۲۵۷ نفر از اعضای هیئت علمی جزء دانشمندان یک درصد دنیا/ رتبه ۱۵ ایران در تولید علم

معاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: روند رشد علم در ایران بین کشور‌های مختلف خاورمیانه وضعیت خوبی دارد.

یونس پناهی، معاون تحقیقات وزارت بهداشت در نشست خبری گفت: یکی از چالش‌های جدی بحث مرجعیت علمی است. تولید علم یکی از ابزار‌های مرجعیت علمی است. در منطقه اول و در دنیا در حوزه تولید علم جایگاه پانزدهم را کسب کرده ایم.

او بیان کرد: تعداد مقالات چاپ شده در حوزه علوم پزشکی بیش از ۳۱ هزار مقاله است.

او بیان کرد: در حوزه علوم پزشکی بیش از ۴۵۰ مجله و نشریه چاپ شده اند. امروزه علوم پایه یکی از شاخص‌های ارزیابی کشور‌ها محسوب می‌شود. برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت علم و دانش انجام شده است.

او افزود: بین سال‌های ۶۵ تا ۱۴۰۰ حدود ۶۱۰۶ کتاب تالیف شده اند و تا سال گذشته ۱۵۰۲۴ پایان نامه و۱۳۷۸۶ طرح تحقیقاتی انجام شده اند که آمار‌ها نشان دهنده پویایی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند.

به گفته وی الان بر اساس پایگاه استنادی در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷۷۳۴۶ مقاله در کشور نوشته شده اند. تا پایان سال گذشته ۲۵۷ نفر از اعضای هیئت علمی جزء دانشمندان یک درصد دنیا محسوب می‌شوند.

او بیان کرد: حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، تقویت و ارتقای کمی و کیفی پژوهش‌های کاربردی و بنیادی، ارتقای عدالت در پژوهش، دستیابی به فناوری های نوین، نهادینه کردن و توسعه فناوری‌های سلامت، خلق ثروت از دانش تولیدی و هدایت طرح های تحقیقاتی به سمت حل نیاز‌های جامعه از جمله محور‌های تحول در حوزه تحقیقات و فناوری هستند.

به گفته وی در حوزه پژوهش بعد از پیروزی انقلاب کار‌های خوبی انجام شده اند؛ به طوری که میانگین سرعت رشد تولید علم در کشور۸/۳۳ است.

پناهی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۱۹۰۷ عضو هیئت علمی در حوزه سلامت داریم. الان ۸۰۴ مرکز تحقیقاتی دولتی و ۳۹ مرکز غیر دولتی مصوب دانشگاه علوم پزشکی و بیش از ۶۰۰ نخبه با ما همکاری دارند. ۲۵ شبکه تحقیقاتی حوزه سلامت فعال، ۸۸ واحد توسعه تحقیقات بالینی، ۵۵۳ برنامه ثبت بیماری و پیامد سلامت و ۴۰ آزمایشگاه جامع تحقیقات داریم.

به گفته پناهی ۵۲۸ شرکت دانش بنیان در مراکز رشد مستقر هستند. ۲۶۹ محصول به کالاهای مجوز دار حوزه سلامت افزوده شده است. تعداد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت ۱۱۵۳ شرکت است.

او بیان کرد: ۳۶۶ شرکت دانش بنیان فعال در حوزه سلامت تاسیس و هفت مرکز نوآوری در یک سال گذشته راه اندازی شده اند. به طور کلی ۲۵ درصد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت فعال هستند.

پناهی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران گفت: در خصوص واکسن mrna ، در کارگروه کمیته اخلاق مجوز فاز اول مدل انسانی صادر و مصوب شد تا در صورت اخذ موفقیت‌های لازم وارد فاز درمانی شود.

او افزود: بودجه‌های خوبی به شرکت‌های دانش بنیان، هسته‌های فناور و مراکز رشد داده شده است. برنامه  های واگذاری به دانشگاه‌ها را شروع کرده ایم و بیش از ۲۰ ماموریت مانند بیماری‌های قلبی و عروقی و حتی جوانی جمعیت داده شده است. رویکرد معاونت تحقیقات در سال آینده تغییر خواهد کرد.

او گفت: در برنامه هفتم اولین بار در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، بودجه پارک‌های علم و فناوری در برنامه کشوری به صورت ردیف بودجه مستقل برای سال آینده خواهد بود.

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر