مدیرکل بهزیستی ایلام خبر داد

مشارکت بهزیستی ایلام در احداث ۲۰۵ واحد مسکونی مددجویان

مدیرکل بهزیستی ایلام گفت: این اداره کل سال جاری در احداث ۲۰۵ واحد مسکونی مددجویان مشارکت داشته است.

حسین نورعلیوند مدیرکل بهزیستی ایلام به مناسبت دهه فجر در تشریح اقدام‌های سال جاری این اداره کل گفت: این اداره کل سال جاری در احداث ۲۰۵ واحد مسکونی مددجویان مشارکت داشته است و برای احداث این واحد‌های مسکونی به هریک از مددجویان بین ۸۰۰ میلیون ریال تا یک میلیارد ریال بصورت کمک بلاعوض به منظور احداث و یا خرید پرداخت شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این مددجویان از هزینه‌های انشعاب برق، گاز، آب و همچنین هزینه صدور پروانه ساختمانی و عوارض شهرداری نیز در مجموع به مبلغ ۱۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال معاف شده اند.

مدیرکل بهزیستی ایلام به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن مددجویان اشاره کرد و افزود: امسال در این زمینه نیز ۵۴ نفر از سرپرستان خانوار جامعه هدف وام ودیعه مسکن در مجموع با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال دریافت کرده که سرانه آن بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون ریال بوده است.

وی همچنین از انجام لوله کشی گاز منازل مددجویان به تعداد ۱۸۵ نفر با اعتبار۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال خبر داد و گفت: یکی دیگر از اقدام‌های شاخص و تاثیرگذار دولت در این مدت افزایش ۲ برابری کمک هزینه مسکن سهم بهزیستی ویژه خانواده‌های ۲ معلول به بالا بوده که در این زمینه پرداخت کمک بلاعوض تامین مسکن خانواده‌های دارای حداقل ۲ عضو معلول در مناطق شهری و روستایی به ترتیب به ۲ میلیارد ریال و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

پرداخت ۹۷۰ فقره تسهیلات اشتغال به جامعه هدف

وی به تسهیلات اشتغال به جامعه هدف اشاره کرد و گفت: امسال تاکنون بیش از ۹۷۰ نفر از مددجویان وام اشتغال با سرانه یک میلیارد ریال و یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال دریافت کرده اند.

مدیرکل بهزیستی ایلام یکی از سیاست‌ها و برنامه‌های بهزیستی را خودکفایی جامعه هدف عنوان کرد و گفت: در این زمینه با پرداخت تسهیلات اشتغال و سایر حمایت‌ها استقلال مالی مددجویان در دستور کار قرار دارد.

افزایش حق نگهداری در منزل مددجویان

مدیرکل بهزیستی ایلام یکی دیگر از خدمات این اداره کل به جامعه هدف را افزایش حق نگهداری افراد دارای معلولیت عنوان کرد و گفت: امسال در مجموع برای ۶۲۲ معلول حق نگهداری برقرار شده که این رقم در سال گذشته ۳۵۰ نفر بوده است.

به گفته وی، مبلغ حق نگهداری افراد دارای معلولیت از ۱۰ میلیون ریال امسال به ۱۵ میلیون ریال افزایش یافته است.

وی برقراری مستمری ۲ هزار و ۹۹۲ خانوار در حوزه اجتماعی و ۲ هزار و ۴۰۹ خانوار در حوزه توانبخشی، حذف دهک درآمدی خانواده‌های دارای فرزند چندقلو برای برقراری مستمری، برقراری حق پرستاری و حق نگهداری در منزل معلولان و بیماران ضایعه نخاعی برای نخستین بار، معرفی ۲۹ هزار مددجو برای رایگان شدن تعرفه آب و برق و پرداخت مشوق‌های بیمه معلولان و مددجویان به تعداد ۲ هزار و ۷۵۶ نفر را از دیگر خدمات ارایه شده به جامعه هدف برشمرد.

وی از برداشتن سقف پرداخت بیمه بازنشستگی مددجویان و معلولان به عنوان یکی از اقدام‌های مهم دولت در این مدت خبر داد و گفت: پیش از این سقف پرداخت بیمه بازنشستگی افراد دارای معلولیت به مدت ۱۰ سال و برای سایر مددجویان جامعه هدف پنج سال بود که توسط این اداره کل پرداخت و مابقی آن باید توسط مددجویان و معلولان پرداخت می‌شد که از سال گذشته این سقف برداشته شده و تا زمان بازنشستگی فرد مددجو، این سهم توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی تاسیس نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان را دیگر خدمت شاخص بهزیستی عنوان کرد و گفت: این مرکز با هدف درمان و بازتوانی معتادان با پذیرش یکساله و ظرفیت ۷۰ نفر از اسفندماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز تا مصرف کنندگان مواد مخدر در کنار بهبودی مهارت‌های شغلی را نیز کسب کنند.

مدیرکل بهزیستی ایلام پوشش بیمه تأمین اجتماعی و عشایری زنان سرپرست خانوار به تعداد ۲ هزار نفر، ساماندهی کودکان کار، غربالگری بینایی و شنوایی کودکان، ارایه آموزش‌های خانواده و پیش از ازدواج، تامین وسایل کمک توانبخشی و بهداشتی معلولان، مناسب سازی منازل و خودروی معلولان، بیمه تکمیلی زنان سرپرست خانوار، پرداخت کمک هزینه تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان، پرداخت هزینه آزمایش ژنتیک، پذیرش مصرف کنندگان مواد مخدر در مراکز اقامتی، اجرای طرح پایگاه هنر در مناطق روستایی با پوشش ۶۰۰ نفر، پرداخت کمک هزینه ایاب و ذهاب و پرداخت کمک هزینه درمان معلولان را از دیگر خدمات ارایه شده به جامعه هدف در سال جاری برشمرد.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر: