۲۰ قطعه کبک در طبیعت مریوان رهاسازی شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: ۲۰ قطعه کبک وحشی در دامان طبیعت این شهرستان رهاسازی شد.

 اقبال حمیدی اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت از محیط زیست در شناسایی و رصد و با حکم قضایی در تفتیش از منزل یک شکارچی متخلف ۹ قطعه کبک وحشی کشف و ضبط  کردند.
 
 مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: در راستای فرهنگ سازی و آموزش تعدادی از شکارچیان در اقدامی خودجوش ۱۱ قطعه کبک وحشی به اداره حفاظت محیط زیست مریوان تحویل داده شد.
 
او اضافه کرد: این کبک‌ها در یکی از زیستگاه‌های امن شهرستان مریوان رهاسازی و به دامان طبیعت برگشتند تا لذت حیات در طبیعت دلنواز را در بهار دلنشین تجربه کنند.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با بیان اینکه قفس‌های چوبی نیز معدوم سازی شدند گفت: از مردم فهیم و طبیعت دوست شهرستان تقاضا داریم نسبت به حفظ محیط زیست خود کوشا باشند و هرگونه شکار، نگهداری و فروش حیوانات و یا شکار را به اداره حفاظت از محیط زیست اطلاع دهند.
 
کبک یکی از پرندگان زیبای خشکی، با اندازه متوسط، طول بدن ۳۲ تا ۳۴ سانتی متر و گستردگی بال‌ها ۴۷ تا ۵۲ سانتی متر است و بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می‌شود.
 
کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده‌ی نر کمی بزرگ‌تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپر‌ها ادامه دارد.
 
کبک‌ها گونه‌های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف‌های هرز و کمی از حشرات تغذیه می‌کنند. جوجه آوری آن‌ها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه‌های صخره‌ای با پوشش گیاهی شروع می‌شود.
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.