بازگشت به مدار تولید ۹۲ درصد گاز‌های مشعل در نفت و گاز مارون

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون گفت: درصد گاز‌های همراه به جای سوختن در مشعل، جمع‌آوری و به مدار تولید بازگردانده می‌شود.

قباد ناصری در نشست خبری که امروز، ۱۸ بهمن ماه در حاشیه نمایشگاه تجهیزات صنعت نفت خوزستان در اهواز برگزار شد، گفت: راهبری عملیات تولید، فرآورش و انتقال نفت خام، گاز و میعانات گازی از ۳ میدان مارون، کوپال و شادگان از عمده رسالت‌های فعالیت این شرکت است.

او افزود: طرح جمع‌آوری گاز‌های مشعل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون با همکاری بخش خصوصی داخلی از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

همچنین به گفته آقای ناصری ۲ قرارداد ۵ ساله با ۲ شرکت بزرگ داخلی با سرمایه‌گذاری ۱۷ میلیون دلاری برای احداث تاسیسات فشارافزایی گاز‌های کم فشار مشعل و شیرین سازی گاز‌های ترش علاوه بر ارسال به کارخانه گاز و گاز مایع ۴۰۰ جهت فرآوری و تفکیک NGL و گاز سبک وجود دارد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون این قرارداد‌ها را شامل فروش گاز‌های ترش ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری شماره ۳ مارون به میزان ۱۵ میلیون فوت مکعب در روز و فروش گاز‌های کم فشار ارسالی به مشعل واحد بهره‌برداری مارون ۶ به میزان ۱۴ میلیون فوت مکعب در روز دانست.

این مقام مسئول یادآور شد که در حال حاضر ۹۲ درصد گاز‌های همراه مازاد جمع‌آوری می‌شود و تا ۳ سال آینده، ۸ درصد باقیمانده نیز در قالب قرارداد‌هایی با شرکت‌های پتروشیمی ایرانی و احداث تاسیسات موردنیاز، جمع‌آوری شده و میزان گازسوزی به صفر خواهد رسید.

سالانه هزاران متر مکعب گاز به دلیل جمع آوری نشدن و عدم بازگشت مجدد به چرخه تولید سوزانده می‌شوند، اما طی سال‌های اخیر اقدامات گسترده یا به منظور بازگشت دوباره آن‌ها به تولید صورت پذیرفته است.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۸ ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
به عمل کار برآید به سخندانی نیست زیرا که همه ما می‌بینیم مارون شش و کوپال و سه و پنج چه فلزهای بزرگ گازسوزی دارند
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر