع شیر مصنوعی برای نخستین بار در کشور، اجرای طرح تولید آرد، فرآورده‌های غلات و قنادی بدون گلوتن برای بیماران مبتلا به سلیاک و اهدای سهمیه رایگان به صورت ماهیانه برای نخستین بار در کشور و راه اندازی اتاق‌های تمیز را از مهمترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حوزه غذا و دارو عنوان کرد.

راعی در ادامه از فعالیت ۸۹۵ داروخانه زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد که از این تعداد، ۵۷۷ داروخانه در شهر شیراز فعال هستند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر