ارائه خدمات بیمه سلامت به بیماران صعب العلاج خارجی

معاون اداره کل درآمد سازمان بیمه سلامت ایران گفت: اتباع مورد تایید وزارت کشور که مبتلا به یکی از بیماری های صعب العلاج هستند، می‌توانند از بیمه پایه سلامت استفاده کنند.

جمشید شایانفر، معاون اداره کل درآمد سازمان بیمه سلامت ایران در خصوص آخرین وضعیت ارائه خدمات به پناهندگان توسط سازمان بیمه سلامت ایران، گفت: اولین توافق همکاری مشترک سازمان بیمه سلامت ایران و کمیساریای عالی پناهندگان مستقر در جمهوری اسلامی ایران در خصوص اجرای پروژه تأمین دسترسی به بیمه پایه سلامت همگانی برای پناهندگان در جمهوری اسلامی ایران (بسته جامع خدمات بیمه پایه سلامت شامل خدمات سرپایی، بستری و بستری موقت) در اکتبر سال ۲۰۱۵ میلادی به امضا رسید که در نوع خود بی نظیر بوده و همچنان در جایگاه برتر قرار دارد.

معاون اداره کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: البته پیش از توافق ذکر شده در سالیان گذشته نیز اتباع خارجی خصوصاً بیماران خاص و صعب العلاج با معرفی وزارت کشور تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار می‌گرفتند.

وی تاکید کرد: به دنبال انعقاد تفاهم نامه فیما بین، تمامی پناهندگانی که اقامت آنان در ایران قانونی و مورد تأیید وزارت کشور است، همانند اتباع ایرانی تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار گرفته و از مزایای بسته جامع بیمه پایه سلامت کشور، شامل خدمات مشابه با خدمات ارائه شده به اتباع ایرانی از جمله درمان سرپایی، بستری و بستری موقت برخوردار گردیده اند. بنابر این با اجرای این پروژه، تمامی پناهندگان از جمله آنانی که مبتلا به بیماری‌های خاص (هموفیلی، تالاسمی، بیماران دیالیزی، پیوند کلیه و MS) بودند نیز در نظام بیمه سلامت ثبت نام کرده و از مزایای بسته جامع بیمه پایه سلامت شامل خدمات سرپایی، بستری و بستری موقت و خدمات درمانی، بهره‌مند گردیدند.

شایانفر ادامه داد: بهره مندی پناهندگان از طرح بیمه پایه سلامت، مشکلات آنان را در زمینه دسترسی به خدمات بیمه پایه سلامت مرتفع نموده و با حفاظت مالی در برابر هزینه‌های خدمات مراقبت‌های درمانی و جراحی‌های کمر شکن از جمله جراحی مغز، قلب و…، و همچنین نگهداری کودکان نارس در NICU و برخورداری مادران باردار از خدمات مربوط به زایمان و دارو‌های گران قیمت را کاهش داده است. در این زمینه حفاظت مالی گروه مزبور بدون دست چین کردن و انتخاب آنان صورت پذیرفته است.

معاون اداره کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران، با اشاره به اینکه از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون، هشت دوره طرح بیمه پایه سلامت اجرا و به مرور توسعه و پیشرفت تدریجی پیدا کرده است، گفت: طی دوره هشتم، با مشارکت کمیساریا، ۱۲۰۰۰۰ پناهنده آسیب پذیر از خدمات بیمه پایه سلامت همگانی بهره‌مند گردیده اند. علاوه بر این تعداد، قریب به ۵۰۰۰۰ نفر از اتباع خارجی نیز با تأمین حق بیمه از محل بودجه عمومی، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران از پوشش بیمه برخوردار گردیده اند.

وی تصریح کرد: حمایت‌های مستمر دولت با گسترش خدمات بیمه همگانی پایه سلامت به پناهندگان، توان بالقوه‌ای جهت ارتقای چشمگیر کیفیت زندگی و سلامت پناهندگان افزایش حمایت از پناهندگان در ایران را به دنبال داشته و نمونه آن به لحاظ کمی و کیفی در هیچ یک از کشور‌های پذیرنده پناهنده وجود ندارد، به طوری که در جلسات سازمان ملل نیز بر این موضوع اذعان به این شده و همین پروژه موجب تقدیر از نماینده جمهوری اسلامی ایران در جلسات سالیانه گردیده است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر