معاون وزیر جهاد کشاورزی:

یک میلیون نهال کاشت می شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:طرح کاشت یک میلیون نهال با بودجه غیردولتی در دستور کار است.

سید مجتبی خیام نکویی با بیان اینکه برون سپاری فعالیت‌های غیرحاکمیتی در بخش کشاورزی باید پیگیری شود گفت: طرح کاشت یک میلیون نهال با بودجه غیردولتی در دستور کار است.

او امروز در اجلاس رؤسای دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور در همدان افزود: چالش‌های بخش کشاورزی کشور در چند بخش از جمله تغییر اقلیم و گرمایش جهانی، کاهش آب و محدودیت‌های بین المللی قابل ارائه است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: اولین چالش، نگاه در بخش کشاورزی نگاه حمایت از مصرف کننده است نه تولید کننده و نقش صدا و سیما در کنترل مصرف و کنترل بازار بسیار چشمگیر است.

خیام نکویی گفت: کاهش آب در دسترس و تشدید فرسایش خاک کشاورزی چالش کشاورزی در کشور بعدی است.

او با اشاره به اینکه چالش کوچکی سطوح کشاورزی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی از دیگر معضلات این بخش است، گفت: صدور سند تک برگ اراضی در دستور کار است و در آینده با هدف تجمیع اراضی اجرا خواهد شد.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: پایین بودن بهره‌وری محصولات کشاورزی کشور از دیگر مشکلات این بخش است و باید بتوانیم با افزایش بهره وری به خودکفایی برسیم.

خیام نکویی ظرفیت دیمزار‌های کشور را بسیار بالا دانست و گفت: دیمزار‌ها قابلیت تولید بسیار بالایی دارند و سه تا ۱۱ برابر بین میانگین و رکورد‌های تولید فاصله داریم.

او گفت: ارزان سازی تولید یکی از نتایج ورود علم و دانش در تولید محصولات کشاورزی است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بزرگترین چالش این بخش است که منجر به عدم رشد خواهد شد، گفت: منافع تولیدکننده باید در راستای منافع سیاستگذار قرار گیرد.

خیام نکویی وابستگی کشاورزی کشور به برخی نهاده‌های اصلی تولید را از دیگر چالش‌های بخش کشاورزی دانست.

او با اشاره به اینکه تأمین امنیت غذایی موضوعی فراقوه‌ای است و سایر دستگاه‌ها در این امر دخیل هستند، افزود: موضوع امنیت غذایی روی میز دولت قرار گرفته و همه قوا در آن دخیل هستند.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی گفت: در حفظ منابع پایه از جمله آب و خاک عملکرد خوبی نداشته ایم و باید با برنامه ریزی در راستای حفظ آن‌ها حرکت کنیم.

خیام نکویی آموزش و تربیت کشاورزان و بهره‌برداران را موضوع مهمی دانست و تاکید کرد: میانگین سن تولیدکنندگان کشاورزی در کشور ۵۳ سال است و حداکثر ۱۰ سال دیگر کشاورزان قادر به فعالیت هستند.

او با اشاره به اینکه ۴۳ هنرستان در بخش کشاورزی راه اندازی شده است، تصریح کرد: برای کشاورزان آینده باید برنامه ریزی کرد، کشاورزان آینده باید از مسیر هنرستان تربیت شوند.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز گفت: در برنامه ریزی الگوی کشت چرخه مساله یابی، تدوین، پایش، نظارت و بازنگری به صورت کامل دیده شده است.

علیرضا نیکویی گفت: برنامه الگوی کشت فعلی تنها مربوط به محصولات زراعی در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ است و سند الگوی کشت برای دوره ۱۴۰۲ الی ۱۴۰۶ یعنی پایان برنامه هفتم توسعه کشور با محوریت سند امنیت غذایی کشور است.

پنجاهمین اجلاس روسای دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی کشور از ۱۸ تا ۲۰ بهمن در همدان در حال برگزاری است.

در این همایش مسائل مربوط به الگوی کشت، اصلاح سرفصل‌های دروس کشاورزی در دانشگاه‌ها و فراهم کردن زمینه فعالیت داشن آموختگان بررسی خواهد شد.

منبع ایرنا

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۱ ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
چرا چرا پرت می گی مرد حسابی ما تابستان آب پیدا نمی‌کردیم آب خوردن شما مرد باش همین دخت هوایی که داری حفظ کن