برای اولین بار پس از ۳ دهه معاملات بورس ترکیه متوقف شد

معاملات بورس استانبول برای اولین بار از سال ۱۹۹۹ متوقف شد.

بورس اوراق بهادار ترکیه (بورسا استانبول) معاملات خود را در روز هشتم فوریه پس از سقوط هفت درصدی شاخص اصلی در اولین ساعت پس از زنگ افتتاحیه، متوقف کرد.

بورسا در بیانیه منتشرشده در پلتفرم افشای عمومی (PDP) اعلام کرد که معامله در بازار سهام و قرارداد‌های آتی و اختیار معامله سهام و شاخص در بازار مشتقه به حالت تعلیق درآمده است، بدون اینکه مشخص کند چه زمانی ممکن است معاملات از سر گرفته شود.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که دو قطع‌کننده مدار در سراسر بازار نتوانستند شاخص را متوقف کنند و این اولین توقف کل بورس از سال ۱۹۹۹ است. ترکیه و سوریه هنوز تحت تاثیر زلزله مهیبی هستند که در نزدیکی شهر غازی عینتاب  در روز دوشنبه رخ داد.

حجم معاملات به طور قابل توجهی کمتر از میانگین عادی بود و تنها ۲.۲۴ میلیارد معامله در روز سه شنبه در مقایسه با روز جمعه ۴.۱۴ میلیارد معامله بود.

 در بیانیه بورسا استانبول آمده است: با توجه به افزایش نوسانات و حرکات فوق‌العاده قیمت‌ها پس از فاجعه زلزله، به منظور اطمینان از عملکرد قابل اعتماد، شفاف، کارآمد، باثبات، منصفانه و رقابتی بازارها، بازار سهام و مشتقات سهام و شاخص در بازار مشتقه‌ها انجام شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار