سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر داد

بهینه‌سازی مصرف انرژی با عوارض هدر رفت گاز مشعل و شبکه

شریعتی نیاسر از هزینه شدن عوارض هدررفت گاز مشعل و گازهای گمشده برای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی خبر داد.

مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در توئیتر نوشت:

«وعده کمیسیون انرژی برای تمرکز در مدیریت مصرف محقق شد:‏

۲. مصوبه مهم دیگر، تعیین عوارض برای گازمشعل (فلر) و گاز‌های گمشده شبکه است. این منابع که بالغ بر ده همت برآورد می‌شود، صرفا برای طرح‌های ‎بهینه سازی مصرف انرژی هزینه خواهد شد:

- جایگزینی بخاری و آبگرمکن دارای رتبه B و بیشتر
- افزایش کارایی موتورخانه‌های منازل
- دوجداره کردن پنجره‌ها

بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وزارت نفت مکلف است از طریق شرکت‌های تابعه ذی ربط خود اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف) به ازای هدر رفت هر مترمکعب گاز مشعل (فلر) ناشی از فعالیت کلیه واحد‌های عملیاتی شرکت‌های تابعه، از جمله گاز‌های همراه نفت و گاز مشعل واحد‌های پالایش و فرآوری گاز، معادل پنج هزار ریال عوارض آلایندگی را از محل منابع داخلی خود به حساب خزانه داری کل کشور واریز نماید.

ب) نسبت به کاهش تلفات شبکه و گاز‌های محاسبه نشده در زنجیره انتقال و توزیع گاز طبیعی به زیر چهار درصد از گاز تزریقی به خطوط انتقال اقدام و به ازای هر متر مکعب هدر رفت گاز طبیعی در شبکه سراسری بیش از حد مجاز فوق الذکر، عوارضی به میزان پنج هزار ریال از منابع داخلی خود به حساب خزانه داری کل پرداخت نماید.

مجموع وجوه حاصله پس از وصول به ردیف درآمدی جدول شماره ۵ این قانون نزد خزانه داری کل واریز و از محل ردیف جدول شماره ۹ این قانون صرفا جهت سرمایه گذاری در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی، به میزان ۷۰ درصد صرف کمک هزینه جایگزینی بخاری و آبگرمکن‌هایی با راندمان بالا (رتبه B برچسب انرژی و بیشتر) با اولویت مناطق سردسیر و با اولویت دهک‌های کم برخوردار و به میزان ۳۰ درصد صرف سرمایه گذاری برای اجرای طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های موجود در کشور و نیز جایگزینی پنجره‌های معمولی با پنجره دوجداره در ساختمان‌ها خواهد شد.»

از سوی دیگر کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای در خصوص تشکیل صندوق بهنیه سازی مصرف انرژی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ داشته است. دیگر مصوبه کمیسیون تلفیق به منظور مدیریت مصرف انرژی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را در اینجا بخوانید.

بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ شب گذشته در کمیسیون تلفیق پایان یافت و پس از فرصت یک هفته‌ای برای ثبت پیشنهادات نمایندگان، مجلس شورای اسلامی از ششم اسفند ماه در جلسات علنی به بررسی گزارش کمیسیون تلفیق پیرامون جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ خواهد پرداخت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار