دستور مخبر برای سفر‌های ایمن و سهل برای زوار و مسافرین نوروزی

جلسه کارگروه ملی زیارت به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و ۷۶ مسئله ملی و منطقه‌ای برای تسهیل سفر‌های زیارتی مورد بررسی قرار گرفت.

محمد مخبر در این جلسه با تبریک اعیاد ماه شعبان با اشاره به در پیش بودن سفر‌های نوروزی، همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های مرتبط را مورد تأکید قرار داد و گفت: همه دستگاه‌ها باید تلاش کنند سفر‌هایی ارزان، سهل و ایمن برای مردم مهیا شود به نحوی که شاهد رضایتمندی جامعه باشیم.

معاون اول رئیس جمهور از خدمت به زائران حرم مطهر رضوی به عنوان یک توفیق و افتخار یاد کرد و اظهار داشت: مقصد سفر‌های نوروزی به صورت خاص به بقاع متبرکه و به خصوص مشهد مقدس از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و ضرورت دارد تصمیمات و مصوبات این جلسه برای میزبانی از زائران حرم مطهر رضوی و سایر مقاصد زیارتی به صورت کامل اجرایی شود.

مخبر بر اهمیت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های مردمی در پذیرایی از مسافران نوروزی و به ویژه زائران امام رضا (ع) تأکید کرد و افزود: باید با انگیزه بخشی و جلب مشارکت مردم، فرهنگ مسافرپذیری در شهر‌های مقصد مسافران نوروزی و به ویژه مقاصد زیارتی را تقویت کنیم تا خدمت رسانی به مسافران افزایش یابد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید تمامی امکانات برای سفر‌های ایمن برای مسافرین نوروزی و زوار فراهم شود، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد اجرای طرح‌های رفع نقاط حادثه خیز در مسیر‌های منتهی به شهر مشهد را تسریع کند تا شاهد کاهش حوادث و تلفات در این سفر‌ها باشیم.

مخبر ایجاد سامانه‌ای جامع برای اطلاع رسانی و خدمات دهی به زائران حرم مطهر رضوی را یک ضرورت دانست و گفت: لازم است سامانه‌ای جامع ایجاد شود تا تمامی اطلاعات لازم نظیر مسیرها، راه ها، اطلاعات مربوط به هتل ها، حمل و نقل و سایر موضوعات را به صورت متمرکز در اختیار زائران قرار دهد.

معاون اول رئیس جمهور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را نیز مکلف کرد ضمن بررسی زیرساخت ها، تصمیمات لازم را برای ایجاد امکانات و راه اندازی سامانه‌ای جامع جهت خدمت رسانی مطلوب به زائران اتخاذ کند.

در این جلسه که آیت الله علم الهدی نماینده، ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون اجرایی رییس جمهور، استانداران خراسان رضوی، تهران و قم نیز حضور داشتند گزارشی از الزامات میزبانی زائران حرم مطهر رضوی در نوروز ۱۴۰۲ و طرح خدمات دهی نوروزی با شعار زیارت، خانواده و همدلی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین با توجه به تقارن ایام نوروز با مناسبت‌های مذهبی و ماه مبارک رمضان، گزارشی از پیش بینی‌های انجام شده در خصوص تراکم جمعیت در مشهد مقدس و سایر شهر‌های زیارتی ارائه شد و تصمیمات لازم جهت حل ۷۶ مسئله مهم برای تسهیل خدمات دهی از جمله تأمین نیاز‌های مرتبط با اسکان زائرین، تأمین ارزاق، تأمین پارکینگ، حمل و نقل، ایمنی جاده ها، خدمات فرهنگی و مسائل مرتبط با بهداشت و درمان اتخاذ شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار