تولید ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به توانمندی‌های داخل کشور بیش از ۹۷ درصد از دارو‌های مورد نیاز بدست نیرو‌های توانمند داخلی تولید می‌شود.

حیدر محمدی گفت: یکی از دارو‌هایی که در کشور دارای کمبود بوده قطره‌های چشمی است علت کمبود این دارو نیز نبود زیرساخت لازم برای تولید این دارو است از این رو شاهد هستیم که این واحد تولیدی در شیراز توانسته بخشی اعظمی از نیاز‌های داخلی را با تولید دارو‌های مورد نیاز کشور برطرف کند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و علوم پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ٩٧ درصد از دارو‌های مورد نیاز داخلی در کشور تولید می‌شود و تنها شاید برخی از دارو‌های که صرفه اقتصادی نداشته تولید نمی‌شد، اما اکنون با توجه به حمایت‌هایی که برای واحد‌های تولید کننده در نظر گرفته شده است شاهد هستیم که تمایل واحد‌های تولیدی به تولید اینگونه دارو‌ها نیز افزایش یافته است.

محمدی تاکید کرد: حتی تحریم‌ها هم نتوانسته کیفیت دارو‌های تولید داخل را کاهش دهد طی سال گذشته با وجود تحریم‌های دارویی بیش از ۱۰۰ میلیون یورو داروی تولید داخل به کشور‌های خارجی صادر شده است.

به گفته این مقام مسئول هدف گذاری صادراتی سازمان غذا و دارو برای سال ۱۴۰۲ صادرات بیش از ۲۰۰ میلیون یورو دارو به کشور‌های هدف است.

محمدی در ادامه تاکید کرد: یکی از سیاست‌های کلی این سازمان برون‌سپاری خدماتی است که بر اساس قانون می‌توان این خدمات را برون سپاری کرد لازم به ذکر است که امکان افزایش نیرو‌های انسانی به بدنه دولت در این حوزه وجود نداشته و تنها باید از ظرفیت‌های موجود در بخش خصوصی اقدام کرد.

به گفته معاون وزیر بهداشت، قرار است برخی از کارشناسان حوزه‌های مختلف مرتبط با دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران جمع شده تا پس از آموزش‌های لازم نسبت به تفویض اختیارت به شهرستان‌ها اقدام شود.

محمدی گفت: یکی از حوزه‌های بسیار مهم و پر چالش را در سازمان غذا و دارو مدیریت می‌کنیم و امروز خدا را شاکریم که در حوزه دارو سربلند هستیم و از تنگنا‌های موجود عبور کرده ایم.

او گفت: سیاست‌های اجرا شده در سازمان غذا و دارو در راستای اهداف کلان جمهوری اسلامی در زمینه ارتقا سلامت در جامعه است.

معاون وزیر بهداشت گفت: در اجرای طرح اصلاح سیاست‌های ارزی با عنوان طرح «دارویار» تلاش شد تا مسایل موجود در حوزه تخصیص ارز ترجیحی به دارو حل شود و با اقداماتی که انجام شد می‌توانیم بگوییم امروز در حوزه دارو چیزی به اسم ارز ترجیحی و یا رانت و فساد وجود ندارد.

او با ابراز امیدواری برای رفع چالش‌ها در حوزه تجهیزات و شیر خشک، گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل ما در حوزه تجهیزات مصرفی و شیر خشک؛ ارز ترجیحی است که امیدواریم این مورد نیز رفع شود.

محمدی در ادامه گفت: از حدود تیر ماه که اصلاح سیاست‌های ارزی آغاز شد، مشکلاتی مانند احتکار نیز تا حدود زیادی برطرف شده است.

رییس سازمان غذا و داروی کشور با اشاره به اجرای موفق طرح دارویار تاکید کرد: طرح دارویار با موفقیت در کشور انجام شد و برگشت ناپذیر است؛ باید با برنامه ریزی؛ زیرساخت‌های لازم را تقویت کنیم تا با مشکلات مواجه نشویم.

او گفت: اگر الگوی مصرف دارو‌ها اصلاح نشود، با هر میزان تولید دارو، باز هم با کمبود مواجه می‌شویم؛ در بحث سرم نیز لازم است مصرف بیش از حد سرم کنترل شود.

دکتر محمدی گفت: انتظار ما این است که کنترل در همه حوزه‌ها با جدیت انجام شود و دانشگاه‌ها در بحث نظارت‌ها با دقت بیشتری عمل کنند؛ باید از مصرف کنندگی فاصله بگیریم و این کار با کنترل درست، قابل انجام است.

او با اشاره به برنامه ریزی برای ابلاغ بالغ بر ۱۷ هزار شاخص در زمینه شناسایی آلاینده‌ها و سموم در محصولات غذایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: در حوزه مکمل‌ها نیز به نحوی برنامه ریزی شده تا کارشناسانی از تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پس از دریافت آموزش‌های لازم، در زمینه صدور مجوز‌های مربوط به مکمل‌ها اقدام کنند.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با اشاره به پیشینه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشکده داروسازی و مراکز تحقیقاتی دانشگاه گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دانشگاه‌های اصلی و قطب کشور است که با وجود مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان فعال می‌تواند موثر باشد؛ بسیاری از کار‌ها را می‌توانیم در قالب تفاهم نامه‌های همکاری به این دانشگاه تفویض کنیم و از تجربیات و فعالیت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز بهره‌مند شویم.

تاکید بر برخورد جدی با توزیع محصولات سلامت محور قاچاق و اهمیت موضوع برون سپاری، از دیگر محور‌های مطرح شده از سوی رئیس سازمان غذا و دارو در جمع روسا و معاونان غذا و داروی قطب پنج کشور بود.

در این نشست همچنین سامانه جامع الکترونیکی تامین و توزیع شیر خشک مصنوعی یارانه‌ای از سوی دکتر راعی معاون غذا و دارو دانشگاه معرفی شد.

توانمندی بالای استان فارس در زمینه تولید دارو

استاندار فارس گفت: با تمرکز زدایی می‌توان روند تولید دارو در کشور را سرعت بخشید و فارس نیز توانمندی ویژه‌ای در تولید دارو دارند.

محمد هادی ایمانیه با بیان اینکه دشمنان همچنان به تحریم دارو و تجهیزات پزشکی علیه کشور ما اقدام می‌کنند گفت: برای خروج از این گونه مشکلات تنها راه حل تولید محصولات داخلی با تکیه بر دانش بومی است.

عالی‌ترین مقام دولت در استان فارس گفت: با تمرکز زدایی می‌توان روند تولید دارو در استان و کشور را سرعت بخشید این در حالی است که فارس و برخی از استان‌های کشور توانمندی ویژه‌ای در تولید دارو دارند از این رو می‌توان با تکیه بر دانش و نظارت بر روند تولید دارو مشکلات در این بخش را برطرف کرد.

ایمانیه تاکید کرد: اگر سازمان غذا و دارو به نیرو‌های توانمند استان فارس اعتماد کند شاهد خواهیم بود که نیرو‌های توانمند استان فارس می‌توانند دارو‌های مورد نیاز کشور را با بهترین کیفیت و بالاترین استاندارد‌های لازم در این بخش تولید کنند.

به گفته استاندار فارس منطقه ویژه اقتصادی شیراز مکانی مناسب برای حضور سرمایه گذاران است که تمایل به سرمایه گذاری در بخش سلامت هستند.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر