غلامحسین یوسفی شاعر نامی خراسان جنوبی درگذشت

غلامحسین یوسفی متخلص به «ناقوس» از شعرای خراسان جنوبی صبح امروز درگذشت.

غلامحسین یوسفی، شاعر نامدار عصر حاضر خراسان جنوبی متولد ۱۸ مرداد ۱۳۲۶ متخلص به ناقوس صبح امروز دار فانی را وداع گفت.

ناقوس، تحصیلات ابتدایی را در دبستان ابن حسام خوسف گذراند و در دبیرستان خزیمه عَلم شهرستان بیرجند رشته ادبیات خواند و سپس از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته تاریخ با مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شد و به مدت سی سال به تدریس در مشهد و بیرجند پرداخت.

وی سابقه تدریس در مراکز آموش عالی بیرجند، گویندگی رادیو مشهد، نویسندگی روزنامه خراسان، داوری چندین جشنواره شعری و نیز برگزاری نشست‌های مختلف شعری را در کارنامه خویش دارد.

ناقوس از شاعران برگزیده اولین جشنواره بین المللی شعر فجر است و در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ به پاس بیش از نیم قرن شاعری طی مراسمی از جایگاه شعری وی در بیرجند تجلیل شد.

مستند‌های ناقوس بار‌ها از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شده‌است. به پاس پنجاه سال تلاش ناقوس، مجتمع بزرگ فرهنگی هنری شهرستان خوسف به نام وی نامگذاری شده‌است.


بیشتر بخوانید:رونمایی از مستندی درباره زندگی غلامحسین یوسفی


از جمله آثار استاد ناقوس می‌توان به مجموعه شعر‌های رمهٔ خیال، شعر شهادت، آنسوی پرواز، عشق و دل، سرخ و سپید، شبنم و شکوفه، درسایه سار نقره‌ای رچ، دیوان معرفت، صحبت سجاده‌ها، سکوت سرد سنگ‌ها و دیوان ناقوس اشاره کرد.

ناقوس همچنین عنوان شاعر برتر جشنواره شعر امام رضا سال ۱۳۶۴، شاعر برتر جشنواره بین‌المللی شعر فجر سال ۱۳۸۵، شاعر نمونه از طرف صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شاعر برتر پیشکسوتان فرهنگی، شاعر ملی و ماندگار از طرف شورای فرهنگ عمومی و شاعر برتر از طرف شبکه سوم سیما را کسب کرده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار